REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zmiany nazw ulic w 2017 r./ fot. Fotolia
Zmiany nazw ulic w 2017 r./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opisywana w niniejszym artykule zmiana nazw ulic dotyczy województwa kujawsko-pomorskiego. Wojewoda Kujawsko-Pomorski unieważnił uchwałę rady gminy w sprawie zmiany nazwy ulicy na tę samą.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski stwierdził, że zmiana nazwy ulicy na tą samą jest sprzeczna z przepisami prawa. Zmiana nazwy musi być realna i zauważalna. Dodatkowo podkreślił, że obok nazwiska patrona ulicy powinno figurować także jego imię.

REKLAMA

Rozstrzygnięciem nadzorczym nr 79/2017 z 6 lipca 2017 r. Wojewoda Kujawsko-Pomorski stwierdził nieważność uchwały rady gminy w sprawie zmiany nazw ulic.

REKLAMA

W kontrolowanej przez wojewodę uchwale rada gminy chciała dokonać zmiany nazwy ulic: 1) z ulicy Krasickiego na ulicę Krasickiego, 2) ulicy Zawadzkiego na Zawadzkiego oraz 3) z Pl. Zwycięstwa na Pl. Zwycięstwa (po zmianie uchwały: Plac Zwycięstwa na Plac Zwycięstwa).

W wydanym rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewoda Kujawsko-Pomorski podkreślił, że co prawda uchwała wyjaśnia, że nazwa Pl. Zwycięstwa upamiętnia nie jak dotychczas zjednoczenie PPS i PPR w PZPR, ale jest upamiętnieniem bitwy stoczonej przez Wojska Polskie z Wojskami Zakonu Krzyżackiego pod Koronowem w dniu 10 października 1410 r., jednak nie koresponduje to z zapisami w samej uchwale.

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie zdaniem organu nadzoru z uchwały rady gminy nie wynika, iż chodzi o tego samego patrona, o którym mowa jest w uzasadnieniu. W uzasadnieniu wskazuje się nowych patronów ulic, nie wyjaśniając jednocześnie powodów zmiany nazwy ulic poprzez sprecyzowanie, że poprzedni patron o takim samym nazwisku mieści się w zakresie propagowania komunizmu.

REKLAMA

Organ nadzoru podkreślił przy tym, że podjęta uchwała jest aktem prawa miejscowego, który podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, aby dotarła do wszystkich obywateli, natomiast w przypadku uzasadnienia do uchwały brak jest podstawy prawnej obligującej do ich publikacji, a w związku z tym dla konkretnego obywatela zmiany wprowadzone uchwałą nie zaistniały.

Wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził, że podjęta uchwała stanowi swoiste ominięcie celu ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, bowiem nie dokonują rzeczywistej zmiany nazwy – nazwa pozataja taka sama.

Dodatkowo Wojewoda Kujawsko-Pomorski zaznaczył w rozstrzygnięciu nadzorczym, że według uniwersalnego słownika języka polskiego zmiana to „zastąpienie czegoś czymś, wymiana czegoś na coś”, „fakt, że ktoś staje się innym, coś staje się inne niż dotychczas”. Z uzasadnienia uchwały, według organu nadzoru, nie wynika, że nazwa propagująca komunizm ulega zmianie na nazwę nie propagującą tego ustroju, a tym samym jest sprzeczna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Wojewoda przywołał również ekspertyzę Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego, w której zaleca się stosowanie pełnych imion i nazwisk patronów ulic, obiektów, placów. Zdaniem organu nadzoru nowe nazwy ulic powinny zawierać pełne nazwy – obok nazwiska powinno figurować imię patrona ulicy.

O podobnym rozstrzygnięciu nadzorczym pisaliśmy już w Portalu prawo dla samorządu m.in. w artykule „Zmiana nazwy ulicy na taką samą w trybie tzw. ustawy dekomunizacyjnej”. W omawianym tam rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewoda Pomorski posiłkując się zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej jednoznacznie stwierdził, że zmiana nazwy ulicy, poprzez zmianę tylko argumentacji co do znaczenia słowa stanowi istotne obejście prawa.

Mateusz Karciarz

prawnik, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Mateusz Marcinczak

asystent, interesuje się prawem administracyjnym

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

REKLAMA

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

REKLAMA