REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych

Monika Pązik
Urlop macierzyński i rodzicielski służb mundurowych / fot. ShutterStock
Urlop macierzyński i rodzicielski służb mundurowych / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

17 czerwca 2013 r. weszła w życie zmiana kodeksu pracy wprowadzająca wydłużony roczny urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Ze wszystkich rodzajów urlopów na takich samych zasadach jak pracownicy będą mogli skorzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.

Znowelizowane przepisy kodeksu pracy regulują długość urlopu macierzyńskiego i wydłuża okres pozostawania dziecka pod opieką rodziców do 52 tygodni. Wprowadzone zmiany przyznają rodzicom 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, w tym 14 zarezerwowanych wyłącznie dla matek, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni nowego urlopu rodzicielskiego. W przypadku większej ilości dzieci przy porodzie łączy wymiar urlopu zostanie wydłużony odpowiednio od 65 do 71 tygodni.

REKLAMA

Podmioty uprawnione do przyznania urlopu

REKLAMA

Podmiotami uprawnionymi do przyznania urlopu macierzyńskiego są funkcjonariusze służb mundurowych oraz żołnierze zawodowi. Funkcjonariusze korzystający z urlopu macierzyńskiego mogą podzielić go pomiędzy matkę i ojca z zastrzeżeniem, że matka musi wykorzystać 14 tygodni po porodzie. Aby ojciec mógł skorzystać z dalszej części urlopu macierzyńskiego w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dzieckiem, matka jest zobowiązana do złożenia stosownego pisma z rezygnacją z prawa do dalszego urlopu. Do złożonego pisma matka powinna dołączyć zaświadczenie od przełożonego ojca dziecka z potwierdzeniem rozpoczęcia przez ojca korzystania z urlopu macierzyńskiego. W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego przysługuje mu uposażenie do końca okresu ciąży oraz trwania wymienionego urlopu.

Siły Zbrojne RP w sytuacjach udzielania oraz określania wymiaru urlopu macierzyńskiego i wychowawczego przysługującego żołnierzowi zawodowemu opierają się na zapisach kodeksu pracy. Wobec tego opieka nad dzieckiem może być sprawowana w formie:

• urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego),
• urlopu wychowawczego,
• urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni,
• zwolnienie z zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad członkiem najbliższej rodziny.

Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego żołnierz – kobieta ma prawo zrezygnować z pozostałej części urlopu, W związku z tym, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy żołnierz – kobieta zgłasza do pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek żołnierza - kobiety, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca w takiej sytuacji jest zobowiązany uwzględnić wniosek żołnierza - kobiety.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Emerytury służb mundurowych

Nowy urlop macierzyński

REKLAMA

Z nowego dłuższego urlopu macierzyńskiego będą mogli skorzystać obydwoje rodzice. Płatny roczny urlop będzie przysługiwał rodzicom dzieci urodzonych od 2013 r. i będzie dotyczył wszystkich, którzy opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, czyli zarówno rodziców pracujących na umowie zlecenia, samo zatrudnionych jak również funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy zawodowych. Jednakże rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2013 r. a przed 17 czerwca 2013 r. będą mogli skorzystać z nowego dłuższego urlopu, jeżeli wykorzystali już podstawowy urlop macierzyński oraz urlop dodatkowy w sytuacji, gdy:

• matka dziecka urodzonego na początku 2013r. wykorzystała już w 2012r. co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem,
• rodzic dziecka nie wykorzystał urlopu dodatkowego następującym po podstawowym urlopie macierzyńskim,
• rodzic nie wykorzystał dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego w pełnym wymiarze.

Uposażenie miesięczne podczas urlopu macierzyńskiego

• Miesięczne uposażenie funkcjonariusza za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% miesięcznego uposażenia.
• Miesięczne uposażenie funkcjonariuszki, która we wniosku, złożonym nie później niż 14 dni po porodzie, wystąpi o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wynosi 80% miesięcznego uposażenia.
• Natomiast miesięczne uposażenie policjanta za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60% miesięcznego uposażenia.

Urlop rodzicielski

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza nowy rodzaj urlopu, czyli urlop rodzicielski, który będzie również przysługiwał w służbach mundurowych. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego w pełnym wymiarze. Istotne jest, że służby mundurowe będą mogły z niego skorzystać w całości bądź w częściach (nie więcej niż trzech) następujących bezpośrednio po sobie w wymiarze nie krótszym niż 8 tygodni.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Bezpieczeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA