REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia chce przykręcenia śruby rajom podatkowym

Tony Barber
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Większość krajów Unii Europejskiej chce zdecydowanie zaostrzyć przepisy o tajemnicy bankowej, które - ich zdaniem - zachęcają do uchylania się od podatków.

Na spotkaniu unijnych ministrów finansów w Brukseli jedynie Austria i Luksemburg - dla których w Dyrektywie z 2005 roku o opodatkowaniu dochodów z oszczędności przewidziano odrębne rozwiązania - wydawały się nieskłonne do poparcia zaostrzonych zasad.

REKLAMA

Raje podatkowe, takie jak Andora, Liechtenstein i Monako, są przedmiotem szczególnej uwagi od czasu, gdy władze niemieckie kupiły od pracownika grupy bankowej LGT z Liechtensteinu informacje, z których wynika, że 600 Niemców ulokowało w tym minipaństwie miliony euro.

REKLAMA

Wiedząc, jak poważnie Niemcy traktują tę sprawę, ministrowie finansów wezwali Komisję Europejską do przyspieszenia prac nad oceną skuteczności dotychczasowych przepisów podatkowych i przedłożenia raportu nie, jak pierwotnie planowano, w październiku, lecz w maju. Następnie Komisja Europejska ma przygotować propozycje zmian w Dyrektywie z 2005 roku, które wypełnią jej luki.

Wśród pierwszych pomysłów nowelizacji jest m.in. projekt objęcia dotychczasowymi przepisami stosowanymi wobec wypłacanych odsetek od oszczędności zysków z transakcji kapitałowych, dywidendy i innych zysków z aktywów. Ponadto unijny komisarz ds. podatków Laszlo Kovac zasugerował objęcie przepisami takich instrumentów zarządzania majątkiem, jak trusty, które - zdaniem niektórych krajowych organów skarbowych - są wykorzystywane do uchylania się od podatków.

Bruksela już od pewnego czasu bada możliwości ukrócenia tych praktyk na obszarach poza Unią Europejską, takich jak Hongkong i Makao - ale teraz, gdy afera w Liechtensteinie przyciąga uwagę wszystkich, nabrało to znaczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Książę Max z Liechtensteinu, młodszy brat obecnej głowy państwa i szef LGT, przyznał, że nadszedł czas, by zasiąść do konstruktywnych rozmów i rozstrzygnąć spór wywołany obowiązującymi w jego kraju zasadami tajemnicy bankowej.

Unijni dyplomaci twierdzą, że niemiecki minister finansów Peer Steinbrück uzyskał poparcie Danii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i innych krajów dla zaostrzenia przepisów.

Najbardziej jednoznaczny sprzeciw wobec wniosku Niemiec zgłosił premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który uważa pośpiech przy nowelizacji za niewskazany.

TONY BARBER, HAIG SIMON

Tłum. E.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA