REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudniej będzie zostać egzaminatorem kierowców

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kandydaci na egzaminatorów będą traktowani jak osoby ubiegające się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Takie rozwiązania przewiduje nowelizacja rozporządzenia, która właśnie weszła w życie.

Podczas egzaminu praktycznego kandydaci na egzaminatorów mogą popełnić tylko dwa błędy. Wchodzące w życie przepisy wprowadzają jednak wyjątki skutkujące natychmiastowym zakończeniem egzaminu z wynikiem negatywnym. Tak będzie w przypadku lekceważenia sygnałów świetlnych, nakazów i zakazów ruchu, wjazdu na powierzchnię wyłączoną z ruchu (tzw. wysepkę), przekroczenie linii podwójnej ciągłej, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, zawracanie w niedozwolonym miejscu czy zbyt szybka jazda.

REKLAMA

Bez sztucznego podziału

REKLAMA

– Egzaminator ma być przygotowany do wykonywania swojej pracy. Dlatego część zasad egzaminowania kierowców i egzaminatorów została ujednolicona. Egzaminator ma nie tylko znać instrukcję, ale ma także w praktyce wykorzystywać nabyte umiejętności i potrafić zademonstrować wykonanie zadania – mówi Eligiusz Woźniakowski z Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów. Dodaje, że zmiana rozporządzenia likwiduje sztuczny i niezrozumiały podział oceniania praktycznych umiejętności kierowców i egzaminatorów. Powodował on, że to, za co kandydat na kierowcę zostałby oblany, mogłoby nie mieć wpływu na wynik praktycznego egzaminu kandydata na egzaminatora.

Sprawdzian nie zostanie zaliczony także wtedy, gdy ich zachowanie za kierownicą będzie świadczyło o możliwości stworzenia zagrożenia na drodze. Do tej pory kandydaci na egzaminatorów byli eliminowani po fakcie, czyli dopiero gdy spowodowali zagrożenie w ruchu drogowym.

Zasady ustalania cen biletów w komunikacji publicznej>>

Krótszy egzamin

Dodano także zapis mówiący, iż osoba egzaminowana nie zaliczy sprawdzianu, jeżeli zaproponuje członkom komisji łapówkę w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmienione zasady egzaminowania kierowców zaczęły obowiązywać 9 czerwca 2009 r. Najważniejszą zmianą jest to, że egzaminator może po 25 minutach bezbłędnej części praktycznej zaliczyć jazdę. Wcześniej egzamin praktyczny nie mógł trwać krócej niż 40 minut. Już są dostrzegane efekty tej zmiany.

– Znacznie skrócił się czas oczekiwania na egzamin na prawo jazdy – zapewnia Jakub Dąbrowski z Ministerstwa Infrastruktury.

Zmiana prawa zlikwidowała także konieczność wskazywania przez przyszłego kierowcę wszystkich elementów stanu technicznego pojazdu, tj. poziomu płynu hamulcowego czy oleju, działania świateł i kierunkowskazów. Teraz trzeba wskazać jedynie dwa losowo wybrane elementy.

Nowe wymagania dotyczące transportu publicznego>>

KANDYDAT NIE ZALICZY SPRAWDZIANU, GDY

 dwukrotnie nieprawidłowo wykona to samo zadanie

 nieprawidłowo wystawi ocenę z egzaminu innemu kandydatowi

 w czasie wykonywania zadań egzaminacyjnych doprowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

 samo zachowanie egzaminowanego świadczy o możliwości stworzenia zagrożenia na drodze

 nie zastosuje się do zakazów i nakazów drogowych lub sygnalizacji świetlnej, przekroczy dozwoloną prędkość o 20 km/h, zawróci w niedozwolonym miejscu, nie ustąpi pierwszeństwa przejazdu

 zaproponuje korzyść majątkową za pozytywny wynik egzaminu

PODSTAWA PRAWNA

 Rozporządzenie ministra infrastruktury z 8 maja 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. nr 78, poz. 653).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: O 40% wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA