REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne będą lepiej wykorzystywane

Łukasz Sobiech
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ujednolicenie przepisów dotyczących dotacji rozwojowych, zakaz zmiany zasad konkursu w trakcie jego trwania, oraz wprowadzenie procedury odwoławczej mają przyśpieszyć efektywne wydatkowanie środków europejskich.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustaw regulujących wdrażanie funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności ma uporządkować system działań podmiotów uczestniczących w zarządzaniu procesami rozwoju kraju, w tym zaangażowanych we wdrażanie funduszy europejskich. Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim zmian w ustawach o finansach publicznych i o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Dzięki nim przepisy obu ustaw będą spójne w zakresie programów wieloletnich i średniookresową strategią rozwoju kraju.

REKLAMA

Dotacje dla samorządów

REKLAMA

Nowelizacja doprecyzowuje przepisy dotyczące dotacji rozwojowej - aby jasno wynikało z nich, że wszelkie wydatki dokonywane na realizację programów operacyjnych i projektów realizowanych w ramach tych programów, mają formę dotacji rozwojowej. Samorząd województwa otrzyma z budżetu państwa dotację rozwojową na realizację regionalnego programu operacyjnego, w ramach którego działa jako instytucja zarządzająca lub krajowego programu operacyjnego, w ramach którego działa jako instytucja pośrednicząca.

Dotacja ta będzie dochodem samorządu województwa. Władze województwa będą mogły przeznaczyć ją m.in. na realizację projektów samorządu województwa oraz na dotacje rozwojowe dla beneficjentów programów i instytucji pośredniczących. Ponadto uproszczono system obiegu środków finansowych, w tym głównie środków niewygasających. Z kolei instytucjom uczestniczącym w procesie wykorzystania funduszy unijnych przyznano dodatkowe kompetencje, które przyspieszą ich wydawanie. Dzięki nim zarząd województwa będzie mógł dokonywać zmian w planie dochodów i wydatków budżetu samorządu województwa w zakresie środków przeznaczonych na realizację programów operacyjnych, dla których samorząd województwa jest instytucją zarządzającą lub pośredniczącą.

Zmiany planu budżetu

Nowelizacja rozszerza zatem możliwość dokonywania zmian w planie budżetu samorządu województwa przez jego zarząd (bez udziału sejmiku), w tym również w zakresie programów, dla których samorząd jest instytucją pośredniczącą. Obecnie jest to możliwe tylko w przypadku programów, dla których samorząd jest instytucją zarządzającą.

Te zmiany planu nie będą mogły powodować zmniejszenia lub zwiększenia dochodów i wydatków majątkowych budżetu samorządu województwa w zakresie środków na realizację programów operacyjnych przekazanych samorządowi w formie dotacji rozwojowej. Ma zapobiec sytuacji, w której środki dotacji rozwojowej przekazane samorządowi na wydatki bieżące będą wykorzystane na zakupy majątkowe i odwrotnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwój regionalny

Nowelizacja wprowadza do systemu programowania strategicznego długookresową strategię rozwoju kraju. Określa też na nowo cele strategii średniookresowej. Mają być z nią zgodne krajowe i regionalne programy operacyjne.

REKLAMA

Nowością jest wprowadzenie do długookresowej strategii rozwoju kraju aspektu przestrzennego. Głównym celem strategii rozwoju w tym zakresie jest zapewnienie ładu przestrzennego i jednoczesne wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego. Ponadto dokument ten będzie określał główne trendy, wyzwania i scenariusze rozwoju społeczno-gospodarczego z uwzględnieniem zasady zrównoważonego rozwoju, obejmujący okres co najmniej 15 lat. Tam znajdziemy również założenia dotyczące kompleksowej koncepcji rozwoju kraju w perspektywie długookresowej z uwzględnieniem wymiaru społecznego, gospodarczego, środowiskowego, terytorialnego i instytucjonalnego.

Nowe przepisy zapowiadają też dodatkowe wytyczne, jak np. zakaz zmiany zasad konkursu w trakcie jego trwania czy możliwość wniesienia odwołania do sądu administracyjnego. Poszerzono również zakres porozumień zawieranych między instytucją zarządzającą programem operacyjnym a instytucją pośredniczącą w jego wdrażaniu.

ŁUKASZ SOBIECH

Podstawa prawna

• Art. 5 i 6 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Podpisana przez prezydenta 24 listopada 2008 r. Wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    REKLAMA

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Kto tym razem się załapał?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Jest to inicjatywa rządu, który czeka w tej chwili na wykonanie prac legislacyjnych przez parlament i podpis prezydenta.  

    REKLAMA