REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe zasady wyboru lokalnych grup działania

Wioletta Kępka

REKLAMA

REKLAMA

Członkiem lokalnej grupy będzie mogła być jedynie gmina albo powiat. Samorząd województwa, jako jednostka o regionalnym charakterze, nie będzie mógł w niej uczestniczyć. Nadzór nad wyborem grup do realizacji lokalnej strategii rozwoju będzie sprawował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

W styczniu 2009 r. wejdą w życie przepisy ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich).

REKLAMA

Wprowadza ona m.in. nowe zasady wyboru lokalnych grup działania (dalej: LGD) do realizacji lokalnych strategii rozwoju oraz tryb przyznawania pomocy technicznej samorządom, a także precyzuje zasady funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (dalej: KSOW).

Program Leader

Lokalne grupy działania są podstawą realizacji w Polsce programu Leader (Oś 4 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013).

W ramach programu Leader realizowane są 3 działania:

1) Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) Wdrażanie projektów współpracy,

3) Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja.

Dla lokalnego rozwoju największe znaczenie ma Działanie 1. - Wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju. Ma ono na celu umożliwienie mieszkańcom obszaru objętego lokalną strategią rozwoju (LSR) realizacji projektów w ramach tej strategii. Realizacja strategii powinna przyczynić się do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich, m.in. poprzez wzrost aktywności mieszkańców oraz nowe miejsca pracy.

Lokalną strategię rozwoju zatwierdza samorząd województwa, który wybiera także lokalne grupy działania realizujące tę strategię.

Nowe zasady działania LGD

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich zmienia m.in. zasady funkcjonowania LGD. Najważniejszą zmianą jest wyłączenie samorządu województwa, ze względu na jego regionalny charakter, z możliwości uczestnictwa w lokalnej grupie działania. Samorządowymi członkami LGD będą mogły być jedynie gminy i powiaty.

Ma to zapobiec sytuacji konfliktu interesów, bo to samorząd województwa wybiera lokalne grupy działania do realizacji lokalnej strategii rozwoju.

Żeby wybór LGD był prawidłowy, nadzór nad procedurą będzie sprawował minister rolnictwa i rozwoju wsi. Minister będzie także wydawał wiążące wytyczne dla marszałków, dotyczące zadań związanych z wyborem lokalnej grupy działania.

Pomoc techniczna dla samorządów

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o wspieraniu obszarów wiejskich reguluje również tryb przyznawania pomocy technicznej samorządom. Wsparcie będzie przyznawane administracji wykonującej zadania służące prawidłowej realizacji programów rozwoju obszarów wiejskich. Udzielanie pomocy odbywać się będzie na takich samych zasadach, jak przyznawanie pomocy z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Zasady te reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 14 marca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy technicznej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Pomoc techniczną przyznaje się w formie refundacji, która wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Wsparcie można uzyskać na realizację projektów, które mają pomóc w:

• promocji,

• przygotowaniu informacji,

- o Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich (dalej: PROW).

Nadzór nad wdrażaniem pomocy technicznej sprawować ma Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Krajowe Sieci Obszarów Wiejskich

Ustawa o wspieraniu obszarów wiejskich precyzuje także zasady funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW).

REKLAMA

Celem działania KSOW będzie stworzenie podmiotom zaangażowanym w rozwój obszarów wiejskich przyjaznej platformy współpracy i wymiany doświadczeń, która ma służyć ocenie polityki w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, analizie i rozpowszechnianiu oraz wymianie informacji i wiedzy na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym oraz wspólnotowym. Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich będzie skupiać m.in. urzędy marszałkowskie, powiaty i gminy, instytucje krajowe oraz zainteresowane podmioty, które przyczyniają się do rozwoju obszarów wiejskich oraz będą wpływać na lepsze wykorzystanie środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Nadal za utworzenie sieci będzie odpowiedzialny Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast funkcjonowanie KSOW mają zapewnić Sekretariat Centralny oraz sekretariaty regionalne. Zadania Sekretariatu Centralnego wykonywał będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a zadania sekretariatów regionalnych - zarządy poszczególnych województw. Możliwe też będzie powierzenie wykonywania tych zadań innym podmiotom wyłonionym w otwartych przetargach.

Nie można łączyć pomocy

Niektóre zapisy nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich weszły w życie już 1 stycznie 2009 r. Są to m.in. zmiany w ustawie z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, które zakazują korzystania z ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym, jeżeli beneficjentowi zostało przyznane na daną inwestycję wsparcie na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW.

SŁOWNICZEK

Lokalne Grupy Działania (LGD) to lokalne partnerstwo na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego danego obszaru. Członkiem LGD są m.in. samorządy lokalne, przedsiębiorcy, mieszkańcy i organizacje pozarządowe. LGD musi posiadać osobowość prawną, może działać w formie stowarzyszenia, związku stowarzyszeń lub fundacji. Ponad 50% składu organu zarządczego LGD muszą stanowić partnerzy społeczni i gospodarczy, np. przedsiębiorcy i rolnicy z danego obszaru. Żeby skorzystać z programu Leader, członkiem LGD musi być także samorząd lokalny.

Wioletta Kępka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz niektórych innych ustaw (skierowano do podpisu Prezydenta RP)

• Ustawa z 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz.U. nr 64, poz. 427)

• Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 14 marca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy technicznej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. nr 54, poz. 329)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie świadczenia. Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Mimo, że wiele osób leczy zęby prywatnie, to trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA