REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są procedury otrzymania pomocy z PO IiŚ

_ AO
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie przedsięwzięcia energetyczne będą mogły liczyć na dotacje z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko? Jaka jest procedura otrzymania pomocy z tego programu? Co trzeba zrobić, by otrzymać wsparcie z tego programu?

Sylwia Wilk

REKLAMA

starszy specjalista w departamencie koordynacji programów infrastrukturalnych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

Spośród programów krajowych największe środki na energetykę odnawialną - przeszło 352 mln euro, zostały przewidziane w ramach Działania 9.4 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych.

W katalogu beneficjentów znajdują się m.in.:

• jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki i stowarzyszenia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• podmioty wykonujące usługi publiczne na podstawie umowy zawartej z jednostką samorządu terytorialnego, w których większość udziałów lub akcji posiada samorząd terytorialny oraz

• podmioty wybrane w wyniku postępowania przeprowadzonego na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych, wykonujące usługi publiczne na podstawie umowy zawartej z jednostkami samorządowymi.

REKLAMA

Do wsparcia z Działania 9.4 kwalifikują się projekty budowy lub zwiększania mocy małych elektrowni wodnych do 10 MW oraz jednostek wytwarzania energii elektrycznej z biomasy lub biogazu o minimalnej wartości 10 mln złotych. Pomoc będzie udzielana również na projekty budowy lub zwiększania mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem energii wiatrowej lub ciepła z energii słonecznej i geotermalnej o minimalnej wartości 20 mln złotych. Inwestycje z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii w wysokosprawnej kogeneracji mogą uzyskać dofinansowanie w ramach Działania 9.1 Wysokosprawne wytwarzanie energii.

Samorządy będą mogły również uzyskać dofinansowanie na przedsięwzięcia związane z ograniczeniem strat energii na przesyle w sieciach elektroenergetycznych i ciepłowniczych (Działanie 9.2 POIiŚ Wysokosprawna dystrybucja energii) oraz inwestycji umożliwiających przyłączanie do sieci elektroenergetycznych jednostki wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii (Działanie 9.6 Sieci umożliwiające odbiór energii ze źródeł odnawialnych).

REKLAMA

Wszystkie wyżej wspomniane działania będą finansowane z Funduszu Spójności. To oznacza, że każdy projekt kwalifikujący się do wsparcia musi wykazać pozytywny wpływ na środowisko poprzez zapewnienie znaczących oszczędności energii lub umożliwienie wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE). Jest to jedna z podstawowych zasad, mających swoje odzwierciedlenie w kryteriach wyboru projektu. Przykładowo, w Działaniu 9.6 POIiŚ preferowane będą inwestycje polegające na zwiększeniu mocy i ilości źródeł wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii, które zostaną przyłączone do sieci. Przy wyborze projektów decydować będzie również efektywność ekonomiczna inwestycji i stopień przygotowania do realizacji.

Pierwsze nabory projektów w ramach przedstawionych działań planowane są na czerwiec - wrzesień 2008 r. Instytucjami, do których składane będą wnioski, są: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Działanie 9.1, 9.2 oraz Instytut Paliw i Energii Odnawialnej - Działania 9.4 i 9.6.

Działania 9.1 oraz 9.4 stanowią pomoc publiczną bez względu na typ beneficjenta. W przygotowaniu są rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie udzielania pomocy publicznej na inwestycje w zakresie budowy lub przebudowy jednostek wysokosprawnego wytwarzania energii oraz rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie udzielania pomocy publicznej na inwestycje w zakresie budowy lub rozbudowy jednostek wytwarzających energię elektryczną lub ciepło z odnawialnych źródeł energii.

AO

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA