REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział nieruchomości i jego zatwierdzenie przez organ

Ewelina Stępień
Podział nieruchomości.
Podział nieruchomości.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatwierdzenie podziału następuje na podstawie decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wyjątek stanowią nieruchomości rolne lub leśne, które co do zasady mogą być dzielone według uznania ich właściciela, bez przeprowadzenia procedury podziałowej.

Jak przeprowadzić podział jednej nieruchomości na kilka mniejszych

REKLAMA

Osoba, do której należy jedna duża nieruchomość położona na atrakcyjnym terenie, może ją podzielić na kilka mniejszych i np. sprzedać. Zbycie małych działek jest zarówno łatwiejsze, jak i bardziej opłacalne, bowiem można za nie uzyskać wyższą cenę niż za jedną większą. Podział gruntu jest także jednym ze sposobów wyjścia ze współwłasności będącej najczęściej efektem spraw spadkowych oraz rodzinno-rozwodowych. Procedura ta wymaga jednak wielu czynności faktycznych i administracyjnych.

REKLAMA

Z reguły nowe działki wydziela się na wniosek osoby mającej w tym interes prawny (np. właściciela, użytkownika wieczystego). Przy czym jeśli grunt jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, wniosek muszą podpisać wszyscy współwłaściciele lub współużytkownicy wieczyści, chyba że upoważnią jedną osobę do występowania w ich imieniu. Zatwierdzenie podziału następuje na podstawie decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wyjątek stanowią nieruchomości rolne lub leśne, które co do zasady mogą być dzielone według uznania ich właściciela, bez przeprowadzenia procedury podziałowej. Chyba że zachodzi konieczność wydzielenia nowych dróg niebędących niezbędnymi drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo gdy dokonanie podziału spowodowałoby wydzielenie działek o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha.

Sprawdzić plan

Właściciel, który zamierza podzielić swój grunt, powinien zacząć od sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (oczywiście jeśli taki istnieje). Jest to dokument, który mówi o przeznaczeniu nieruchomości położonych na terenie danej gminy. Zawarte są w nim informacje na temat funkcji użytkowej działek, np. mieszkaniowa, usługowa, rolna, rekreacyjna itd. Określa on również wielkość działek budowlanych. Na jego podstawie ustala się, czy i jak można wydzielić z jednej nieruchomości kilka mniejszych. W związku z tym jeśli np. teren przeznaczony jest pod budownictwo mieszkaniowe, podział może nastąpić przy zachowaniu warunków zawartych w planie (m.in. zachowując określoną w nim wielkość działek).

Podział w decyzji

REKLAMA

Z jednej nieruchomości mogą powstać nowe działki, także jeśli nie ma planu miejscowego, ale nie jest on obowiązkowy. Z tym, że w takim przypadku zasady i możliwość ewentualnego podziału ustala się w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Przy czym jeśli wniosek o podział został złożony po upływie 6 miesięcy po uchwale rady gminy o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu lub po jego wyłożeniu do wglądu, postępowanie podziałowe zawiesza się do czasu jego uchwalenia, jednak nie dłużej niż na okres 6 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA