REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paszporty z odciskami palców w 2009 roku

Katarzyna Rychter

REKLAMA

REKLAMA

Stare paszporty będą ważne jeszcze dziesięć lat. Od 28 sierpnia 2006 r. wydawane są już tylko paszporty biometryczne. Obecnie znajdują się w nich cyfrowe zapisy wizerunku twarzy.

Paszporty biometryczne, poza spełnieniem zobowiązań wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, służyć mają przede wszystkim zabezpieczeniu przed kradzieżą tożsamości i fałszerstwami dokumentów. Ich istotą jest elektroniczny chip z zakodowaną informacją o posiadaczu paszportu. Wprowadzenie paszportów biometrycznych w Polsce nastąpiło 28 sierpnia 2006 r.

REKLAMA

Certyfikaty dla urzędników

REKLAMA

Powszechne wydawanie paszportów z elementami biometrii wymaga zarówno zmian systemowych, jak i organizacyjnych. Wszystkie punkty przyjmujące wnioski i punkty wydające spersonalizowane dokumenty muszą zostać wyposażone w nowy sprzęt informatyczny z odpowiednim oprogramowaniem. Chodzi np. o to, że wszyscy urzędnicy zatrudnieni przy wydawaniu paszportów biometrycznych muszą spełniać wymogi ustawy o ochronie danych osobowych, czyli posiadać odpowiednie certyfikaty dopuszczenia do informacji niejawnych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podaje, że urzędy wojewódzkie i ich delegatury już od sierpnia 2006 r. zostały wyposażone w odpowiedni sprzęt do zainstalowania i wdrożenia pierwszej cechy biometrii w postaci zapisanego w mikroprocesorze wizerunku twarzy posiadacza dokumentu.

Odciski palców

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej nr 2252/2004 z 13 grudnia 2004 r. w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży wydawanych przez państwa członkowskie, od 28 czerwca 2009 r. paszporty biometryczne mają zawierać również zapisane w mikroprocesorze obrazy odcisków palców.

Paszporty wydane przed 28 sierpnia 2006 r. zachowują ważność do daty określonej w dokumencie i nie przewiduje się ich wcześniejszej wymiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziś rozpoczyna się konferencja poświęcona biometrii i przestępstwom przy użyciu kart płatniczych. Podczas konferencji zostanie poruszone m.in. zagadnienie zastosowania biometrii w praktyce na przykładzie wdrożenia Paszportowego Systemu Informacyjnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Organizatorami konferencji jest Związek Banków Polskich - Forum Technologii Bankowych. Gazeta Prawna została patronem medialnym tego wydarzenia.

DOKUMENTY KONIECZNE DO OTRZYMANIA PASZPORTU

• wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego

• dwie fotografie spełniające wymogi określone w przepisach

• w przypadku ubiegania się o paszport po raz pierwszy - odpis skrócony aktu urodzenia lub zupełny akt urodzenia

• odpis skrócony aktu małżeństwa, w przypadku osoby, która zawarła związek małżeński za granicą

• dowód uiszczenia opłaty paszportowej

1,72 mln paszportów biometrycznych wydano do 20 lutego 2008 r.

Katarzyna Rychter

katarzyna.rychter@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozporządzenie Rady (WE) nr 2252/2004 z 13 grudnia 2004 r. w sprawie standardów zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach oraz dokumentach podróży wydawanych przez państwa członkowskie.

• Ustawa z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. nr 143, poz. 1027).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA