REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki wyborcze JST w listopadzie

Tomasz Gąsior
Wybory samorządowe 2014, obowiązki jednostek samorządu terytorialnego/ Fot. Fotolia
Wybory samorządowe 2014, obowiązki jednostek samorządu terytorialnego/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie tygodnie przedwyborcze wiążą się dla samorządowców z licznymi zadaniami dotyczącymi przygotowania i przeprowadzenia głosowania. Jednak same wybory to nie koniec obowiązków organów JST.

O wrześniowych i październikowych zadaniach jednostek samorządu terytorialnego związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem 16 listopada 2014 r. wyborów władz lokalnych i regionalnych pisaliśmy w poprzednim numerze GSiA. Tym razem zajmiemy się obowiązkami, które należy wypełnić w listopadzie.

REKLAMA

Do 14. dnia przed dniem wyborów (2 listopada) wyborca niepełnosprawny ma prawo zgłosić do wójta zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a (art. 40a § 2 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy; dalej: Kodeks wyborczy).

REKLAMA

Najpóźniej na 12 dni przed dniem wyborów (4 listopada) wójtom, za pokwitowaniem, przekazywane są karty do głosowania przeznaczone do sporządzania pakietów do głosowania korespondencyjnego wraz z nakładkami sporządzonymi w alfabecie Braille’a.

Natomiast 7 listopada upływa termin składania do wójta przez wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania (art. 56 § 2 Kodeksu wyborczego). Wójt jest odpowiedzialny także za doręczenie do 9 listopada wyborcom niepełnosprawnym, którzy o to wnioskowali, pakietu do głosowania korespondencyjnego.

Zobacz również: Kampania samorządowa w internecie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE

Jeżeli koniec terminu wykonania czynności określonej w Kodeksie wyborczym przypada na sobotę albo dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa pierwszego dnia po tym dniu.

REKLAMA

Nie później niż w piątym dniu przed dniem wyborów (11 listopada) osoba kierująca zakładem opieki zdrowotnej, domem pomocy społecznej, zakładem karnym i aresztem śledczym oraz oddziałem zewnętrznym takiego zakładu i aresztu, w którym utworzony został odrębny obwód głosowania, przekazuje do urzędu gminy wykaz osób, które będą przebywały w tych jednostkach w dniu wyborów i na stałe zamieszkują na terenie danej jednostki samorządowej (art. 29 § 3 Kodeksu wyborczego). W tym samym terminie wójt, burmistrz, prezydent miasta (dalej: wójt) przyjmuje pisemne wnioski wyborców, na podstawie których są oni dopisywani do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania (art. 28 § 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego).

Na dwa dni przed wyborami (14 listopada) do wójta składane mogą być oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa do głosowania, a na dzień przed wyborami (15 listopada) wójt ma obowiązek przekazania przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej egzemplarza spisu wyborców.

Na wójcie ciąży również odpowiedzialność za przygotowanie i obsługę lokalu wyborczego.

Wójt musi również zapewnić formularze zaświadczenia potwierdzającego uczestnictwo wyborcy w głosowaniu, które muszą być wydane na żądanie każdemu wyborcy, który się o nie zwróci do obwodowej komisji wyborczej. Do obowiązków wójta należy też przyjmowanie w depozyt i przechowywanie dokumentów oraz pieczęci komisji wyborczych po zakończonym głosowaniu.

Na organach JST, w których wybory wójta nie rozstrzygną się w pierwszym głosowaniu, będą ciążyły obowiązki związane z przygotowaniem tzw. drugiej tury w wyborach wójtów, przede wszystkim prowadzenie działań mających na celu bieżącą aktualizację spisów wyborców.

Po zakończonych wyborach wójt odpowiada za uporządkowanie miejsc, w których swoje siedziby miały obwodowe komisje wyborcze oraz uprzątnięcie (na koszt komitetów wyborczych) materiałów agitacyjnych, których w terminie 30 dni po dniu wyborów nie usunęli pełnomocnicy wyborczy komitetów.

Zakończenie działań związanych z wyborami samorządowymi nastąpi zatem na przełomie 2014 i 2015 roku.

PODSTAWY PRAWNE

  • art. 7 ust. 2 ustawy z 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1072)
  • art. 9 § 2, art. 28 § 1 pkt 1, art. 29 § 3, art. 40a § 2, art. 56 § 2, art. 110 § 6 i 7 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21, poz. 112; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1072)

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

REKLAMA

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA