REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze szwajcarskie dla samorządów

Barbara Matysik
Socjolog o wieloletnim doświadczeniu zawodowym w pomocy społecznej i administracji publicznej, ekspert w obszarze integracji społecznej, zatrudnienia, autor i koordynator projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych, wieloletni nauczyciel Kolegium Pracowników Służb Społecznych, wykładowca studiów podyplomowych w obszarze pomocy społecznej i pracy socjalnej. Autor publikacji z zakresu pomocy społecznej i zabezpieczenia społecznego. Doświadczony trener i współautor programów szkoleń i specjalizacji dla kadr pomocy społecznej. Konsultantka wybranych ośrodków pomocy społecznej.

REKLAMA

Trwa nabór wniosków do Funduszu Partnerskiego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. O dotacje mogą ubiegać się m.in. jednostki samorządu w partnerstwie ze szwajcarskimi podmiotami.

W terminie do 30 listopada 2011 roku, polskie jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia oraz polskie instytucje i partnerzy społeczni w partnerstwie ze szwajcarskimi podmiotami mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów.

REKLAMA

Fundusz Partnerski jest drugim z dwóch specjalnych instrumentów finansowych – tzw. Grantu Blokowego Funduszy Szwajcarskich, zaś pierwszym jest  Fundusz dla Organizacji Pozarządowych, do którego nabór został już zamknięty.

REKLAMA

Na Fundusz Partnerski przeznaczone jest ok. 1,8 mln franków szwajcarskich. Nabór jest prowadzony przez firmę ECORYS Polska Sp. z o.o., która w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk, ogłosiła w dniu 1 czerwca 2011 rozpoczęcie naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszu Partnerskiego.

Fundusze Szwajcarskie oznaczają Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, który stanowi część programu bezzwrotnej pomocy finansowej dla rozszerzonej Unii Europejskiej. Polska jest jednym spośród 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do Unii w dniu 1 maja 2004 rok. Natomiast wsparcie finansowe Szwajcarii jest przejawem solidarności wobec nowych krajów członkowskich UE, które traktowane jest zarazem jako podstawa trwałych gospodarczych i politycznych powiązań z tymi krajami.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy powołano celem redukowania różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy Polską, a bardziej rozwiniętymi państwami Unii Europejskiej. Na obszarze Polski założeniem Funduszy Szwajcarskich jest zmniejszanie dystansu pomiędzy aktywnie postępującymi w rozwoju ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym. Cel ten próbuje się ociągnąć dzięki m.in.: powoływaniu i działaniu partnerstw między polskimi a szwajcarskimi władzami lokalnymi i regionalnymi lub instytucjami i partnerami społecznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusz Partnerski ma za zadanie:

- promować i wzmacniać partnerstwa pomiędzy polskimi, a szwajcarskimi władzami lokalnymi i regionalnymi lub instytucjami i partnerami społecznymi,

- tworzyć i wzmacniać sieć współpracy polskich i szwajcarskich władz lokalnych i regionalnych, instytucji i partnerów społecznych z polskimi organizacjami pozarządowymi,

aby zwiększać i wzmacniać ich znaczenie w toku podejmowania decyzji dla regionu lub podregionu.

W konsekwencji tak określonych zadań Funduszu, projekty które mogą ubiegać się o dofinansowanie powinny spełniać jeden z następujących warunków:

- mieć na celu wzmacnianie/tworzenie partnerstw koncentrujących się na promowaniu i wymianie najlepszych praktyk i/lub przekazaniu know how lub wiedzy w obrębie partnerskich podmiotów lub instytucji,

- mieć na celu wzmacnianie/tworzenie partnerstw zmierzających do zapewnienia transferu wiedzy i doświadczeń szwajcarskich podmiotów w zakresie zapewnienia dostępu do informacji i udziału w procesie podejmowania decyzji dotyczących konkretnych przedsięwzięć takich jak działania informacyjne, konsultacje społeczne i negocjacje z partnerami społecznymi,

- tworzyć/wzmacniać sieci współpracy polskich i szwajcarskich jednostek w celu zwiększenia ich roli w procesie podejmowania decyzji dla regionu i/lub podregionu.

W konkursie grantowym mogą wziąć udział:

- polskie jednostki samorządu terytorialnego, w tym ich związki i stowarzyszenia, w partnerstwie ze szwajcarskimi jednostkami samorządu terytorialnego (ich związkami i stowarzyszeniami) lub szwajcarskimi partnerami społecznymi i instytucjami.

- polskie instytucje i polscy partnerzy społeczni w partnerstwie ze szwajcarskimi jednostkami samorządu terytorialnego (ich stowarzyszeniami lub związkami) lub szwajcarskimi partnerami społecznymi i instytucjami.

REKLAMA

Zawiązanie partnerstwa międzynarodowego pomiędzy podmiotami polskimi a szwajcarskimi w ramach Funduszu Partnerskiego jest obowiązkowe. Istnieje możliwość znalezienia partnera ze Szwajcarii poprzez Szwajcarską Agencję ds. Rozwoju i Współpracy>>

Szczegóły dotyczące wymogów jakie muszą spełniać podmioty ubiegające się o środki zostały zawarte w „Podręczniku Procedur Funduszu Partnerskiego” znajdującym się na stronie www.swissgrant.pl. Na stronie znajdują się także wzory dokumentów aplikacyjnych.

Termin złożenia wniosków upływa 30 listopada 2011 r.

Barbara Matysik

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA