REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy we wnioskach mogą odebrać szansę na dotację

Anna Kozera
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Doświadczenia z lat 2004-2006 wskazują, że prawidłowe przygotowanie wniosku oraz załączników jest istotnym czynnikiem sukcesu w procesie ubiegania się o fundusze unijne.

Dokumentacja aplikacyjna powinna być przygotowana starannie oraz z uwzględnieniem wszystkich wymogów określonych w programie - tak aby zagwarantować skuteczne przejście przez etapy oceny wniosku: ocenę formalną, techniczno-ekonomiczną oraz merytoryczną projektu.

Błędy wnioskodawców

Błędy w przygotowanej dokumentacji mogą być przyczyną negatywnej decyzji już na wstępnym etapie oceny formalnej. Przykładowo w latach 2004-2006 zdarzało się, że nawet 50-70 proc. wniosków w ramach jednej rundy aplikacyjnej było odrzucanych z uwagi na błędy formalne (np. w Poddziałaniu 2.2.1. SPO-WKP). Analiza wybranych, najczęściej popełnianych błędów wnioskodawców z poprzednich lat (patrz ramka) ma pomóc w ich uniknięciu w przyszłości.

Cierpliwość i skrupulatność

Kluczem do sukcesu w procedurze ubiegania się o fundusze UE jest przede wszystkim cierpliwość i skrupulatność. Powyżej wskazane błędy nie wynikają jednak tylko z nieuwagi osób przygotowujących wnioski. Częste zmiany wytycznych, instrukcji i wzorów wniosków (czy nawet generatora) dezorganizują pracę i nakładają na osoby przygotowujące wniosek obowiązek ciągłego monitorowania zmian w przepisach.

Zalecane jest bieżące kontrolowanie stron internetowych instytucji udzielających wsparcia, co zdecydowanie ułatwia działanie. Oficjalne komunikaty na bieżąco informują przyszłych beneficjentów o wprowadzeniu zmiany oraz uzasadniają jej dokonanie. Wiele błędów rachunkowych, niespójności danych czy braków w załącznikach wynika m.in. z niewielkiej ilości czasu poświęconego na przygotowanie dokumentacji.

Na co zwrócić uwagę, aby praca nad wnioskiem przebiegała sprawnie? Przede wszystkim należy szczegółowo analizować wymogi programu i działania, w ramach którego przygotowywany jest wniosek. Trzeba zapoznać się z zasadami udzielania pomocy publicznej (uwaga na zmiany od 1 stycznia 2007 r.!). Znajomość szczegółowych zasad ułatwi przygotowanie najważniejszych elementów aplikacji, tj. dobór wskaźników czy kosztów kwalifikowanych.

W przypadku niejasności w obowiązujących wytycznych warto kontaktować się bezpośrednio z instytucją wdrażającą dany program. Warto także śledzić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pojawiają się na stronach internetowych instytucji wdrażających.

Harmonogram prac

Podczas prac nad wnioskiem, mając na uwadze termin składania wniosków, warto przygotować harmonogram prac, powołać koordynatora projektu oraz zespół odpowiedzialny za realizację całego procesu. By uniknąć błędów, należy zarezerwować czas na ostateczną weryfikację dokumentacji (wniosku z załącznikami) oraz jej podpisanie zgodnie z zasadami określonymi w programie.

W ostateczną weryfikację wniosku warto także zaangażować osobę spoza zespołu projektowego, która obiektywnie zweryfikuje przygotowaną dokumentację i bardzo często będzie w stanie wykryć błędy, których osoby długo pracujące nad wnioskiem już po prostu nie widzą.

CZEGO TRZEBA UNIKAĆ

Najczęściej popełniane błędy wskazywane przez przedsiębiorców oraz instytucje wdrażające:

-Niezgodność wersji elektronicznej wniosku z wersją papierową

-Pozostawienie pustych pól we wniosku

-Brak wymaganych załączników lub ich nieodpowiednia forma

-Brak podpisów i pieczątek na dokumentach

-Zbyt późne złożenie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami

-Błędy rachunkowe

-Błędne zakwalifikowanie w poczet kosztów kwalifikowanych wydatków niepodlegających wsparciu

-Błędy w wyliczeniu intensywności pomocy

-Niespójności danych liczbowych pomiędzy wnioskiem a załącznikami


ANNA KOZERA

konsultant PNO Consultants

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA