REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopuszczalne jest ustanawianie wysokich progów wyborczych

Marek Antoni Nowicki

REKLAMA

REKLAMA

Wysoki próg wyborczy eliminuje rozczłonkowanie parlamentu i w rezultacie wzmacnia stabilność rządu. Jeśli dotyczy on wszystkich startujących w wyborach partii, to jego stosowanie jest zgodne z prawami człowieka.


W wyborach do parlamentu tureckiego w listopadzie 2002 r. Mehmet Yumaka i Resul Sadaka byli kandydatami Demokratycznej Partii Ludowej (DEHAP) w prowincji Şirnak. DEHAP uzyskała około 45,95 proc. głosów w tej prowincji, ale nie osiągnęła poziomu 10 proc. w skali kraju. Kandydaci tej partii w rezultacie nie zostali wybrani do Zgromadzenia Narodowego.

REKLAMA

Skarga do Trybunału

Niezadowoleni kandydaci do tureckiego parlamentu złożyli skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zarzucili w niej, że 10-proc. próg wyborczy w wyborach parlamentarnych stanowi zamach na swobodę wyrażania opinii ludności w wyborze ciała ustawodawczego. Ich zdaniem narusza to art. 3 Protokołu nr 1 Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Systemy wyborcze

REKLAMA

Trybunał potwierdził, iż państwa korzystają z szerokiej swobody przy określaniu typu głosowania. Artykuł 3 Protokołu nr 1 nie wskazuje na obowiązek wprowadzenia konkretnego systemu. Systemy wyborcze mają realizować cele, które są czasami ze sobą trudne do pogodzenia. Z jednej strony wyrażenie w miarę wiernie opinii ludności, z drugiej - skanalizowanie rozmaitych nurtów myślenia, aby wspierać tworzenie się wystarczająco jasnej i spójnej woli politycznej. Z art. 3 Protokołu nr 1 nie wynika, aby wszystkie głosy musiały konieczne mieć równą wagę, jeśli chodzi o wynik wyborów, lub aby wszyscy kandydaci musieli mieć równe szanse zwycięstwa. Żaden system wyborczy nie może bowiem wyeliminować głosów straconych.

Trybunał zauważył, że próg krajowy 10 proc. został ustalony w ustawie i był wyraźną ingerencją w prawa wyborcze skarżących. W odróżnieniu od innych postanowień Konwencji art. 3 Protokołu nr 1 nie wymienia ani nie ogranicza celów, jakim musi służyć określone ograniczenie. Trybunał zgodził się, że wysoki próg może pozbawić część elektoratu reprezentacji, jednak sama ta okoliczność nie jest rozstrzygająca. Próg taki może być konieczną regulacją poprawiającą system proporcjonalny, który zawsze był akceptowany, nawet jeśli może działać na szkodę małych partii.

Dopuszczalne ograniczenia

W Turcji próg 10 proc. jest stosowany bez żadnej różnicy do kandydatów ze wszystkich partii politycznych, niezależnie od okręgu wyborczego. Wiele partii rozmaitych opcji politycznych nie uzyskuje miejsca w parlamencie, bo nie jest w stanie go osiągnąć. Turecki system wyborczy został wprowadzony w systemie państwa jednolitego, gdzie poseł reprezentuje cały naród, a nie regiony lub osoby, które go wybrały. Każda prowincja jest reprezentowana w parlamencie przez przynajmniej jednego posła. Pozostałe miejsca są rozdzielane w zależności od liczby mieszkańców, zapewniając w ten sposób reprezentację z całego terytorium narodowego. Z tych względów Trybunał uznał, że system ten nie jest niezgodny z art. 3 Protokołu nr 1. 10-proc. próg wyborczy ma bowiem głównie promować wystarczająco reprezentatywne nurty myślenia w kraju. Taka ingerencja ma uprawniony cel, bo chodzi o uniknięcie nadmiernego rozczłonkowania parlamentu i w rezultacie wzmocnienie stabilności rządu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

MAREK ANTONI NOWICKI

adwokat, były członek Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu, prezes ONZ-owskiej Izby Doradczej Praw Człowieka w Kosowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA