| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Kultura > Finansowanie imprez kulturalnych ze środków funduszu sołeckiego

Finansowanie imprez kulturalnych ze środków funduszu sołeckiego

Czy środki z funduszu sołeckiego mogą być przeznaczone na organizację imprez kulturalnych oraz wycieczek integracyjnych? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Zdaniem RIO katalog zadań gminy zapisany w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym nie może stanowić samoistnej podstawy do ustanowienia wydatków. Mimo szerokiego, konstytucyjnie zagwarantowanego i sądownie chronionego zakresu samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, w dziedzinie planowania i wydatkowania środków budżetowych mogą one działać wyłącznie i ściśle w granicach określonych konkretnymi przepisami, nie zaś na zasadzie domniemania takich uprawnień, np. z art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.

Rada gminy uchwalając budżet, zgodnie z art. 5 ust. 11 ustawy o funduszu sołeckim, odrzuca wniosek sołectwa w przypadku, gdy zamierzone przedsięwzięcia nie spełniają wymogów określonych w jej art. 2 ust. 6 lub 7. W konsekwencji do rozstrzygnięcia o tym, czy zasadne i celowe jest dokonanie zmian w budżecie gminy, uprawniona jest wyłącznie rada gminy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 301)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.)

Źródło: RIO w Gdańsku

Polecamy serwis: Kultura

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »