REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sporządzanie spisu wyborców jako obowiązek gminy

Monika Małek
Głosowanie fot. Fotolia
Głosowanie fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spis wyborców sporządzany jest przez gminy przed każdymi wyborami. W związku z rozwojem prawa wyborczego zmieniła się formuła spisu, obowiązki gmin oraz uprawnienia wyborców.

Czym jest spis wyborców?

Spis wyborców to lista wszystkich osób w danym obwodzie głosowania uprawnionych do oddawania głosów. Sporządzany jest na podstawie rejestru wyborców przed każdymi wyborami, a na jego podstawie wydawane są później karty do głosowania. Obowiązek prowadzenia zarówno rejestru, jak i spisu wyborców spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego, a konkretnie na gminach.

REKLAMA

Jakie są obowiązki gminy?

Gminy muszą sporządzić spis wyborców najpóźniej w dwudziestym pierwszym dniu przed dniem wyborów, w dwóch egzemplarzach, osobno dla każdego obwodu głosowania. Ze względu na rodzaj wyborów będzie to spis wyborców część A (w wyborach do Sejmu i Senatu, prezydenckich, do rad powiatu oraz sejmików województw) lub też część A i B (wybory do Parlamentu Europejskiego, do rad gmin oraz wybory wójta, burmistrza lub prezydenta).

Polecamy serwis: Organizacja

Spisy wyborców tworzy się nie tylko dla stałych obwodów głosowania, ale także dla jednostek stanowiących obwody odrębne – w domach pomocy społecznej, zakładach opieki zdrowotnej, zakładach karnych, aresztach śledczych, a także w domach studenckich i zespołach domów studenckich. Takie spisy tworzy się na podstawie wykazu osób, które w dniu wyborów będą przebywać w danej instytucji. Jednak w przypadku wyborów samorządowych (do rad, sejmików i wyborów wójta) wpisuje się jedynie osoby stale zamieszkałe na terenie jednostki samorządu terytorialnego, w której znajduje się dana instytucja.

Jakie uprawnienia przysługują wyborcy?

Chociaż co do zasady spis sporządza się na podstawie rejestru i tylko osoby uwzględnione w spisie mogą głosować w danym obwodzie głosowania, to kodeks wyborczy przewiduje także inne rozwiązania. Przede wszystkim osoby, które będą czasowo przebywać na terenie danej gminy lub też takie, które stale w niej zamieszkują mogą, nie później niż w piątym dniu przed dniem wyborów, złożyć pisemny wniosek o dodanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Regulacja ta nie dotyczy jednak wyborów samorządowych, a w wyborach do Senatu mogą z niej korzystać tylko osoby stale zamieszkujące daną gminę. Jeżeli zaś wyborca zmieni swoje miejsce pobytu przed dniem wyborów i nie skorzysta ze wskazanego wyżej rozwiązania, może – w gminie, w której rejestrze lub spisie jest ujęty, złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o byciu uprawnionym do głosowania. Z takim zaświadczeniem będzie on uprawniony do oddania głosu w każdym obwodzie głosowania. Analogicznie – sytuacja ta nie dotyczy wyborów samorządowych. Każdy wyborca ma także prawo do sprawdzenia w danej gminie, czy został ujęty w odpowiednim spisie wyborców. Może to zrobić między dwudziestym pierwszym a ósmym dniem przed dniem wyborów. Wyborcom przysługuje również prawo do wniesienia reklamacji do wójta lub innego organu, który sporządził wpis w związku z nieprawidłowościami sporządzenia wpisu. Terminy na rozpatrzenie reklamacji i wniesienie skargi do sądu rejonowego wynoszą dwa dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto jeszcze sporządza spis wyborców?

Obowiązek sporządzania przed każdymi wyborami spisu wyborców dotyczy także, oprócz gmin, kapitanów polskich statków morskich w stosunku do osób przebywających na takim statku w dniu wyborów oraz konsula w stosunku do osób przebywających za granicą,  posiadających polski paszport. Jeśli wyborca uwzględniony jest w którymś z ww. spisów, ewentualną reklamację powinien złożyć odpowiednio do kapitana statku lub konsula. W przypadku negatywnego rozpatrzenia reklamacji wyborcy nie przysługuje żaden środek zaskarżenia.

Podstawa prawna:

Kodeks wyborczy (ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r., Dz. U. nr 21 poz. 112 z późn. zm.).

Zobacz również: Informacja publiczna - definicja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA