REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji

Adwokat Dariusz Makulec
Nauczyciel, szkoła
Nauczyciel, szkoła

REKLAMA

REKLAMA

Wniesienie przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do komisji dyscyplinarnej powoduje wyznaczenie przez przewodniczącego komisji składu orzekającego, który na posiedzeniu niejawnym rozpatruje złożony przez rzecznika wniosek.

Po zakończeniu przedmiotowego posiedzenia i dokonaniu analizy formalnej i merytorycznej wniosku, jego uzasadnienia i zebranego materiału dowodowego komisji może wydać następując postanowienia:

REKLAMA

REKLAMA

1. wszcząć postępowanie dyscyplinarne i wyznaczyć terminu rozprawy;
2. odmówić wszczęcia postępowania dyscyplinarnego;
3. przekazana sprawę rzecznikowi dyscyplinarnemu w celu uzupełnienia postępowania wyjaśniającego, w wyznaczonym terminie, wskazując jednocześnie kierunek, w jakim ma nastąpić uzupełnienie;
4. wszcząć postępowanie dyscyplinarne i równocześnie zawiesić przedmiotowe do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w mogącym toczyć się równolegle postępowaniu karny lub w sprawie o wykroczenie.

Wydane na posiedzeniu komisji postanowienie doręcza się m.in. obwinionemu i jego obrońcy. Wówczas obwiniony winien dokonać kontroli przedmiotowego m.in. pod względem możliwości wszczęcia postępowania z uwagi na treść art. 81 ust.1 Karty Nauczyciela czy też winien zwrócić uwagę na skład komisji, który winien być zgodny z treścią § 11 ust. 1 -5 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego.

Zobacz również: Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie wyjaśniające i zawieszenie w obowiązkach

REKLAMA

Obwinionemu w toku postępowania przysługuje, w szczególności prawo:
1. złożenia wyjaśnień;
2. zgłoszenia nowych wniosków dowodowych;
3. odmowy składania wyjaśnień w całości czy części, jak i również na określone pytania, czy też odpowiedzi jedynie na pytania obrońcy;
4. zadawania pytań świadkom i biegłym;
5. wypowiadania się co do każdego dowodu, w tym zeznań świadków;
6. przeglądania akt sprawy i sporządzania z nich wypisów i notatek, a także w moim przekonaniu wykonania fotokopii;
7. żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, dopóki akta sprawy znajdują się w komisji, która wydała orzeczenie;
8. głosu po zakończeniu postępowania dowodowego, a jeśli rzecznik zabiera ponownie głos obwiniony ma również prawo do głosu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy również pamiętać, iż nie usprawiedliwione niestawiennictwo na rozprawę obwinionego nie jest przeszkodą do rozpoznania sprawy pod jego nieobecność. Jednak obowiązkiem jest pouczenie obwinionego o takiej możliwości w wezwaniu na rozprawę.

W przypadku dostrzeżenia przez komisję istotnych braków w materie dowodowym zgromadzonym w toku postępowania wyjaśniającego, skład orzekający winien wydać postanowienie o uzupełnieniu tego materiału przez rzecznika wskazując na kierunek i termin. Należy w tym zakresie podnieść, iż przedmiotowe dotyczy tylko uzupełnienia materiału dowodowego i nie może prowadzić do zmiany treści wniesionego wniosku np. w zakresie zarzutów czy ich opisu.

W trakcie głosowania członkowie komisji głosują oddzielnie w zakresie winy i kary obwinionego. Wymierzając karę skład orzekający winien kierować się okolicznościami popełnienia przewinienia, stopniem winy, szkodliwość społeczną przewinienia, a także zachowaniem się obwinionego przed i po popełnieniu przewinienia. Ważnym jest zatem w toku całego postępowania dyscyplinarnego wskazywanie również na dotychczasowe i obecne postępowanie obwinionego.

Należy pamiętać, iż przypadku gdy obwiniony dopuścił się kilku przewinień komisja wymierza jedną karę za wszystkie przewinienia łącznie. Ponadto skład orzekający jest związany ustaleniami sądu w zakresie winy jeśli w sprawie przed sądem karny zapadł prawomocny wyrok skazujący. Zasadnym jest wskazanie, że wyrok warunkowo umarzający postępowanie nie jest wyrokiem skazującym. Dlatego też w przypadku wydania takiego orzeczenia skład orzekający nie jest związany ustaleniami sądu.

Wydane przez komisję orzeczenie i jego uzasadnienie doręcza się m.in. obwinionemu i jego obrońcy z urzędu.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 01 marca 2014 r.).

2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego (Dz.U.1998.15.64) (stan prawny na dzień 01 marca 2014 r.).

Polecamy serwis: Oświata

Polecamy poradnik: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA