REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakres obowiązków zastępcy wójta a wysokość jego wynagrodzenia

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń.

Na podstawie art. 26a ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm., dalej jako u.s.g.) dowiadujemy się, że wójt w drodze zarządzenia powołuje swojego zastępcę. Natomiast z treści art. art. 33 ust. 4 u.s.g. wynika, że „wójt może powierzyć prowadzenie określonych spraw gminy w swoim imieniu zastępcy wójta lub sekretarzowi gminy”. Przy czym cytowany powyżej przepis, jak również inne przepisy ustawy nie wskazują na to jakie mają to być sprawy.

REKLAMA

 

Wynika z tego, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) może powierzyć swojemu zastępcy praktycznie dowolny zakres obowiązków. Aspekt dowolności w tym zakresie jaki posiada wójt może sprowadzać się do tego, że na zastępcę wójta zostanie nałożona duża liczba zadań, jak również konkretne sprawy obarczone znacznym stopniem skomplikowania, co będzie miało bezpośredni wpływ na pracochłonność jego stanowiska.

 

Wobec tego wypada przyjrzeć się, w jakiej wysokości uposażenie może otrzymywać zastępca wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w związku z pełnioną przez siebie funkcją oraz zakresem obowiązków jakie przychodzi mu wykonywać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Wynagrodzenie zasadnicze zastępcy wójta wynika z załącznika nr 3 tabela 2 poz. 1,3,4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398, dalej jako rozp. o wynagrodzeniu).

 

 Czytaj także: Wynagrodzenia w samorządach - ramy prawne i praktyka >>

 

Na jego podstawie możemy stwierdzić, że zastępca wójta otrzymuje płacę uzależnioną przede wszystkim od wielkość jednostki samorządowej. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego zastępca wójta w związku z zakresem wykonywanych obowiązków może otrzymywać również inne składniki, takie jak:

- dodatek funkcyjny (art. 36 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych, dalej jako ustawa o prac. sam.),

- dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań ( art. 36 ust. 5 ustawy o prac. sam.),

- nagroda za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej (art. 36 ust. 6 ustawy o prac. sam.), 

- dodatek za wieloletnią pracę (art. 36 ust. 2 ustawy o prac. sam.),

- świadczenia z tytułu podróży służbowych (art. 41 ustawy o prac. sam.),

- wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 42 ustawy o prac. sam.).

 

Kwestie szczegółowe związane z wysokością oraz zasadami (kryteriami), na podstawie których wypłacane są poszczególne dodatkowe składniki wynagrodzenia, powinny być określane w wewnętrznych regulaminach pracy oraz wynagradzania poszczególnych jednostek samorządowych. O ile oczywiście zasady wynagradzania w sposób wystarczająco jasny i precyzyjny nie zostały określone w akcie powołania zastępcy wójta.

 

Co prawda wymienione powyżej dodatkowe składniki wynagrodzenia nie mają charakteru obligatoryjnego, jednak wydaje się, iż w związku z zakresem pełnionych obowiązków wynagrodzenie zastępcy wójta powinno być w odpowiedni sposób różnicowane przy jednoczesnym zachowaniu obiektywnych i racjonalnych kryteriów.

 

 Czytaj także: Wynagrodzenia w samorządzie w pytaniach i odpowiedziach >>

 

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.),

- ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych ( Dz.U. Nr  223, poz. 1458),

- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398).

Andrzej Szczerbowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA