REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory parlamentarne 2015

Aleksandra Oktaba
Wybory parlamentarne 2015/ Fot. Fotolia
Wybory parlamentarne 2015/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybory parlamentarne już w 2015 r. Jesienią przyszłego roku znów pójdziemy do urn, aby wyłonić swoich przedstawicieli do organów władzy ustawodawczej - Sejmu i Senatu. Jak co cztery lata wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie, które to w 2011 roku miało miejsce się 8 listopada, i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji.

REKLAMA

Wybory do Sejmu i Senatu zarządza zaś Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. W wyborach tych mają prawo głosowania obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, o ile nie są pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie są pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu ani ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu.

Zobacz również: Wybory samorządowe 2014

Wszystkie te osoby powinny być uwzględnione w rejestrze wyborców, jaki prowadzą gminy. Osoby stale zameldowane na terenie gminy wpisywane są do niego automatycznie, wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały wpisywani są do rejestru na pisemny wniosek. W wyborach do Sejmu i do Senatu obwodowa komisja wyborcza dopisuje w dniu głosowania do spisu wyborców również obywatela polskiego stale zamieszkującego za granicą, a głosującego w kraju na podstawie ważnego polskiego paszportu, jeżeli udokumentuje, iż stale zamieszkuje za granicą, a także wyborcę, który zmienił miejsce pobytu przed dniem wyborów na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez urząd gminy.

Osoby niepełnosprawne mogą głosować przez pełnomocnika, a także korespondencyjnie. Ponadto sporządzone będą karty do głosowania dostosowane do stosowania nakładek w alfabecie Braille'a dla osób niewidzących oraz niedowidzących. Prawo do głosowania korespondencyjnego mają także wyborcy pozostający poza granicami Polski. Ponadto istnieje możliwość głosowania mimo zmiany miejsca pobytu przed wyborami – na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Podatki 2015 - komplet

REKLAMA

Do Sejmu wybierzemy łącznie 460 posłów, spośród kandydatów będących obywatelami polskimi, którzy mają prawo wybierania i najpóźniej w dniu wyborów kończą 21 lat i nie są przy tym skazani prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego Do Senatu zaś wybierzemy 100 przedstawicieli, o ile spełniają powyższe warunki i dodatkowo najpóźniej w dniu wyborów kończą 30 lat. Co istotne, kandydaci nie mogą jednocześnie ubiegać się o miejsce w Sejmie i Senacie.

Zasady i tryb zgłaszania kandydatów i przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności wyborów określa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy ( Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 z późn. zm.). Zgodnie z jej treścią uprawnione do tego są komitety wyborcze tworzone przez partie polityczne lub wyborców.

W celu przeprowadzenia wyborów do Sejmu tworzy się wielomandatowe okręgi wyborcze. Okręg wyborczy obejmuje obszar województwa lub jego część a w każdym z nich wybiera się co najmniej 7 posłów. W celu przeprowadzenia wyborów do Senatu tworzy się natomiast jednomandatowe okręgi wyborcze, obejmujące część obszaru województwa, przy czym miasto na prawach powiatu liczące ponad 500 000 mieszkańców może być podzielone na dwa lub więcej okręgi wyborcze.

Głosy na kandydatów w lokalach obwodach komisji wyborczych oddawać można w godzinach 7:00-21:00. W wyborach do Sejmu wyborca głosuje się tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „×” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Mandaty przypadające danej liście kandydatów uzyskują kandydaci w kolejności otrzymanej liczby głosów. W wyborach senackich głosuje się na określonego kandydata w ten sam sposób. Za wybranego na senatora w danym okręgu wyborczym uważa się tego kandydata, który otrzymał najwięcej oddanych głosów ważnych.

Wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej w formie obwieszczenia oraz podaje do publicznej wiadomości.

Polecamy serwis:  Organizacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA