REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rola władz lokalnych w demokracji bezpośredniej - wyzwania

Fundacja Szkoła Liderów
Urząd./ Fot. Fotolia
Urząd./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

80 wybranych na jesieni burmistrzów, wójtów, prezydentów miast i radnych – absolwentów programów politycznych Szkoły Liderów – wzięło udział w konferencji na temat „Roli władz lokalnych w demokracji bezpośredniej”, która odbyła się w Senacie z udziałem marszałka Bogdana Borusewicza. Wydarzenie rozpoczęło Akademię Liderów Samorządu – pierwszy w Polsce program przygotowujący wybranych w wyborach lokalnych samorządowców do pełnienia swoich funkcji.

Gospodarka i edukacja zamiast akwaparków

- Z reformą samorządową stoimy w miejscu od 1998 roku. Samorząd musi inwestować w gospodarkę, innowacje i edukację, nie w akwaparki – mówił do zebranych w Senacie wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych Piotr Borys, doradca ministra spraw zagranicznych podczas otwarcia Akademii Liderów Samorządu Szkoły Liderów.

REKLAMA

- Trzeba postawić na jakość edukacji. Odtworzyć dobre szkolnictwo zawodowe, wprowadzić do szkół dwujęzyczność, tak aby każde dziecko posługiwało się językiem angielskim tak jak polskim – przekonywał Borys.

REKLAMA

Według senatora Janusza Sepioła wyzwaniem dla samorządu jest przede wszystkim dobre codzienne zarządzanie. Podał przykład stworzenia dogodnego systemu dróg i połączeń kolejowych dla mieszkańców. Ekonomistka Maria Pasło-Wiśniewska odpowiedziała na to: – Rozumiem, że transport jest istotny, ale samorządowcy muszą najpierw wiedzieć, po co mają ludzi w swojej miejscowości zatrzymywać!

Wtórował jej prof. Witold Orłowski, podkreślając, że rozwój społeczny i gospodarczy decyduje się na poziomie małych ojczyzn. – Podatek CIT co prawda zbiera minister finansów, ale to na poziomie regionu tworzone są warunki dla przedsiębiorców, które powodują, że biznes może się rozwijać – mówił. Według niego potrzebny jest kolejny krok w reformie samorządu. – Nie mam poczucia, że samorządy w Polsce są dzisiaj gospodarzami. Gospodarz nie dba tylko o to, jak najlepiej wydać pieniądze, ale o to, żeby ludzie byli jak najbardziej aktywni. Rozwój gospodarczy to cała układanka. Ogromnym błędem jest wyjmowanie jednego jej elementu, np. pożytkowania funduszy unijnych. Traktujmy pieniądze unijne jak kaprys historii, a nie stałe źródło rozwoju – przekonywał zebranych.

– Dobry samorząd powinien umieć podzielić się władzą ze społeczeństwem. Czy polskie samorządy są gotowe, żeby oddać część kompetencji organizacjom pozarządowym? Wątpię. A to jest kolejny wariant dla reformy samorządu – powiedział Piotr Borys.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

80 wybranych na jesieni burmistrzów, wójtów, prezydentów miast i radnych – absolwentów programów politycznych Szkoły Liderów – wzięło udział w konferencji na temat „Roli władz lokalnych w demokracji bezpośredniej”, która odbyła się w Senacie z udziałem marszałka Bogdana Borusewicza. Wydarzenie rozpoczęło Akademię Liderów Samorządu – pierwszy w Polsce program przygotowujący wybranych w wyborach lokalnych samorządowców do pełnienia swoich funkcji.

Roczny program Akademii przewiduje wsparcie w planowaniu budżetu gminy, warsztat na temat planowania przestrzennego, cykl webinariów specjalistycznych oraz stworzenie platformy wymiany doświadczeń przez radnych na portalu Facebook. Konferencja i warsztaty przeznaczone są dla absolwentów programów Szkoły Liderów, natomiast ogólnodostępne materiały informacyjne i miejsce wymiany doświadczeń będą służyć wszystkim zainteresowanym samorządowcom w Polsce.

Akademia Liderów Samorządu jest współorganizowana przez Fundację Szkoła Liderów i Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Partnerem strategicznym Szkoły Liderów jest Fundacja PZU. Transmisję z konferencji można oglądać online na stronie Senatu.

W konferencji udział wzięli:

Piotr Borys

Doradca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Polityk Platformy Obywatelskiej. Europoseł w latach 2009 - 2014. W Parlamencie Europejskim zajmował się stosunkami UE z Afganistanem, Azją Centralną, zasiadał w Komisji Prawnej oraz Komisji Kultury i Edukacji. Z wykształcenia prawnik. Karierę polityczną rozpoczął jako radny miasta Lubin, od 2003 był radnym sejmiku dolnośląskiego, od 2008 jego wicemarszałkiem. Zanim wstąpił do Platformy Obywatelskiej, należał do Unii Wolności i Partii Demokratycznej. Absolwent Szkoły Liderów 1996.

Witold M. Orłowski

Profesor zwyczajny nauk ekonomicznych, specjalizujący się w problematyce transformacji gospodarczej i integracji europejskiej krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jest dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i współzałożycielem Niezależnego Ośrodka Badań Ekonomicznych NOBE, oraz głównym doradcą ekonomicznym PwC w Polsce. Członek Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie, Specjalny Doradca Komisji Europejskiej. Były szef zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Studiował na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Harvarda. W latach 1993-97 w Banku Światowym. W latach 2001-2005 szef zespołu doradców ekonomicznych Prezydenta RP. W przeszłości również doradca Głównego Negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej, członek Rady Makroekonomicznej Ministra Finansów, doradca wielu organizacji krajowych i międzynarodowych. Popularny komentator ekonomiczny i felietonista głównych polskich gazet.

Maria Pasło-Wiśniewska

Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu oraz studia podyplomowe w Kellog School of Management na Northwestern University w Chicago. Pracę rozpoczynała w Oddziale Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu, skąd po kilku latach została przeniesiona do Wojewódzkiego Oddziału NBP. W 1988 roku została oficjalnie zaproszona do specjalnego zespołu, którego zadaniem było utworzenie banku komercyjnego w Poznaniu – obecnie BZ WBK. Tam pracowała jako dyrektor departamentu kredytów, a do 1996 roku była wiceprezesem zarządu WBK. W roku 1998 objęła niezwykle odpowiedzialną funkcję prezesa zarządu Banku Pekao S.A., w którym pracowała do września 2003. Ma niezwykłe doświadczenie i ogromną wiedzę w tematach ekonomii i bankowości. Jest nie tylko doskonałym fachowcem, ale także znanym politykiem – w latach 2005-2007 była posłem na Sejm wybranym w okręgu poznańskim z listy PO.

Janusz Sepioł

Polski polityk, architekt, historyk sztuki, były marszałek województwa małopolskiego, od 2007 senator VII i VIII kadencji. W latach 1981–1990 zajmował stanowisko projektanta w Biurze Rozwoju Krakowa. Od 1990 do 1997 z roczną przerwą był dyrektorem Wydziału Polityki Regionalnej i Przestrzennej w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Od 1991 do 1992 zajmował stanowisko zastępcy dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Od 1998 był dyrektorem Departamentu Planowania Przestrzennego w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. W latach 1999–2002 pełnił funkcję wicemarszałka województwa małopolskiego, następnie do 2006 marszałka. Od 2002 do 2007 zasiadał także w sejmiku małopolskim. W 2006 został pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury.

Przemysław Radwan-Rohrenschef

Polityk społeczny, absolwent Instytutu Polityki Społecznej UW. Dawniej wykładowca Collegium Civitas oraz Polityki Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Koordynator i autor programów edukacyjnych z zakresu przywództwa, edukacji obywatelskiej i politycznej realizowanych w Polsce oraz krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Konsultował i prowadził programy edukacyjne dla organizacji pozarządowych, samorządów, partii politycznych oraz mniejszości narodowych. Stypendysta Departamentu Stanu USA (2007).
Ze Szkołą Liderów związany od 1995 roku, zaczynał jako człowiek od wszystkiego. Absolwent II Szkoły Liderów, potem wewnętrzny jej krytyk i jednocześnie twórca większości programów Szkoły przez lata. Teraz prezes fundacji i likwidator stowarzyszenia. A głównie wielki orędownik wspierania liderów, którzy mają odwagę „wychylić się” w stronę polityki każdego szczebla.                                                                           

www.szkola-liderow.pl               

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA