REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Szkoda, że w projekcie zmiany przepisów dotyczących funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych (SSE) nie przygotowano ułatwień związanych z tzw. odrolnieniem gruntów na obszarze strefy. Mogłoby to przyczynić się do obniżenia kosztów inwestycji wewnątrz SSE i skrócenia czasu ich przygotowania.

KRZYSZTOF MAĆKIEWICZ

REKLAMA

starosta wąbrzeski

Są liczne pozytywne przykłady interesującego wykorzystania terenów przyłączanych do SSE przez samorządy. W wielu samorządach konstruowane są wieloletnie programy rozwoju lokalnego w oparciu o możliwości przyłączenia określonych terenów do funkcjonujących stref.

REKLAMA

5 lutego rząd przyjął założenia projektu nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, który przewiduje zwiększenie limitu wielkości specjalnych stref ekonomicznych (SSE), uściślenie warunków zezwolenia na działalność gospodarczą oraz wprowadzenie zasad włączania gruntów prywatnych do stref. Nowe przepisy mają znieść dotychczasowy limit obszarów stref, który obecnie wynosi 12 tys. ha i został prawie w całości rozdysponowany. Projekt nowelizacji ustawy uściśla kryteria włączania do specjalnych stref ekonomicznych gruntów prywatnych, czyli niebędących własnością Skarbu Państwa, gminy czy zarządzającego strefą.

Pomysł zwiększenia limitu wielkości SSE jest z pewnością korzystny dla tych samorządów, które podjęły już prace przygotowawcze w kierunku poprawy uzbrojenia terenów inwestycyjnych. Nie bez znaczenia jest tu spójność działań w zakresie dalszego, skutecznego ograniczania bezrobocia w rejonach - powiatach, gdzie jest ono jeszcze znaczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezależnie od faktu zwiększenia liczby miejsc pracy w wyniku lokalizowanych nowych inwestycji dla samorządów istotna jest możliwość zmniejszenia wydatków na sferę pomocy socjalnej i skierowanie ich na dalszy rozwój infrastruktury na danym obszarze.

Również pozytywnie należy ocenić sposób skrócenia konsultacji resortowych przy tworzeniu stref, a zwłaszcza to, co jest potwierdzeniem zapowiedzi zwiększenia uprawnień samorządu. To ten samorząd jest przecież właściwym do określania kierunków rozwoju regionalnego. Dobrze może rokować na przyszłość także możliwość włączenia terenów prywatnych do SSE. Daje to wyraźny sygnał dla funkcjonujących podmiotów gospodarczych o sensowności włączania się do przedsięwzięć proponowanych przez lokalny samorząd.

wej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Rząd nie da każdego miesiąca wsparcia osobom nie mającym pieniędzy na prąd?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA