REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot bonifikaty udzielonej na zakup nieruchomości

Katarzyna Piętka

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy mogą domagać się zwrotu bonifikat udzielonych na zakup lokali komunalnych od tych nabywców, którzy sprzedali mieszkania przed upływem 5 lat od daty zakupu. Kiedy i jak zażądać zwrotu środków?

Centralne Biuro Antykorupcyjne (dalej: CBA) przeprowadziło w Szczecinie w 2008 r. kontrolę wykorzystania nieruchomości miejskich kupionych od miasta z bonifikatą. Raport z kontroli trafił do władz miasta w listopadzie 2008 r. Okazało się, że wielu nabywców mieszkań komunalnych, którym udzielono bonifikaty, sprzedało lokale przed upływem 5 lat. CBA chce, by zwrócili bonifikatę miastu. Do miejskiej kasy może trafić z tego tytułu nawet klika milionów złotych, bonifikata w Szczecinie wynosiła bowiem 95% wartości kupowanej nieruchomości, a nieprawidłowości dotyczyły kilkudziesięciu mieszkań.

REKLAMA

Kiedy udziela się bonifikaty

Bonifikaty od ceny nieruchomości samorząd może udzielić w związku z jej sprzedażą w przypadkach określonych w art. 68 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.o.g.n.). Okoliczności uzasadniające ustanowienie bonifikaty to sprzedaż nieruchomości m.in.:

• na cele mieszkaniowe,

• na realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych,

• na rzecz instytucji, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową, turystyczną lub pożytku publicznego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• spółdzielniom mieszkaniowym w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokali lub przeniesieniem własności lokali lub domów jednorodzinnych.

Wysokość bonifikaty ustala w odniesieniu do nieruchomości:

• gminnych - wójt, burmistrz, prezydent miasta,

• powiatowych - zarząd powiatu,

• będących własnością samorządu województwa - zarząd województwa,

• Skarbu Państwa - starosta.

Przy czym zgodę na bonifikatę musi wydać rada gminy lub powiatu, sejmik wojewódzki albo wojewoda (w odniesieniu do nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa).

Obowiązek zwrotu bonifikaty

REKLAMA

Każdy nabywca, który uzyskał przy zakupie nieruchomości od Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego bonifikatę, jest zobowiązany do jej zwrotu, jeżeli zbył tę nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 10 lat. W przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny termin ten wynosi 5 lat.

Nie każde zbycie lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od jego nabycia uzasadnia żądanie zwrotu udzielonej bonifikaty. Nie ma do tego podstaw, jeśli sprzedaż czy darowizna nastąpiły na rzecz osoby bliskiej.

Osobą bliską jest zstępny, wstępny, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonek, osoba przysposabiająca i przysposobiona oraz osoba, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu.

REKLAMA

Wyjątek ten był wykorzystywany przez nabywców do obchodzenia zakazu zbywania nieruchomości przed upływem 5 lat. Najpierw przenoszono lokal na osobę bliską, ta zaś mogła już swobodnie zbyć dany lokal osobie trzeciej. Zmieniła to ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja u.o.g.n.), która przyznała samorządom prawo żądania zwrotu bonifikaty bezpośrednio od osoby bliskiej w przypadku zbycia przez nią lokalu osobie trzeciej lub wykorzystania go na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 5 lat, licząc od dnia pierwotnego nabycia.

Nie ma podstaw do żądania zwrotu bonifikaty w przypadku zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal tego rodzaju albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe. Sprzedaż mieszkania kupionego z bonifikatą przed upływem 5 lat jest również dopuszczalna, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.

Ten ostatni przepis budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych. O ile bowiem jest jasne, że środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania mogą być przeznaczone na zapłatę ceny za inny lokal mieszalny lub nieruchomość, o tyle już niepokoi możliwość przeznaczenia ich na zapłatę:

• kosztów notarialnych,

• podatków i innych opłat związanych z transakcją nabycia nieruchomości,

• kosztów uzyskania kredytu hipotecznego,

• wynagrodzenia dla pośrednika nieruchomości.

Procedura zwrotu bonifikaty

Jeżeli władze gminy, powiatu lub województwa dowiedzą się o zaistnieniu okoliczności uzasadniających żądanie zwrotu bonifikaty udzielonej na zakup nieruchomości, mają obowiązek zażądać jej zwrotu od nabywcy. Obowiązek taki został nałożony nowelizacją u.o.g.n. Wcześniej było to jedynie prawo do żądania zwrotu, z którego samorząd mógł nie skorzystać.

Jeśli osoby zobowiązane do zwrotu bonifikaty odmawiają zapłaty pieniędzy, samorządy muszą skierować przeciwko nim powództwo w postępowaniu cywilnym. Kwota bonifikaty jest zwracana w zwaloryzowanej wysokości, co oznacza, że wysokość zobowiązania ustala się na dzień żądania zwrotu.

Katarzyna Piętka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. nr 261 poz. 2603; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 220, poz. 1412)

• Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 173, poz. 1218)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA