REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nauczyciel kontraktowy - nawiązanie stosunku pracy

Adwokat Dariusz Makulec
Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem kontraktowym./ Fot. Fotolia
Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem kontraktowym./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony. Wyjątek od powyższej zasady przewiduje w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela.

Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem kontraktowym

Redakcja przepisu art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela określającego rodzaj umowy o pracę zawieranej z nauczycielem kontraktowym choć jednoznaczna stanowi w praktyce wielokrotny przedmiot sporów pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

REKLAMA

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony. Wyjątek od powyższej zasady przewiduje w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Przedmiotowy określa przypadki zaistnienia sytuacji, które pozwalają pracodawcy zawrzeć z nauczycielem kontraktowym umowę o pracę na czas określony. Do przedmiotach obowiązków należą potrzeby wynikające z organizacji nauczania lub zastępstwo nieobecnego nauczyciela.

Zobacz również: Urlop wypoczynkowy nauczyciela w placówkach nieferyjnych bez zmian w 2014 r.

Powyższe prowadzi do wniosku, iż w przypadku braku zaistnienia sytuacji określony w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela umowa o pracę z nauczycielem kontraktowym winna zostać zawarta na czas nieokreślony.

REKLAMA

Przypadek zastępstwa nieobecnego nauczyciela nie budzi zazwyczaj wątpliwości interpretacyjnych. Natomiast przedmiotowe wątpliwości budzi użyty w powyższym przepisie przez ustawodawcę zwrot „organizacji nauczania”. Jak wskazał w jednym z wyroków Sąd Najwyższy (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 5 września 1997 r. I PKN 226/97) „Pojęcie „organizacja pracy nauczyciela”, której potrzeby mogą uzasadniać zatrudnienie na czas określony (art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela) należy odnieść do zasad funkcjonowania szkoły (liczba klas, rodzaj przedmiotów, liczba godzin lekcyjnych, liczba etatów, czas nauczania poszczególnych przedmiotów, zmianowość pracy szkoły), a nie do wykształcenia czy umiejętności nauczyciela.”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jako przykład konkretnych sytuacji, które powodują zaistnienie przesłanki „organizacji nauczania” i tym samym zawarcie umowy o pracę na czas określony zasadnym jest wskazanie np. sytuacji nawiązania stosunku pracy z nauczycielem, któremu powierzono stanowisko dyrektora szkoły, a który przed tą czynnością prawną nie był nauczycielem tej placówki oświatowej. W tym przypadku umowa o pracę może zostać zawarta na czas określony odpowiadający okresowi na jaki powierzono stanowisko dyrektora szkoły (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 19 maja 2011 r. I PK 267/2010). Innym przykładem jest zatrudnienie nauczyciela na stanowisku, z którym związane jest prowadzenie zajęć dodatkowych, których prowadzenie uzależnione jest od przekazania środków finansowych przez organ prowadzący szkołę np. zajęcia logopedyczne (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 3 grudnia 2010 r. I PK 122/2010).

Nauczyciel kontraktowy, z którym pracodawca zawarł umowę o pracę na czas określony pomimo zdaniem nauczyciela nie zaistnienia przypadków określonych w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela może w trakcie trwania stosunku pracy żądać ustalenia istnienia stosunku pracy. Mając na uwadze uchwałę Sądu Najwyższego (Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 4 października 2013 r. I PZP 3/2013) z identycznym żądaniem nauczyciel może wystąpić po wręczeniu nauczycielowi świadectwa pracy oraz odmowie dopuszczenia go do pracy wskutek błędnego uznania przez pracodawcę, że umowa o pracę rozwiązała się z upływem czasu, na jaki była zawarta.

Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 28 stycznia 2014 r.).

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA