REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?

Olga Zych
Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?/ fot. Fotolia
Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Reforma oświaty, która wejdzie w życie 1 września 2017 roku radykalnie zmieni sposób funkcjonowania polskich szkół. Zmiany obejmą również niebędących nauczycielami pracowników systemu oświaty. Jakie zmiany dotyczące niebędących nauczycielami pracowników szkół wprowadza nowa ustawa? Czy Prawo oświatowe radykalnie zmieni ich sytuację?

Szeroko dyskutowana i budząca wiele kontrowersji ustawa Prawo oświatowe reguluje w artykułach 7. i 15. sytuację pracowników szkół niebędących nauczycielami.

REKLAMA

Kogo obejmą zmiany? 

Ustawa wprowadza trzy grupy pracowników niebędących nauczycielami, a więc takich, którzy nie wykonują zawodu na zasadach regulowanych przez Kartę Nauczyciela.

Pierwsza i druga grupa pracowników niebędących nauczycielami to osoby pracujące z dziećmi: będą one samodzielnie prowadziły zajęcia opiekuńcze, dydaktyczne i wychowawcze bądź wspierały w prowadzeniu takich zajęć. 

Ustawa wyróżnia osoby niebędące nauczycielami zatrudnione w szkole publicznej, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (art. 15 ust. 6).

Ten sam artykuł 15 mówi o asystentach nauczycieli, pracowników niebędących nauczycielami i asystentach wychowawcy świetlicy. Tacy pracownicy niebędący nauczycielami mogą być zatrudniani w szkołach podstawowych tylko w klasach I – III. Jedynym zadaniem asystenta jest udzielanie wsparcia nauczycielowi, pracownikowi niebędącemu nauczycielem lub wychowawcy świetlicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzecią grupą zaliczaną do pracowników szkół niebędących nauczycielami są osoby zatrudnione w szkołach w charakterze pracowników administracyjnych.

Zobacz: Oświata

Nowe podstawy zatrudnienia – Kodeks pracy i ustawa o pracownikach samorządowych

REKLAMA

Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ustawa Prawo oświatowe względem opisywanych grup pracowników jest usystematyzowanie podstaw prawnych ich zatrudnienia. W nowym stanie prawnym pracownicy niebędący nauczycielami, których zadaniem będzie prowadzenie zajęć z uczniami lub wspieranie innych osób w prowadzeniu takich zajęć zatrudnieni będą na podstawie Kodeksu pracy. Do pracowników administracyjnych stosowane będą przepisy dotyczące pracowników samorządowych.

Jasne określenie tych zasad zdaje się szczególnie istotne w związku ze zmianą systemu oświaty, a więc likwidacją gimnazjów przy jednoczesnym wydłużeniu nauki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Zobacz: Pracownicy

Pracownicy niebędący nauczycielami – zasady przeniesienia do innych szkół

REKLAMA

Pracujący z dziećmi pracownicy szkół podstawowych niebędący nauczycielami zatrudnieni w sześcioletnich szkołach podstawowych z dniem 1 września 2017 roku staną się pracownikami zatrudnionymi w szkołach ośmioletnich. W nich również znajdą pracę pracownicy niebędący nauczycielami zatrudnieni w szkołach gimnazjalnych oraz w zespołach szkół. Jeżeli ich zatrudnienie nie będzie możliwe wyłącznie z powodu zmian organizacyjnych zachodzących w systemie oświaty stosunek pracy zostanie rozwiązany na zasadach określonych w Kodeksie pracy w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn ich niedotyczących (art. 36¹ Kodeksu pracy).

Z kolei pracownicy administracyjni zostaną przeniesieni do pracy w innych szkołach na zasadach określonych w ustawie o pracownikach samorządowych. Wśród licznych uprawnień wymienianych w artykułach 22. i 23. tego aktu najważniejsze zdaje się zapewnienie pracownikom administracyjnym możliwości przeniesienia do innej szkoły w obrębie tej samej jednostki samorządu terytorialnego bez konieczności rozwiązywania i ponownego nawiązywania stosunku pracy.

1 września 2017 roku z pewnością będzie ważną datą dla wszystkich zatrudnionych w szkołach, niezależnie od tego, jakie były ich dotychczasowe obowiązki i sposób zatrudnienia. Dla mniej eksponowanych pracowników szkół niebędących nauczycielami będzie to również czas istotnych zmian. Jak sprawdzą się nowe rozwiązania w organizacji oświaty w praktyce związani z systemem edukacji dowiedzą się już niebawem.   

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, 949),

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141),

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. 2008  Nr 223 poz. 1458)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA