REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Areszt domowy w Polsce?

Jakub Ślązak
Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Areszt domowy w Polsce?
Areszt domowy w Polsce?

REKLAMA

REKLAMA

Polski ustawodawca dostrzegł, że areszt domowy może przynieść korzyści dla wszystkich zainteresowanych (pokrzywdzonego, podejrzanego oraz Skarbu Państwa). Obecnie, projekt zmieniający kodeks postępowania karnego, jest już po uzgodnieniach resortowych.

REKLAMA

26 września 2009 roku, na lotnisku w Zurychu, zatrzymany został znany reżyser polskiego pochodzenia – Roman Polański. Podstawą aresztowania był amerykański nakaz aresztowania, wydany niemal 30 lat wcześniej. Kolejne 2 miesiące reżyser spędził w szwajcarskim areszcie. W listopadzie 2009 roku, wobec przedłużającej się procedury ekstradycyjnej, Sąd orzekł o zastosowaniu względem Romana Polańskiego środka zapobiegawczego w postaci aresztu domowego. Pochodną takiego stanu rzeczy był fakt, że do wydania ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie (do lipca 2010 roku), reżyser przebywał w swojej posiadłości, położonej w miejscowości Gstaad.

REKLAMA

Tym posunięciem Szwajcarzy pokazali, że możliwym jest połączenie interesów pokrzywdzonego z uprawnieniami osoby podejrzanej o popełnienie czynu zabronionego (cały czas chronionej zasadą domniemania niewinności). Z barków Skarbu Państwa zrzucony został koszt wielomiesięcznego utrzymywania zatrzymanego w areszcie śledczym. Dostępna technologia sprawiła natomiast, ze orzeczony areszt nie stał się fikcją, a zastosowane dodatkowo poręczenie majątkowe było wystarczającą mobilizacją dla osadzonego, aby nie próbował łamać zakazu opuszczenia posiadłości.

Kilka lat później podobną drogą postanowił pójść polski ustawodawca, który dostrzegł, że areszt domowy może przynieść korzyści dla wszystkich zainteresowanych (pokrzywdzonego, podejrzanego oraz Skarbu Państwa). Obecnie, projekt zmieniający kodeks postępowania karnego, jest już po uzgodnieniach resortowych.

Czytaj także: Dozór elektroniczny również wobec podejrzanych

REKLAMA

Zgodnie z planowaną nowelizacją, areszt domowy zastosować będzie mógł Sąd, o ile nie zajdą żadne okoliczności sugerujące, że podejrzany może utrudniać postępowanie karne. Równocześnie stan zdrowia podejrzanego musi być odpowiedni, a jego miejsce zamieszkania powinno nadawać się do instalacji aparatury śledzącej poczynania osadzonego. Innymi słowy, areszt domowy będzie mógł być stosowany wobec osób podejrzanych o popełnienie przestępstw nieco lżejszych gatunkowo, przy których w dalszym ciągu zachodzi konieczność izolacji sprawcy od ofiary (podejrzany będzie mógł oddalać się od urządzenia monitorującego na maksymalnie 200 metrów, pokrzywdzony zostanie natomiast powiadomiony w przypadku zakończenia stosowania aresztu domowego wobec sprawcy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe regulacje, o ile będą wykorzystywane, mogą z biegiem czasu stać się skuteczną alternatywą dla wielomiesięcznego i często bezproduktywnego tymczasowego aresztowania. Dają bowiem szanse wprowadzenia humanitarnego środka zapobiegawczego, który gwarantował będzie kontrolę nad działaniami podejrzanego, ochronę interesów pokrzywdzonego oraz jednocześnie nie będzie obciążał Skarbu Państwa kosztami zapewnienia osadzonemu noclegu i wyżywienia. Jedyną wadą pozostaje, że prace nad wprowadzeniem aresztów domowych zostały podjęte tak późno i nadal nie wiadomo w jaki sposób zostaną zakończone.

Podyskutuj: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA