REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na ogródek piwny

Agnieszka Fryc
Ogródek piwny
Ogródek piwny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zezwolenie na ogródek piwny nie jest wyodrębnioną instytucją. Aby jednak prowadzić sezonowa sprzedaż piwa w tzw. ogródkach piwnych potrzebne jest uzyskanie zezwolenia na sprzedaż piwa oraz założenie działalności gospodarczej.

Ogródek piwny to potoczna nazwa dla miejsc spożywania między innymi napojów alkoholowych na zewnątrz punktów sprzedaży gastronomicznej. Prowadzenie ogródka przyległego do miejsca punktu sprzedaży gastronomicznej, odbywa się na podstawie zezwolenia udzielonego przedsiębiorcy na prowadzenie punktu sprzedaży. Istnieją również ogródki piwne działające samodzielnie lub w oddaleniu od punktu sprzedaży gastronomicznej. Takie ogródki działają na podstawie odrębnych zezwoleń.

REKLAMA

Pomimo, iż ogródki piwne działają najczęściej sezonowo, konieczne jest założenie działalności gospodarczej, w celu ich prowadzenia. Właściciel ogródka piwnego, może rozpocząć działalność gospodarcza już w chwili złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Może on również złożyć wniosek z wyprzedzeniem, wskazując w nim termin rozpoczęcia działalności.

Zapytaj na: Forum

REKLAMA

Podstawowym przedmiotem działalności przedsiębiorcy zakładającego ogródek piwny jest sprzedaż piwa, zaś ta jest możliwa wyłącznie po uzyskaniu właściwego zezwolenia - tak zwanej koncesji. Koncesja na detaliczną sprzedaż piwa udzielana jest przez wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta, na pisemny wniosek zainteresowanego. Koszt uzyskania koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych, zawierających do 4,5% alkoholi i piwa, wynosi 525 złotych. W przypadku, w którym ogródek piwny będzie funkcjonował przylegle do istniejącego już lokalu gastronomicznego, możliwe jest korzystanie z posiadanej już koncesji.

Dużym ułatwieniem w prowadzeniu sezonowych ogródków letnich, jest instytucja zawieszenia działalności gospodarczej, ustanowiona ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Zawieszenia można bowiem dokonać na okres, w którym działalność gospodarcza, ze względu na jej charakter, nie przynosi dochodów. Aby zawieszenie było możliwe, przedsiębiorca nie może jednak zatrudniać pracowników. Dzięki zawieszeniu działalności ogródka piwnego, przedsiębiorca będzie zwolniony z obowiązku opłacania zaliczki na poczet podatku dochodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy również: Koncesja na alkohol

Istnieje możliwość wydzierżawienia od dystrybutorów piwa osprzętu do podawania piwa oraz wyposażenia ogródka, takiego jak stoły czy krzesła. Pamiętać należy jednak o tym, iż producenci piwa, w trosce o swój dochód, mogą narzucić przedsiębiorcom wyłączność sprzedaży ich produktów, w zamian za wyposażenie. Może to przynieść efekt niekorzystny dla przedsiębiorcy, gdyż zmniejsza atrakcyjność i konkurencyjność jego oferty.

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA