REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus. Obozy wakacyjne, kolonie, półkolonie 2020

Jak informuje MEN do bazy wypoczynku zgłoszono już ponad 4 tys. zorganizowanych wypoczynków dla dzieci i młodzieży /Fot. Fotolia
Jak informuje MEN do bazy wypoczynku zgłoszono już ponad 4 tys. zorganizowanych wypoczynków dla dzieci i młodzieży /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak informuje MEN do bazy wypoczynku zgłoszono już ponad 4 tys. zorganizowanych wypoczynków dla dzieci i młodzieży. Z wyjazdów i półkolonii ma skorzystać w sumie prawie 145 tysięcy uczniów.

Już wkrótce dzieci i młodzież rozpoczną upragnione wakacje. W tym roku ze względu na trwające zagrożenie epidemiczne, obozy, kolonie czy półkolonie będą mogły odbywać się przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych.

REKLAMA

Wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowaliśmy wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opisaliśmy w nich szczegółowe procedury, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie ryzyka zakażenia wśród uczestników, a także opiekunów.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

REKLAMA

Z najważniejszych kwestii, które znalazły się w wytycznych są informacje dotyczące obiektów i miejsc, w których może być zorganizowany wypoczynek. Przede wszystkim muszą to być miejsca przeznaczone jedynie do wypoczynku dzieci i młodzieży lub specjalnie do tego wydzielona strefa.

Przygotowując się do letniego wypoczynku organizator powinien opracować szczegółowy regulamin uczestnictwa w danym wyjeździe i przeszkolenia zatrudnionej kadry. Ma on również obowiązek zapewnić stałą obecność pielęgniarki lub możliwość szybkiej konsultacji z lekarzem, pielęgniarką czy ratownikiem medycznym. Organizator musi również ustalić szybki tryb kontaktu z rodzicami uczestnika, np. w przypadku sytuacji podejrzenia zakażenia lub wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas pobytu na wypoczynku. Ważne jest także to, aby zapewnić zarówno uczestnikom, jak i kadrze opiekunów odpowiednią ilość środków higieny osobistej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zazwyczaj podczas wyjazdów rodzice czy dziadkowie mogli odwiedzać dzieci na koloniach czy obozach. W tym roku organizator musi ograniczyć tego typu odwiedziny do niezbędnego minimum. Zmianie ulega również kwestia przebywania na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach. Miejsca te powinny być przygotowane w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy.

Podczas jedzenia pomiędzy uczestnikami musi być zachowany dystans. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest również zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł. Z pomieszczenia do prowadzenia trzeba usunąć te przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować czy wyczyścić. Organizacja zajęć musi być zaplanowana w tak, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.

Mimo tych obostrzeń, rodzice są zainteresowani zorganizowanymi wyjazdami dla swoich dzieci. Ministerstwo edukacji prowadzi specjalny serwis – bazę wypoczynku, do której organizator danego wyjazdu zgłasza swój wypoczynek. Po wprowadzeniu danych i zatwierdzeniu lub podpisaniu uwierzytelnionym podpisem, system (automatycznie) przekierowuje formularz zgłoszenia do kuratora oświaty, właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku.

Jeśli formularz jest prawidłowo wypełniony i zawiera wszystkie niezbędne informacje, kurator oświaty akceptuje taki wniosek, zamieszczając go tym samym w bazie.

Po akceptacji formularza przez kuratora oświaty, system (automatycznie) przesyła go odpowiednio do kuratora oświaty, na którego terenie będzie zorganizowany dany wypoczynek oraz do jednostki powiatowej służby sanepidu i powiatowej (miejskiej) jednostki straży pożarnej na terenie, których będzie zlokalizowany wypoczynek dzieci i młodzieży.

Obecnie w systemie bazy wypoczynku mamy zatwierdzonych ponad 4 tysiące zgłoszeń od organizatorów, w tym blisko 100 tys. dzieci biorących udział w wypoczynku krajowym. Ponad 42 tys. to półkolonie, a ponad 2,5 tys. to wypoczynek zagraniczny. W sumie zgłoszonych zostało już blisko 145 tys. dzieci i młodzieży. Liczby te wciąż się zmieniają i w każdej chwili pojawiają się nowe zgłoszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA