REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia i dodatki dla nauczycieli 2014- zmiany w Karcie Nauczyciela

oświata, Karta Nauczyciela, zmiany, wynagrodzenia nauczycieli
oświata, Karta Nauczyciela, zmiany, wynagrodzenia nauczycieli
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach i dodatkach dla nauczycieli w 2014 r. przewiduje projekt założeń do projektu ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Przygotowany przez MEN projet czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada skrócenie wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciela oraz zmiany w systemie wynagradzania pedagogów.

REKLAMA

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Wynagrodzenia

REKLAMA

Zmiany mają polegać na zastąpieniu średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli oraz na zmianie sposobu rozliczania środków wydatkowanych na wynagrodzenia.

Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego określa art. 30 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela. Kształtują się one następująco:
1) nauczyciela stażysty - 1 00 %,
2) nauczyciela kontraktowego- 111 %,
3) nauczyciela mianowanego- 144 %,
4) nauczyciela dyplomowanego- 184%
-kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Forum

MEN proponuje zastąpienie średnich wynagrodzeń nauczycieli wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przekazanych na wynagrodzenia nauczycieli . Organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego ma przeprowadzać analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości środków ogółem, ustalonej łącznie dla nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego.

REKLAMA

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela będzie nadal ustalane dla poszczególnych stopni awansu zawodowego. Prowadzenie polityki wynagradzania łącznie dla wszystkich nauczycieli, a nie na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, będzie zaś dotyczyło w szczególności składników wynagrodzenia o charakterze motywacyjnym.

Jednostki samorządu terytorialnego w regulaminie mają określić wysokość stawek dodatków i warunki ich przyznawania; warunki obliczania dodatków za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa, a także wysokości i warunki wypłacania poszczególnych składników wynagrodzenia, jeżeli nie zostały one określone w przepisach.

Jednorazowy dodatek uzupełniający

Ma on przysługiwać tylko nauczycielom, którzy świadczyli pracę w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy. Dodatku nie otrzymają nauczyciele, którym wypłacono wynagrodzenie pomimo nie świadczenia pracy np. z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia.

Dodatek wiejski

Dodatek wiejski obecnie przysługuje nauczycielom , posiadającym kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionym na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców. Wysokość dodatku to 10% wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten określony jest w art. 54 ust. 5 ustawy – Karta Nauczyciela. Co ma się zmienić? Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby dodatek wiejski wynosił 10% kwoty bazowej określonej dla nauczycieli w ustawie budżetowej zgodnie z art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela, obowiązującej w dniu 1 stycznia 2013 r. Ponadto, przesłanką nabycia dodatku ma być świadczenie pracy w miejscu znajdującym się na terenie wsi lub miasta liczącego do 5.000 mieszkańców.

Środki na dodatek wiejski mają być wliczane do wysokości środków na wynagrodzenia nauczycieli, które jednostka samorządu terytorialnego będzie zobowiązana wydatkować w roku budżetowym.

Zobacz również: Czas pracy nauczyciela

Likwidacja uprawnień socjalnych

Likwidacji ma ulec dodatek mieszkaniowy, zasiłek na zagospodarowanie, prawo do lokalu mieszkalnego, prawo do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego oraz prawo do zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły.

Nauczyciele (w tym także emeryci i renciści, a także pobierający świadczenie kompensacyjne) korzystający przed wejściem w życie zmienionych przepisów z prawa do lokalu mieszkalnego na terenie gminy lub z prawa do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego zachowają te prawa do końca okresu, na jaki zostały im one przyznane.

W przypadku nauczycieli spełniających do dnia wejścia w życie proponowanych zmian warunków do otrzymania jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie sytuacja jest podobna. Zachowają oni prawo do zasiłku.

MEN przekonuje, iż w efekcie tych samorządy będą mogły przesunąć środki finansowe na inne potrzeby np. na poprawę warunków pracy nauczycieli.

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.

Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA