REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o pozwolenie na budowę 2016 – nowy wzór

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Budowa, projekt, nieruchomości Fotolia
Budowa, projekt, nieruchomości Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowy wzór wniosku o pozwolenie na budowę ma obowiązywać jeszcze w 2016 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przekonuje, iż nowe formularze wniosków budowlanych będą mniej sformalizowane.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt rozporządzenia, które określa nowe wzory:

REKLAMA

- wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę;

- zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego;

- oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

- informacji uzupełniającej do wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę oraz zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- decyzji o pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę.

Polecamy produkt: Rodzina 500+ (PDF)

Nowe formularze w założeniu mają być uproszczone. Zdaniem resortu infrastruktury potrzeba zmian wynika ze sporej ilości uwag, które napływały zarówno od administracji architektoniczno-budowlanej, jak i od osób fizycznych.

W nowym wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę nie znajdziemy informacji, dotyczącej liczby inwestorów. Dane te mają wynikać z imion i nazwisk wpisanych na dodatkowym formularzu. Usunięto także informacje, dotyczące pełnomocnika inwestora. Wynikają one bowiem z załączonego pełnomocnictwa. W nowym wzorze zrezygnowano z danych o rodzaju obiektu objętego zamierzeniem budowlanym. Formularz nie będzie również zawierał informacji, dotyczących wszystkich możliwych załączników.

Organ ma wypełnić informacje, dotyczące daty wpływu wniosku oraz numeru rejestru. Na formularzu znajdzie się również (tak jak dotychczas) miejsce na podpis osoby przyjmującej dokument.

Zmiany – w założeniu projektodawcy – powinny przyczynić się do odciążenia urzędników, którzy nie będą musieli udzielać pomocy przy wypełnieniu dokumentów.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wzorów wniosków budowlanych ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Do wniosków o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę oraz zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego złożonego przed dniem wejścia w życie rozporządzenia będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.

Wzór wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę stanowi załącznik nr 1 do przedmiotowego rozporządzenia.

Projekt jest obecnie na etapie konsultacji publicznych.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, roboty budowlane mogą zostać rozpoczęte na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Katalog prac budowlanych, niewymagających takiego pozwolenia został rozszerzony na mocy nowelizacji ustawy, która obowiązuje od 28 czerwca 2015 r. Z wymogu uzyskania pozwolenia na budowę została wówczas wyłączona m.in. budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. W takiej sytuacji niezbędne jest zgłoszenie dotyczące robót budowlanych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 290);

Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wzorów wniosków budowlanych - etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Polecamy serwis: Gospodarka przestrzenna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA