| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Euro 2012 > Euro 2012 ma być dobrą zabawą, ale bez pobłażania dla chuliganów

Euro 2012 ma być dobrą zabawą, ale bez pobłażania dla chuliganów

Podczas Euro 2012 kibice mają się przede wszystkim dobrze bawić. Nie będzie jednak pobłażania dla tych, którzy będą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa innych - powiedział w wywiadzie szef policji gen. Andrzej Matejuk.

Do Polski przyjadą policjanci z krajów biorących udział w rozgrywkach?

Z każdą grupą kibiców przyjadą funkcjonariusze z ich kraju; przede wszystkim spottersi ale jeżeli zaistnieje tak potrzeba - nie tylko. Będą oni pomagać swoim kibicom ale też obserwować ich, by "wyłapać" te osoby, które mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa innych. Obecność spottersów powoduje, że kibice nie czują się anonimowi a właśnie poczucie anonimowości sprzyja łamaniu prawa. W czasie mistrzostw polscy i zagraniczni funkcjonariusze będą tworzyć wspólne patrole.

Jak szacujecie, ilu policjantów z danego kraju może przyjechać do Polski?

Wszystko zależy od wspólnych ustaleń i analizy ryzyka. Jeśli grupa kibiców będzie duża, może ich przyjechać więcej. Z reguły na takie imprezy przyjeżdża ok. 20, 30 spottersów z danego kraju. W przypadku takich drużyn jak Holandia, Anglia spottersów przyjedzie więcej.

Są takie drużyny, na które policja zwracać będzie specjalną uwagę?

Oczywiście są tacy kibice, którzy nie mają najlepszej opinii wśród innych kibiców czy innych krajów Europy. To właśnie Anglicy, Holendrzy, Niemcy i niestety również nasi polscy kibice. Biorąc jednak pod uwagę, że na tego typu imprezy kibice przyjeżdżają pod ścisłą kontrolą policjantów, nie powinno dochodzić do poważniejszych zakłóceń porządku.

Ilu polskich policjantów zaangażowanych będzie w zabezpieczanie mistrzostw?

Myślę, że nie będzie policjanta, który nie będzie wykonywał jakiegoś zadania związanego z Euro 2012. Zabezpieczenie tej imprezy to nie tylko stadiony. Zaczynamy od samej granicy. Będziemy ułatwiać przejazd kibiców, pomagać na lotniskach. Będziemy też, oczywiście nie sami - zabezpieczać tzw. strefy kibica i miejsca publicznego oglądania meczów. Do naszych zadań będzie też należeć zapewnienia eskorty poszczególnym reprezentacjom.

A co z grupami przestępczymi, które mogą próbować wykorzystać mistrzostwa do własnych celów?

Odpowiednie piony policji przygotowują się bardzo dokładnie do tego, by pewne zjawiska, które mogą sprzyjać przestępczości, ograniczyć. Będziemy znacznie wcześniej prowadzić różnego rodzaju akcje. Nie będzie przyzwolenia na taką działalność przestępczą jak np. handel narkotykami czy np. handel ludźmi.

Rozbijamy też coraz więcej band chuliganów stadionowych. Od lutego br. kiedy zostały powołane specjalne zespoły składające się z policjantów z CBŚ i pionów kryminalnych, zlikwidowaliśmy wiele grup, które zajmowały się m.in. handlem narkotykami i wymuszeniami rozbójniczymi. Ponad 200 liderów siedzi w więzieniu. Także ci pseudokibice, którzy zajmują się chuliganką nie są już anonimowi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Najda

Dyrektor ds. Inwestycji i Funduszy z UE w firmie Najda Consulting (www.najdaconsulting.pl). Ekspert w dziedzinie funduszy unijnych i dużych projektów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw oraz samorządów gminnych. Funduszami unijnymi zajmuje się od 2002 roku. Według ogólnopolskiego dwumiesięcznika Fundusze Europejskie, Najda Consulting zajmuje wysokie miejsca w rankingu najskuteczniejszych firm doradczych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »