REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej

Agnieszka Marek

REKLAMA

Kryteria jakie muszą spełniać podmioty prowadzące szkolenia dla korpusu służby cywilnej oraz sposób i warunki oceny prowadzonych szkoleń – sprecyzowane zostały w rozporządzeniu, które właśnie ukazało się w Dzienniku Ustaw.

Organizator

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej nakłada obowiązki zarówno na organizatora jak i na podmiot prowadzący szkolenie. Do zadań organizatora należy mianowicie.:

REKLAMA

 - ustalenie potrzeby szkolenia, grupy uczestników, celu jaki szkolenie ma w tej grupie osiągnąć (przy czym rozporządzenie wyraźnie stanowi, iż szkolenia mogą być organizowane w celu pogłębiania wiedzy i rozwijania umiejętności - niezbędnych do wykonywania zadań w służbie cywilnej),

- ustalenie tematyki szkolenia, jego kosztów oraz zarządzenie szkolenia,

- wybór podmiotu przeprowadzającego szkolenie oraz zawarcie z nim umowy i współdziałanie w zakresie m.in. doprecyzowania programu i harmonogramu szkolenia, a następnie ocena przeprowadzonego kursu.

Prowadzący szkolenie

Podmiot, któremu powierza się prowadzenie szkolenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przedstawia program i harmonogram szkolenia - które następnie realizuje oraz prowadzi odpowiednią dokumentację,

- zapewnia warunki niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia szkolenia.

Organizator – dokonując wyboru podmiotu realizującego szkolenie musi sprawdzić czy dany podmiot spełnia wymagane przez prawo warunki czyli:

- dysponuje doświadczeniem w prowadzeniu działalności szkoleniowej, w szczególności kompetentnymi pracownikami lub współpracownikami,

- posiada odpowiedni program szkolenia lub w świetle posiadanych kwalifikacji i doświadczenia zapewnia jego przygotowanie,

- zapewnia bazę materialną odpowiednią dla danego szkolenia - warunki lokalowe, pomoce dydaktyczne i sprzęt - niezbędne do realizacji programu szkolenia.

REKLAMA

Rozporządzenie przyznaje organizatorowi możliwość samodzielnego przeprowadzania szkoleń jeśli jest to konieczne z przyczyn finansowych lub merytorycznych. W takim przypadku organizator sam opracowuje program i harmonogram szkolenia lub powierza tę czynność kompetentnemu podmiotowi. Organizator sam odpowiada również za to by szkolenie przeprowadzone było przez osoby lub podmioty dające rękojmię należytej realizacji opracowanego programu. Z wybranymi do realizacji szkolenia osobami, organizator podpisuje umowy – chyba że szkolenie realizuje pracownik urzędu w ramach stosunku pracy.

Możliwe jest wspólne organizowanie szkoleń przez urzędy oraz dopuszczanie do udziału w szkoleniu organizowanym przez jeden urząd – pracowników innego urzędu. Szczegóły tego typu współpracy muszą zostać ustalone w drodze porozumienia dyrektorów generalnych (lub kierowników) współpracujących urzędów.

Czytaj także: Jak zorganizować dobre szkolenie>>

Dokumentacja i ocena szkoleń

W rozporządzeniu znalazły się regulacje określające cele szkoleń centralnych, powszechnych i specjalistycznych dla członków korpusu służby cywilnej oraz przepisy dotyczące tzw. indywidualnego programu rozwoju zawodowego członka korpusu służby cywilnej.

Bez względu jednak na rodzaj szkolenia oraz na to czy za jego przeprowadzenie odpowiada podmiot, z którym podpisano umową czy też sam organizator – z każdego szkolenia powinna zostać sporządzona dokumentacja zawierająca:

1) harmonogram szkolenia;

2) materiały szkoleniowe;

3) wykaz osób realizujących program szkolenia;

4) wyniki sprawdzianów i egzaminów, jeżeli przewidziano ich przeprowadzenie;

5) listy obecności uczestników szkolenia, chyba że ze względu na formę szkolenia w umowie odstąpiono od obowiązku prowadzenia tych list;

6) arkusze indywidualnej oceny szkolenia lub ocenę zbiorczą sporządzoną na podstawie tych arkuszy;

7) wykaz zaświadczeń potwierdzających ukończenie szkolenia.

Ponadto, każde szkolenie powinno zostać ocenione w sprawozdaniu – zgodnie z wymogami przewidzianymi w rozporządzeniu.

Czytaj także: Prostsze egzaminy w służbie cywilnej>>

Obowiązki i terminy

Do dnia 30 listopada każdego roku dyrektor generalny urzędu (kierownik urzędu) przekazuje Szefowi Służby Cywilnej:

1) informacje o potrzebach szkoleniowych urzędu - na kolejne dwa lata;

2) informacje dotyczące zapotrzebowania urzędu na środki finansowe na szkolenia na następny rok oraz prognozę zapotrzebowania na kolejny rok.

Do dnia 31 stycznia każdego roku dyrektor generalny urzędu (kierownik urzędu) przekazuje Szefowi Służby Cywilnej zbiorcze zestawienie dotyczące szkoleń przeprowadzonych w poprzednim roku.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej (Dz. U. Nr 190, Poz. 1274)  wejdzie w życie 29 października.

Oprac. Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

REKLAMA

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA