REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia kompensacyjne 2014

Monika Pązik
Świadczenia kompensacyjne 2014. / fot. ShutterStock
Świadczenia kompensacyjne 2014. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia kompensacyjnie przysługują nauczycielom zatrudnionym w ustawowo określonych placówkach. Warunkiem nabycie tego świadczenia jest posiadanie odpowiedniego okresu pracy nauczycielskiej oraz okresów składkowych i nieskładkowych. Do 31 grudnia 2014 r. wiek uprawniający do uzyskania świadczenia jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn.

Od 1 lipca 2009 r. obowiązują przepisy ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz. 800), które regulują warunki nabywania i utraty prawa do świadczeń kompensacyjnych, sposobów ich przyznawania oraz wysokości wypłat i finansowania. Art. 2 pkt. 1 ustawy określa podmioty uprawnione do nabycia tego rodzaju świadczeń, którymi są nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz w publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i placówkach określonych w ustawie o systemie oświaty (w tym np. w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych). Oznacza to, że świadczenie przysługuje tylko w/w nauczycielom, którzy pozostawali w stosunku pracy w danych placówkach przed zgłoszeniem wniosku o przyznanie świadczenia. Wobec czego nauczyciel, którego stosunek pracy ustał, a przed złożeniem wniosku podjął się innego zatrudnienia bądź rozpoczął działalność nie jest uprawniony do uzyskania świadczenia kompensacyjnego.

REKLAMA

Zobacz również: Zasady przyznawania i wypłaty nauczycielom świadczeń kompensacyjnych

Warunki uzyskania świadczenia kompensacyjnego

Świadczenia kompensacyjne stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury na podstawie przepisów ustawy emerytalnej przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie świadczenia tablic średniego trwania życia. Są one finansowane z budżetu państwa.
Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy spełnili określone ustawowo warunki, w tym:

• osiągnęli wymagany wiek,

• posiadają okres składkowy i nieskładkowy (na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS) wynoszący 30 lat, w tym okres 20 lat wykonywania pracy w wymienionych placówkach w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć, który powinien zostać osiągnięty najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• rozwiązali na swój wniosek stosunek pracy.

Należy zaznaczyć, że świadczenie przysługuje zarówno nauczycielom, którzy rozwiązali stosunek pracy na swój wniosek, jak również tych, których stosunek pracy wygasł z powodu przeniesienia w stan nieczynny oraz odmowy podjęcia pracy przez nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym. Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje także nauczycielowi, którego stosunek pracy został rozwiązany w razie:

-całkowitej likwidacji szkoły,

-częściowej likwidacji szkoły albo zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania, które uniemożliwiają dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

Do 31 grudnia 2014 r. wiek uprawniający do uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn i wynosi co najmniej 55 lat. Określony wiek dotyczy nauczycieli, którzy ukończyli 55 lat przed 1 stycznia 2009 r. bądź ukończą wymagany wiek do 31 grudnia 2014 r. Nauczyciel ma prawo do uzyskania świadczenia, jeżeli ukończył:

• co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 56 lat dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2015-2016,

• co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 57 lat dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2017-2018,

• co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 58 lat dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2019-2020,

• co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 59 lat dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2021-2022,

• co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2023-2024,

• co najmniej 56 lat dla kobiet i co najmniej 61 lat dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2025-2026,

• co najmniej 57 lat dla kobiet i co najmniej 62 lata dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2027-2028,

• co najmniej 58 lat dla kobiet i co najmniej 63 lata dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2029-2030,

• co najmniej 59 lat dla kobiet i co najmniej 64 lata dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2031-2032.

Okres składkowy i nieskładkowy oraz ustalanie stażu pracy

Okresy składkowe to okresy opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz okresy, w których nie było obowiązku ich opłacania. Natomiast okresy nieskładkowe to czas braku aktywności zawodowej, za który nie były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne. W odniesieniu do nauczycieli, którzy ubiegają się o przyznanie świadczenia kompensacyjnego wymagany jest 30 – letni staż składkowy i nieskładkowy. Warunkiem nabycia prawa do świadczenia jest również posiadanie co najmniej 20 – letniego okresu pracy nauczycielskiej wykonywanej w określonych placówkach w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć. Nie wlicza się okresów niewykonywania pracy, za które nauczyciel otrzymywał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego jak również okresu urlopu wychowawczego, bezpłatnego oraz służby wojskowej.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: O 40% wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

REKLAMA