REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Najważniejsze daty w roku szkolnym 2019/2020./ fot. Fotolia
Najważniejsze daty w roku szkolnym 2019/2020./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano kalendarz roku szkolnego 2019/2020. Znane już są terminy ferii zimowych, przerw świątecznych oraz zakończenia roku szkolnego.

Podstawą prawną do wyznaczania daty rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zimowej oraz wiosennej przerwy świątecznej, ferii zimowych i innych ważnych dat w roku szkolnym są dwa rozporządzenia:

REKLAMA

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego oraz
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego.

Powyższe rozporządzenia dotyczą organizacji roku szkolnego w publicznych szkołach podstawowych oraz publicznych szkołach ponadpodstawowych, publicznych placówkach, w których funkcjonują szkoły, i publicznych placówkach kształcenia praktycznego z wyjątkiem następujących instytucji:

  • publicznych szkół artystycznych
  • szkół w zakładach poprawczych
  • szkół w schroniskach dla nieletnich.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Zgodnie z przepisami rozporządzeń dot. organizacji roku szkolnego rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych przypada w pierwszym powszednim dniu września, jeśli przypada on w piątek lub sobotę rok szkolny zaczyna się w pierwszy poniedziałek po dniu 1 września.

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie rozpoczną rok szkolny 2 września.

Zimowa przerwa świąteczna

Będzie to pierwsza w tym roku przerwa dla uczniów. Zimowa przerwa świąteczna zgodnie z przepisami dotyczącymi organizacji roku szkolnego trwa od 23 do 31 grudnia. Tak też będzie w tym roku szkolnym. Pamiętać należy, że jeśli 22 grudnia wypada w poniedziałek, wówczas zimowa przerwa świąteczna rozpocznie się z tą datą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ferie zimowe w roku szkolnym 2019/2020

Ferie zimowe trwają dwa tygodnie. Zgodnie z § 3 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza – po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty – minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe. Wyjątek stanowią szkoły specjalne przy których zorganizowany jest internat oraz specjalne ośrodki szkolno – wychowawcze. W szkołach, o których mowa w zdaniu poprzednim zimową przerwę świąteczną można połączyć z feriami zimowymi. Za ewentualne połączeniu tych dwóch przerw odpowiedzialni są dyrektorzy placówek wraz z radą rodziców.

Terminy ferii zimowych 2020 r.

Termin

Województwo

13-26 stycznia 2020 r.

lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

20 stycznia-2 lutego 2020 r.

podlaskie, warmińsko-mazurskie

27 stycznia – 9 lutego 2020 r.

kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

10-23 lutego 2020 r.

dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Wiosenna przerwa świąteczna

Ta przerwa z kolei rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta. W roku szkolnym 2019/2020 wiosenna przerwa świąteczna rozpocznie się w dniu 9 kwietnia 2020 r. Jak wynika z przepisów dotyczących organizacji roku szkolnego przerwa ta kończy się w najbliższy wtorek po świętach. W omawianym roku szkolnym przypada on na dzień 14 kwietnia 2020 r.

Zakończenie roku szkolnego

Ferie letnie uczniowie rozpoczną 27 czerwca i zakończą 31 sierpnia 2020 r. Pamiętać należy, że zakończenie roku w klasach najwyższych w szkołach ponadpodstawowych jest zawsze wcześniej i w tym roku zostało wyznaczone na 24 kwietnia 2020 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: O 40% wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA