REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Setki wydarzeń kulturalnych w Polsce podczas polskiej prezydencji

REKLAMA

Europejska Agora w Kranogrudzie, Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, Podróż na Wschód w Białymstoku, Otwarty Kurort Kultury w Sopocie - to niektóre projekty specjalne przygotowane w ramach krajowego programu kulturalnego podczas przewodnictwa w Radzie UE.

REKLAMA

W przeddzień inauguracji polskiej prezydencji przy granicy polsko-litewskiej, w Krasnogrudzie, rozpocznie sie Europejska Agora - projekt objęty patronatem UNESCO, podczas którego spotkają się wybitni filozofowie, artyści i poeci. O zróżnicowanej kulturowo Europie, w duchu książki Czesława Miłosza "Rodzinna Europa", w 100. rocznicę jego urodzin, rozmawiać będą m.in. Zygmunt Bauman, Julia Hartwig i Tomas Venclova. Tego dnia otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu w krasnogrudzkim dworku przed wojną należącym do rodziny Czesława Miłosza. W uroczystości uczestniczyć będą przedstawiciele władz Polski i Litwy.

REKLAMA

Inauguracja polskiej prezydencji odbędzie się w Warszawie. Towarzyszyć jej będzie bogata oprawa artystyczna. Zaplanowano całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się w czterech punktach miasta. Na każdej ze scen prezentowany będzie inny gatunek muzyczny. Jako największe wydarzenie wieczoru zapowiadany jest koncert polskich i zagranicznych gwiazd na trzech scenach usytuowanych na Placu Defilad. Projekt przygotowywany jest przez Krzysztofa Maternę i Kubę Wojewódzkiego.

REKLAMA

Wystawy, koncerty, filmy, spektakle i spotkania z udziałem ponad 300 artystów i czołowych intelektualistów z całego świata zaplanowano podczas wrześniowego (8-11) Europejskiego Kongresu Kultury. Udział w kongresie mają wziąć m.in. Umberto Eco, Vaclav Havel, Wiktor Jerofiejew, Krystian Lupa, Dorota Masłowska, Amos Oz, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Różewicz i Andrzej Wajda. Uroczyste otwarcie kongresu odbędzie się z udziałem profesora Zygmunta Baumana, który towarzyszy pracom nad przygotowaniem tego wydarzenia niemal od samego początku. Wybitny socjolog ma wygłosić wykład inauguracyjny.

Program kongresu opierać się będzie na czterech głównych filarach. Pierwszym będzie spotkanie ministrów kultury 27 krajów UE, drugim - kilkanaście paneli dyskusyjnych, trzecim - spotkanie przedstawicieli instytucji UE z przedstawicielami organizacji pozarządowych, czwartym - wydarzenia artystyczne. Podczas Kongresu ma dojść do artystycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego, gitarzysty zespołu Radiohead Jonna Greenwooda oraz muzyka reprezentującego nurt muzyki elektronicznej Aphexa Twina. Podczas dwóch zaplanowanych we Wrocławiu koncertów wykonane zostaną trzy kompozycje Krzysztofa Pendereckiego: "Polymorphia", "Ofiarom Hiroszimy - tren" i "Kanon". Wydarzeniem Kongresu ma być także prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i sztuki Doroty Masłowskiej.

W lipcu 2011 roku sopocki kurort otworzy swoje drzwi dla młodych artystów i angażujących widza projektów. W ramach projektu Otwarty Kurort Kultury odkrywane będą zakamarki miasta, jego obrzeża, miejsca nieodwiedzane przez turystów. Projekt zakłada zmianę trasy autobusu nr 187, kursującego przez całe miasto, w artystyczny szlak. Będzie przejeżdżał wzdłuż trasy wszystkich wydarzeń artystycznych, na szlaku powstanie też plenerowa galeria.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei "TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice" potrwa pięć tygodni od 29 lipca do 2 września. W jej trakcie zaplanowano wiele wydarzeń, m.in. śląska grupa projektantów Wzorro złożona z absolwentów katowickiej ASP zaprosi do współpracy projektantów z grupy USIN-e z Francji, by razem zrewitalizować zdegradowane części miasta.

W Białymstoku planowana jest wystawa "Podróż na wschód", która prezentowana będzie w kilku miejscach: w obecnej siedzibie Galerii Arsenał, w Starej Elektrowni oraz w przestrzeni miasta. Wiele prac powstanie na miejscu, w Białymstoku. Będą to m.in. instalacje, fotografie i prace wideo oraz performance.

W Lublinie odbędzie się natomiast od 20 września do 31 października program rezydencyjny Mindware. Do lubelskich rezydencji zaproszeni zostaną młodzi artyści i krytycy z krajów Europy Wschodniej, Polski i innych krajów UE. Artystom towarzyszyć będą teoretycy zajmujący się komunikacją społeczną, mediami i sztuką. W październiku odbędą się specjalne edycje Festiwalu Najstarsze Pieśni Europy oraz Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne.

Koordynatorem krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji jest Narodowy Instytut Audiowizualny (www.nina.gov.pl).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA