REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kiedy może otrzymać dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych

Monika Burzyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rolnicy otrzymali już formularze wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2008 rok. Ze względu na zmianę przepisów wspólnotowych różnią się one od tych, które trzeba było wypełnić w poprzednich latach. Od 15 marca rolnicy będą mogli je składać w biurach powiatowych ARiMR.

Czy kupujący może otrzymywać dopłaty

REKLAMA

Planuję powiększenie mojego gospodarstwa rolnego, dlatego zamierzam dokupić grunt rolny należący do sąsiada. Chciałbym otrzymywać dopłaty bezpośrednie do tej ziemi. Czy osoba kupująca grunt w tym roku może otrzymywać płatności z nim związane? Kiedy powinienem go kupić, by tak się stało?

Tak

Nabywca gruntu może otrzymywać dopłaty bezpośrednie związane z jego posiadaniem. Jednak nie w każdym przypadku jest to możliwe. Kluczowe znaczenie ma data 31 maja 2008 r. 21 stycznia tego roku Rada Unii Europejskiej przyjęła bowiem rozporządzenie, zgodnie z którym płatności bezpośrednie będą przysługiwały rolnikowi, który posiada grunty rolne na dzień 31 maja roku, w którym został złożony wniosek. Można więc jednoznacznie stwierdzić, że do gruntów sprzedanych przed 31 maja płatności przysługują nabywcy.

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Natomiast, gdy przeniesienie prawa własności nastąpi po 31 maja, to płatności przysługiwać będą sprzedającemu (przekazującemu), a nie tak jak dotychczas rolnikowi, który kupił te grunty rolne. Jeśli więc nasz czytelnik chce otrzymywać dopłaty dotyczące zakupionego gruntu, to powinien zadbać o to, by podpisanie umowy sprzedaży miało miejsce przed 31 maja 2008 r.

Podobnie będzie w przypadku umowy dzierżawy. W przypadku gdy umowa dzierżawy zostanie podpisana przed 31 maja 2008 r., dzierżawca będzie mógł otrzymać dopłaty bezpośrednie. W sytuacji gdy umowa zostanie zawarta po tej dacie, to wydzierżawiający będzie uprawniony do ich otrzymania.

Czy można po raz czwarty posiać pszenicę

Mam pole nadające się pod uprawę pszenicy. Zamierzam wnioskować o dopłaty bezpośrednie do niego. Ile razy będę mógł siać na nim pszenicę, by nie naruszyć warunków dobrej kultury rolnej? Czy będę mógł przez kolejne cztery lata uprawiać na nim to zboże?

Nie

REKLAMA

Wykorzystywanie tego samego gruntu pod uprawę pszenicy przez cztery kolejne lata będzie stanowiło naruszenie warunków utrzymania gruntu w dobrej kulturze rolnej. Lepiej nie planować takiego wykorzystania pola, z posiadaniem którego wiąże się otrzymywanie dopłat bezpośrednich. Trzeba od razu założyć, że pszenica będzie uprawiana na określonej powierzchni pola nie dłużej niż trzy kolejne lata.

Osoby ubiegające się o płatności bezpośrednie mają obowiązek utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej (zgodnie z normami). Od 2008 roku wprowadzony został wymóg polegający na tym, że w przypadku uprawy pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia nie może być uprawiany ten sam gatunek zboża na tej samej powierzchni dłużej niż przez trzy lata. W związku z tym czytelnik musi liczyć się z tym, że na tym samym gruncie będzie mógł uprawiać np. pszenicę maksymalnie przez trzy kolejne lata. Posianie pszenicy czwarty raz nie będzie zgodne z zasadami utrzymywania gruntów w dobrej kulturze rolnej.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że osoby ubiegające się o dopłaty bezpośrednie związane z gruntami przeznaczonymi pod zasiew zbóż (pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia) powinny obszar ich uprawy wyrysować na dostarczonym załączniku graficznym. W przypadku jego braku, do wniosku należy dołączyć oświadczenie, które zawiera wykaz wszystkich działek, na których prowadzona jest uprawa zbóż.

Czy będzie można zmienić wniosek

Z uzyskanych przeze mnie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informacji wynika, że wnioski o dopłaty bezpośrednie można będzie składać do 15 maja tego roku. Wiem jednak, że dla mnie to za wcześnie, ponieważ ostateczną decyzję w sprawie wykorzystania części gruntów będę mógł podjąć dopiero w czerwcu. Czy będzie można zmienić wniosek po jego złożeniu?

Tak

Istnieje możliwość wprowadzenia zmian do wniosku o przyznanie płatności na rok 2008, ale trzeba liczyć się z tym, że może to spowodować zmniejszenie jej wysokości.

Wnioski o przyznanie płatności na 2008 rok rolnicy mogą składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy oraz za pośrednictwem poczty, w terminie od 15 marca do 15 maja 2008 r. Dopuszczalne jest też złożenie wniosku w terminie 25 dni kalendarzowych po tym terminie, czyli do 9 czerwca 2008 r., jednakże należy podkreślić, że należna rolnikowi płatność będzie pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Zmiany do złożonego wniosku o przyznanie płatności - z wyjątkiem płatności cukrowej - rolnicy będą mogli składać do 31 maja 2008 r.

Przepisy dopuszczają wprowadzenie zmian we wniosku o przyznanie płatności do 9 czerwca 2008 r., jednak zmiana ta spowoduje zmniejszenie o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia kwoty płatności odnoszącej się do powierzchni działek, dla których dokonano zmian, lub powierzchni działek dodanych. Jeżeli przed upływem wyżej wspomnianych terminów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformuje rolnika o stwierdzonych nieprawidłowościach we wniosku lub jeśli powiadomiła rolnika o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu i ta kontrola ujawni nieprawidłowości, zmiany do wniosku nie będą uwzględnione w odniesieniu do działek rolnych, w przypadku których stwierdzono nieprawidłowości.

Czy wystarczy jeden wniosek

Zamierzam złożyć wniosek o dopłaty do pola przeznaczonego pod uprawę pszenicy. Oprócz tego chciałbym ubiegać się o płatności związane z uprawą truskawek. Czy mam to wykazać na jednym wniosku?

Tak

W 2008 roku rolnicy będą mogli na jednym formularzu wniosku ubiegać się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej, płatności uzupełniających, płatności do upraw roślin energetycznych, przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do pomidorów, płatności cukrowej oraz pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Zatem rolnik ubiegający się o przyznanie płatności z tytułu owoców miękkich nie musi wypełniać odrębnego wniosku o przyznanie tej płatności.

 

Kto będzie odpowiadał za dobrą kulturę rolną

Zamierzam sprzedać część pola, które kwalifikuje się do dopłat bezpośrednich. Nie wiem jeszcze dokładnie, kiedy dojdzie do zawarcia transakcji. Czy w sytuacji gdy sprzedam go np. we wrześniu, to obowiązek dotyczący utrzymywania tego pola w dobrej kulturze rolnej będzie obciążał mnie, a nie kupującego?

Tak

Jednym z warunków przyznawania płatności bezpośrednich jest utrzymywanie gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej przez cały rok kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności. W przypadku gdy nasz czytelnik sprzeda grunt objęty dopłatami np. we wrześniu, to będzie mógł je otrzymać, pod warunkiem że grunty te będą utrzymywane w dobrej kulturze rolnej przez cały rok kalendarzowy, w którym złożył wniosek. Brak przestrzegania warunków dobrej kultury rolnej przez rolnika wnioskującego o płatność lub osobę, której przekazane zostały grunty, może spowodować pomniejszenie płatności rolnikowi, który ubiega się o płatność, co do zasady, wynoszące 3 proc. należnej kwoty płatności.

W związku z tym dobrze będzie już w zawieranej umowie sprzedaży zapisać postanowienia dotyczące płatności bezpośrednich. Pozwoli to uniknąć wszelkich wątpliwości mogących być źródłem konfliktów pomiędzy osobą sprzedającą grunt rolny i kupującym.

Czy można dostać dopłaty do 8 arów

Mam 5 ha dużego pola, jak również małą działkę rolną o powierzchni 8 arów. Czy to prawda, że od tego roku można dostać płatności dotyczące takiego małego gruntu?

Tak

Jest to możliwe ze względu na to, że zmieniły się przepisy wspólnotowe w zakresie definicji działki rolnej. Z jej nowego brzmienia wynika, że do ogólnej powierzchni działki rolnej można zaliczyć powierzchnie poniżej 0,1 hektara, jeżeli przylegają do działki rolnej i tworzą zwarty obszar gruntów. W związku z tym rolnicy składający wnioski o dopłaty bezpośrednie w 2008 roku mogą otrzymać jednolitą płatność obszarową do powierzchni gruntów rolnych mniejszych niż 10 arów (0,1 hektara). Umożliwi to rolnikom uzyskanie większej kwoty płatności. Dotychczasowe zasady uniemożliwiały włączenie pól o tak małej powierzchni do tej płatności.

Należy przy tym zaznaczyć, że we wniosku o przyznanie płatności rolnik podaje wszystkie grunty będące w jego posiadaniu, niezależnie od tego, czy ubiega się o przyznanie płatności do tych gruntów.

Czy można wliczyć oczko wodne

W moim gospodarstwie znajduje się oczko wodne mające prawie 80 mkw. Czy wypełniając wniosek o dopłaty bezpośrednie, mogę wliczyć je do powierzchni działki rolnej?

Tak

Do powierzchni działki rolnej kwalifikującej się do jednolitej płatności obszarowej (grupa upraw JPO) rolnik będzie mógł wliczyć przylegające do siebie powierzchnie mniejsze niż 0,1 ha, np. oczka wodne o powierzchni do 100 mkw., rowy, ogródki przydomowe. Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że nie oznacza to, iż płatności bezpośrednie przysługują oddzielnie do rowów i oczek wodnych.

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach wsparcia bezpośredniego (Dz.U. nr 35, poz. 217 z późn. zm.) zmieniona przyjętą przez Sejm RP 29 lutego 2008 r. ustawą o zmianie ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej oraz ustawy o opłacie skarbowej.

MONIKA BURZYŃSKA

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA