REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie zasiłku celowego

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor naszego ośrodka pomocy społecznej przyznał zasiłek celowy zwrotny na pokrycie kosztów rehabilitacji dziecka osoby ubiegającej się o świadczenie z pomocy społecznej, ponieważ dochód rodziny ustalony w drodze wywiadu środowiskowego w nieznacznym stopniu przekracza kryterium dochodowe ustalone w ustawie o pomocy społecznej. Jednocześnie zapadła decyzja, że z powodu bardzo trudnej sytuacji rodziny wnioskodawcy zasiłek ten nie będzie podlegał zwrotowi. Czy wypłaconą kwotę należy potraktować jako przychód z innych źródeł i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Przyznanie zasiłku celowego zwrotnego, z jednoczesnym zaniechaniem jego zwrotu, należy traktować jako świadczenie z pomocy społecznej zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof).

REKLAMA

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c updof oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. 9 ust. 1 updof).

Wśród źródeł przychodów wymienionych w updof znajdują się również „inne źródła” (art. 10 ust. 1 pkt 9), za które uważa się w szczególności:

• kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny,

• zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• alimenty,

• stypendia,

• dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 updof,

• dopłaty,

• nagrody i inne nieodpłatne świadczenia (poza określonymi w art. 12-14 i 17 updof),

• przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach (art. 20 ust. 1 updof).

Pomoc społeczna jest udzielana pojedynczym osobom i całym rodzinom, często bowiem ich własne możliwości oraz podejmowane wysiłki są niewystarczające do prowadzenia godnego, samodzielnego życia. Pomocy takiej ze strony państwa udzielają liczne instytucje rządowe i samorządowe, realizując jego politykę społeczną. Wśród różnych form pomocy istotne znaczenie ma pomoc finansowa.

Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje:

• osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 477 zł,

• osobie w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 351 zł,

• rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie,

przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z powodów wymienionych w art. 7 pkt 2-15 lub innych okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy społecznej (art. 8 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej; dalej: ups). Ustawa przewiduje również przypadki, kiedy kryterium dochodowe nie jest brane pod uwagę (art. 40, 41, 78 i 91 ups).

Zapamiętaj!

Zasiłek celowy może być przyznany niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi (art. 40 ups).

Przyznany zasiłek celowy zwrotny na pokrycie kosztów rehabilitacji dziecka osoby ubiegającej się o świadczenie z pomocy społecznej z jednoczesnym zaniechaniem jego zwrotu, w opisanym przypadku, należy uznać za świadczenie z pomocy społecznej, zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, i zwolnić z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podstawy prawne

• Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33)

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1459; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

    Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    REKLAMA

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    REKLAMA

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA