REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do szkoły pójdzie tylko co dziesiąty sześciolatek

Artur Radwan
Artur Radwan
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spotkania dyrektorów szkół z rodzicami sześciolatków przekonały część z nich do wcześniejszego zapisania dzieci do pierwszej klasy. W niektórych gminach nawet 10 proc. z nich trafi do szkół.

O tym, czy we wrześniu tego roku w szkole będą uczyć się sześciolatki, decydują rodzice. Mimo ich obaw, że placówki nie są przygotowane na ich przyjęcie, rośnie zainteresowanie posłaniem ich do szkół. Wpływ na to miały m.in. spotkania dyrektorów szkół i przedstawicieli gminnych wydziałów oświaty.

REKLAMA

REKLAMA

– W czerwcu nie było dużego zainteresowania wcześniejszym posyłaniem dzieci do szkół. A w lipcu prawie codziennie ktoś się zgłasza, aby zapisać sześcioletnie dziecko do pierwszej klasy. Do szkół zapisało się już 10 proc. sześciolatków z naszego terenu – mówi Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opole. Tłumaczy, że zostały utworzone dwa oddziały wyłącznie dla sześciolatków. W kampanię zachęcającą rodziców do wcześniejszego posyłania dzieci do szkoły włączył się też Urząd Miasta w Poznaniu.

W szkołach, gdzie jest dużo chętnych, tworzymy oddzielne klasy wyłącznie dla sześciolatków, a w innych łączymy z siedmiolatkami – mówi Irena Anioł, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. W jej ocenie zainteresowanie jest duże, a jeszcze wzrośnie w ostatnich dwóch tygodniach wakacji. Wskazuje, że z 4,2 tys. sześciolatków do szkoły jest zapisanych 280 dzieci.

Do wcześniejszego posyłania dzieci do szkoły przekonała też rodziców nowa podstawa programowa. Przewiduje m.in., że dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym nie będą się uczyć czytać i pisać. Zdaniem resortu edukacji dzieci będące w przedszkolu powinny skupić się na zabawie i zajęciach ruchowych. Halina Kania, nauczycielka z Przedszkola nr 49 w Krakowie, uważa, że jest to krzywdzące dla dzieci sześcioletnich, których rodzice z różnych względów nie zdecydują się na zapisanie ich do szkoły.

Od tego roku szkolnego dziecko, które w danym roku skończy sześć lat, może być objęte obowiązkiem szkolnym na wniosek rodziców. Musi rok wcześniej być objęte wychowaniem przedszkolnym lub posiadać pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej. W 2012 r. wszystkie sześciolatki trafią do szkół.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 września nauczyciele podlegać będą odpowiedzialności dyscyplinarnej>>

Artur Radwan

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA