REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinny wywiad środowiskowy po zmianach

Monika Pązik
Rodzinny wywiad środowiskowy po zmianach. / fot. ShutterStock
Rodzinny wywiad środowiskowy po zmianach. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się u osób oraz rodzin, które ubiegają się świadczenia z pomocy społecznej. Wywiad przeprowadza pracownik socjalny, niewyrażenie zgody na jego przeprowadzenie stanowi podstawę odmowy przyznania świadczenia.

Wywiad środowiskowy jest podstawowym narzędziem służącym ustaleniu aktualnej sytuacji życiowej wnioskującego o przyznanie świadczenia, przy czym jednocześnie jest to środek dowodowy, z którego organ administracyjny prowadzący postępowanie nie może zrezygnować, zastępując go innym dowodem (wyrok SA w Gliwicach z dnia 10 stycznia 2013 r. IV SA/Gl 375/12). Na podstawie art. 107 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (Dz.U.2013.182) rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się u osób i rodzin korzystających lub ubiegających się o świadczenia z pomocy społecznej w celu ustalenia ich sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej. Rola wywiadu środowiskowego jest niezwykle ważna w systemie pomocy społecznej. Jest on sposobem pozyskania informacji przez pracownika socjalnego, który może domagać się od osoby lub rodziny starającej się o pomoc złożenia oświadczenia o dochodach i stanie majątkowym.

REKLAMA


Zobacz również:
Zadania pomocy społecznej realizowane przez gminę

Przeprowadzanie wywiadu środowiskowego

Na podstawie § 2 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (z dnia 8 czerwca 2012 r. Dz.U.2012.712), wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny albo w miejscu ich pobytu, w dniach roboczych, w godzinach pracy ośrodka pomocy społecznej lub powiatowego centrum pomocy rodzinie albo w innym terminie uzgodnionym z osobą lub rodziną, za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej. Istotne jest, że wywiad służy jako dowód, który może zostać wykorzystany również w innym postępowaniu, a informacje uzyskane w trakcie jego przeprowadzania są udostępniane organowi właściwemu do przyznawania świadczeń rodzinnych. Wskazany wywiad przeprowadza się w terminie 14 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o konieczności jego przeprowadzenia. Jednakże w sprawach niecierpiących zwłoki wywiad należy przeprowadzić niezwłocznie w terminie 2 dni roboczych od dnia powzięcia informacji o konieczności przyznania świadczenia z pomocy społecznej. Pracownik socjalny przeprowadzając wywiad dokonuje analizy i oceny sytuacji dotyczącej danej osoby oraz jej rodziny formułując odpowiednie spostrzeżenia i wnioski, stanowiące podstawę do przyznania pomocy. Wszystkie informacje zamieszcza się na odpowiednim kwestionariuszu.

Zmiany dotyczące wywiadu środowiskowego

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej z dnia 22 lutego 2013 r., która weszła w życie 11 maja 2013 r. wprowadziła istotną zmianę dotyczącą wywiadu środowiskowego. Do art. 107 tej ustawy dodano regulację, zgodnie z którą wywiad środowiskowy jest obowiązkowy. Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego przez osoby lub rodziny ubiegające się o świadczenia z pomocy społecznej lub na jego aktualizację przez osoby lub rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej stanowi podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Pracownik socjalny może ponadto domagać się od osób, wśród których przeprowadzany jest wywiad o złożenie odpowiedniego oświadczenia o stanie majątkowym oraz o dochodach. Odmowa złożenia takiego oświadczenia stanowi również podstawę do odmowy przyznania świadczenia z pomocy społecznej. Nowelizacja ustawy wprowadza również zmiany w dokumentach, na podstawie których ustalana jest sytuacja majątkowa oraz dochody osoby bądź rodziny starającej się o świadczenie. Wobec tego ważnym dokumentem będzie również:

- decyzja właściwego organu w sprawie emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, uposażenia w stanie spoczynku, renty strukturalnej oraz renty socjalnej,
- dowód otrzymania powyższych świadczeń,
- dowód opłacenia składki na ubezpieczenia rolnicze,
- dowód opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zadaj pytanie na forum:
Samorząd - Pomoc Społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA