REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testy sprawności fizycznej policjantów

Piotr Górnik

REKLAMA

Policjant jest obowiązany m.in. do utrzymywania sprawności fizycznej zapewniającej wykonywanie przez niego zadań służbowych, a ocenia się ją na podstawie wyników testu sprawności fizycznej policjantów. Od 15 kwietnia b.r. obowiązują nowe przepisy w sprawie zakresu oraz szczegółowych warunków, trybu przeprowadzania oraz zasad oceniania sprawności fizycznej policjantów.

Test sprawności fizycznej policjanta przeprowadza się w okresie od 15 kwietnia do 31 października, a miejsce i terminy przeprowadzania testu oraz skład komisji ustala kierownik właściwej komórki lub jednostki organizacyjnej Policji.

REKLAMA

Do testu może przystąpić policjant, który posiada aktualne zaświadczenie lekarskie z przeprowadzonych badań profilaktycznych, w których nie stwierdzono przeciwwskazań zdrowotnych.

Czytaj także: Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych>>

Test sprawności fizycznej polega na wykonaniu w ciągu jednego dnia następujących czterech prób sprawnościowych:

- do oceny siły eksplozywnej - rzut oburącz znad głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 2kg dla kobiet i 3 kg dla mężczyzn,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- do oceny siły mięśnia brzucha - z leżenia tyłem skłony tułowia w przód przez 30 s,

- do oceny szybkości i koordynacji ruchowej - bieg ze zmianami kierunków po. tzw. kopercie,

- do oceny wytrzymałości - bieg na dystansie 800 mm dla kobiet i 1000 m dla mężczyzn.

Wyniki uzyskane z ww. prób sprawnościowych są ocenianie na podstawie norm, ustalonych w zależności od płci i wieku policjanta, ustalanego na podstawie roku urodzenia, bez uwzględnienia dnia i miesiąca. Ocenę końcową z testu wystawia się na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych z prób sprawnościowych.

Test przeprowadza komisja powołana przez właściwego kierownika jednostki organizacyjnej Policji, a dla policjantów:

- Komendy Głównej Policji i Centralnego laboratorium Kryminalistycznego Policji, test przeprowadza komisja powołana przez kierownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji,

- komórki organizacyjnej właściwej w sprawach antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, test przeprowadza komisja powołana przez kierownika tej komórki organizacyjnej,

- komórek organizacyjnych Biura Spraw Wewnętrznych i Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji mających siedzibę na obszarze działania komendanta wojewódzkiego Policji, test przeprowadza komisja powołana przez właściwego komendanta wojewódzkiego Policji,

- komisariatów Policji test przeprowadza komisja powołana przez właściwego komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji,

- komisariatów specjalistycznych Policji test przeprowadza komisja powołana przez właściwego komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji.

Zarządzenie przewiduje, że w przypadku braku możliwości powołania komisji do przeprowadzenia testu dla policjantów komendy powiatowej (miejskiej, rejonowej) Policji i komisariatów Policji, test przeprowadza komisja powołana przez właściwego komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji.

Czytaj także: Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów>>

Z testu sprawności fizycznej zwalnia się policjanta, który:

- przekroczył wiek 45 lat w przypadku kobiet i 50 lat w przypadku mężczyzn,

- w roku przeprowadzania testu:

•    jest przeniesiony do dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych,

•    jest zwolniony z obowiązku wykonywania zadań służbowych na zasadach określonych w przepisach o związkach zawodowych,

•     jest oddelegowany do pełnienia zadań służbowych poza Policją,

•     ukończył szkolenie zawodowe podstawowe lub kurs specjalistyczny z zakresu taktyki i technik interwencji,

•    jest oddelegowany do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym.

W skład komisji powołanej do przeprowadzenia testu wchodzą policjanci będący absolwentami kursu specjalistycznego z zakresu taktyki i technik interwencji lub inne osoby posiadające odpowiednie przygotowanie i kwalifikacje z zakresu szkolenia fizycznego, a mogą wchodzić osoby posiadające kwalifikacje zawodowe lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego.

Policjant nie zalicza testu w przypadku:

- otrzymania oceny końcowej niedostatecznej,

- nieprzystąpienia do wszystkich prób sprawnościowych,

- otrzymania oceny niedostatecznej z więcej niż z jednej próby sprawnościowej.

Komisja powołana do przeprowadzenia testu sporządza, po jego przeprowadzaniu, protokoły z przeprowadzenia testu oraz wyników i ocen uzyskanych przez policjantów.

Czytaj także: Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Policji>>

Aktualnie obowiązujące uregulowania są podobne do rozwiązań przewidzianych wcześniej, jednakże w omawianym zarządzeniu brak jest m.in. informacji dotyczącej możliwości przystąpienia policjanta do testu poprawkowego w przypadku jego niezaliczenia.

Piotr Górnik

samorzad.infor.pl

Źródło:

- Ustawa o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (t.j. z 2007, Dz.U. Nr 43, poz. 277 z późn. zm.),

- Zarządzenie nr 418 Komendanta Głównego Policji z dnia 15 kwietnia 2011 r. w sprawie zakresu oraz szczegółowych warunków, trybu przeprowadzania oraz zasad oceniania sprawności fizycznej policjantów (Dz. Urz. KGP z 2011, Nr 3 poz. 17.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA