REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Logopeda w przedszkolu w roku szkolnym 2017/2018

Olga Zych
Logopeda w przedszkolu w roku szkolnym 2017/2018./ fot. Fotolia
Logopeda w przedszkolu w roku szkolnym 2017/2018./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Reforma edukacji nie pozostanie bez wpływu na edukację dzieci uczęszczających do publicznych przedszkoli. Wraz ze zmianą podstawy programowej wychowania przedszkolnego zmieni się sposób zatrudniania i zadania nauczycieli specjalistów, w tym logopedów. Na jakie zmiany muszą być przygotowani rodzice najmłodszych?

Zatrudnienie logopedów w przedszkolach reguluje szereg przepisów znajdujących się w różnych aktach prawnych – ustawach, rozporządzeniach i aktach prawa miejscowego. Najważniejsze z nich to:

REKLAMA

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach,
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci,
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej,
  4. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela.

Z początkiem nowego roku szkolnego faktem stała się reforma oświaty. W konsekwencji  Karta Nauczyciela została znowelizowana, a wymienione wyżej rozporządzenia weszły w życie 1 września 2017 rok. Zastąpiły wcześniej obowiązujące przepisy normujące opisane w ich tytułach zagadnienia, w tym zatrudnianie i zadania logopedów w publicznych przedszkolach.

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

Zajęcia z logopedą poza podstawą programową

REKLAMA

Logopedzi pracują w publicznych placówkach, gdzie prowadzą zajęcia specjalistyczne jako nauczyciele specjaliści lub rewalidatorzy. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć logopedów, również logopedów pracujących w przedszkolach, określa organ prowadzący placówkę. Decyzja o tym, ile dzieci uczęszczających do przedszkola zostanie objętych pomocą tego specjalisty w ramach zajęć jest podejmowana na poziomie samorządowym, a więc informacji na ten temat szukać należy w uchwałach rady gminy.

Należy mieć na uwadze, że od 1 września 2017 roku zajęcia z logopedą nie są realizowane w ramach podstawy  programowej wychowania przedszkolnego. Dyrektor przedszkola nie ma więc obowiązku zapewnić zajęć z takim nauczycielem wszystkim dzieciom. W praktyce może okazać się, że pieniędzy przeznaczonych przez samorząd na prowadzenie przedszkoli wystarczy tylko na zajęcia ujęte w nowej podstawie, a więc język obcy, język mniejszość narodowej oraz zajęcia umuzykalniające.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Zajęcia z logopedą będą mogły odbywać się w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, której zorganizowanie w przedszkolu jest obowiązkiem dyrektora. Kierujący placówką może zatrudnić logopedę w przedszkolu, nawiązać współpracę z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, poradnią specjalistyczną lub nawet prowadzić takie zajęcia w porozumieniu z innym przedszkolem.

Ministerstwo zastrzega, że zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych w grupach nie większych niż czteroosobowe. Wykwalifikowany nauczyciel powinien korzystać z aktywizujących metod pracy.

Wczesne wspomaganie

Zgodnie z nowymi przepisami logopeda wejdzie w skład zespołu wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Rozwiązanie takie jest odpowiedzią na potrzeby dzieci o zaburzonym rozwoju psychoruchowym i społecznym. Dzieci powinny być nim objęte od chwili wykrycia niepełnosprawności do momentu podjęcia nauki w szkole. Podstawowym celem zespołu powinno być rozwijanie aktywności i uczestnictwa dziecka w życiu społecznym oraz eliminowanie ograniczeń utrudniających jego funkcjonowanie. Na prowadzenie zajęć z dzieckiem Zespół może poświęcić od czterech do ośmiu godzin miesięcznie.

Na podstawie:

Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz.U. Poz. 1635),

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. 1982 Nr 3 poz. 19 z późn. zm.),

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. Poz. 1591),

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. Poz. 356)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA