REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych

Monika Pązik
Urlop macierzyński i rodzicielski służb mundurowych / fot. ShutterStock
Urlop macierzyński i rodzicielski służb mundurowych / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

17 czerwca 2013 r. weszła w życie zmiana kodeksu pracy wprowadzająca wydłużony roczny urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Ze wszystkich rodzajów urlopów na takich samych zasadach jak pracownicy będą mogli skorzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.

Znowelizowane przepisy kodeksu pracy regulują długość urlopu macierzyńskiego i wydłuża okres pozostawania dziecka pod opieką rodziców do 52 tygodni. Wprowadzone zmiany przyznają rodzicom 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, w tym 14 zarezerwowanych wyłącznie dla matek, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni nowego urlopu rodzicielskiego. W przypadku większej ilości dzieci przy porodzie łączy wymiar urlopu zostanie wydłużony odpowiednio od 65 do 71 tygodni.

REKLAMA

Podmioty uprawnione do przyznania urlopu

REKLAMA

Podmiotami uprawnionymi do przyznania urlopu macierzyńskiego są funkcjonariusze służb mundurowych oraz żołnierze zawodowi. Funkcjonariusze korzystający z urlopu macierzyńskiego mogą podzielić go pomiędzy matkę i ojca z zastrzeżeniem, że matka musi wykorzystać 14 tygodni po porodzie. Aby ojciec mógł skorzystać z dalszej części urlopu macierzyńskiego w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dzieckiem, matka jest zobowiązana do złożenia stosownego pisma z rezygnacją z prawa do dalszego urlopu. Do złożonego pisma matka powinna dołączyć zaświadczenie od przełożonego ojca dziecka z potwierdzeniem rozpoczęcia przez ojca korzystania z urlopu macierzyńskiego. W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego przysługuje mu uposażenie do końca okresu ciąży oraz trwania wymienionego urlopu.

Siły Zbrojne RP w sytuacjach udzielania oraz określania wymiaru urlopu macierzyńskiego i wychowawczego przysługującego żołnierzowi zawodowemu opierają się na zapisach kodeksu pracy. Wobec tego opieka nad dzieckiem może być sprawowana w formie:

• urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego),
• urlopu wychowawczego,
• urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni,
• zwolnienie z zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad członkiem najbliższej rodziny.

Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego żołnierz – kobieta ma prawo zrezygnować z pozostałej części urlopu, W związku z tym, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy żołnierz – kobieta zgłasza do pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek żołnierza - kobiety, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca w takiej sytuacji jest zobowiązany uwzględnić wniosek żołnierza - kobiety.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Emerytury służb mundurowych

Nowy urlop macierzyński

REKLAMA

Z nowego dłuższego urlopu macierzyńskiego będą mogli skorzystać obydwoje rodzice. Płatny roczny urlop będzie przysługiwał rodzicom dzieci urodzonych od 2013 r. i będzie dotyczył wszystkich, którzy opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, czyli zarówno rodziców pracujących na umowie zlecenia, samo zatrudnionych jak również funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy zawodowych. Jednakże rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2013 r. a przed 17 czerwca 2013 r. będą mogli skorzystać z nowego dłuższego urlopu, jeżeli wykorzystali już podstawowy urlop macierzyński oraz urlop dodatkowy w sytuacji, gdy:

• matka dziecka urodzonego na początku 2013r. wykorzystała już w 2012r. co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem,
• rodzic dziecka nie wykorzystał urlopu dodatkowego następującym po podstawowym urlopie macierzyńskim,
• rodzic nie wykorzystał dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego w pełnym wymiarze.

Uposażenie miesięczne podczas urlopu macierzyńskiego

• Miesięczne uposażenie funkcjonariusza za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% miesięcznego uposażenia.
• Miesięczne uposażenie funkcjonariuszki, która we wniosku, złożonym nie później niż 14 dni po porodzie, wystąpi o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wynosi 80% miesięcznego uposażenia.
• Natomiast miesięczne uposażenie policjanta za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60% miesięcznego uposażenia.

Urlop rodzicielski

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza nowy rodzaj urlopu, czyli urlop rodzicielski, który będzie również przysługiwał w służbach mundurowych. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego w pełnym wymiarze. Istotne jest, że służby mundurowe będą mogły z niego skorzystać w całości bądź w częściach (nie więcej niż trzech) następujących bezpośrednio po sobie w wymiarze nie krótszym niż 8 tygodni.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Bezpieczeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA