REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cofnięcie zezwolenia po złożeniu wniosku o jego zmianę

Michał Kowalski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Złamanie przez przedsiębiorcę jednego z warunków zezwolenia na wywóz odpadów nie może stanowić podstawy do cofnięcia zezwolenia, jeżeli przedsiębiorca wystąpił z wnioskiem o zmianę tego warunku zezwolenia, a prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyniku odrębnego postępowania stwierdził, że taki warunek stanowi nadużycie pozycji dominującej na rynku i nakazał zaniechać stosowania takiej praktyki.

Prezydent miasta udzielił przedsiębiorcy zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie miasta z zachowaniem m.in. warunku stanowiącego, że wywóz odpadów komunalnych może następować wyłącznie do jednego - określonego zakładu utylizacji.

REKLAMA

W międzyczasie spółka wnioskowała o zmianę warunków zezwolenia w ten sposób, aby mogła wywozić odpady w inne wskazane miejsca. Niedługo po tym spółka została wezwana do zaniechania naruszania warunków, a następnie organ wszczął z urzędu postępowanie w sprawie niewypełnienia warunków zezwolenia, w konsekwencji czego wydał decyzję o cofnięciu firmie zezwolenia bez odszkodowania. Stanowisko organu I instancji podzieliło SKO. W tej sytuacji spółka skierowała skargę do WSA.

UZASADNIENIE

Wojewódzki sąd administracyjny oddalił skargę przedsiębiorcy. Sąd ten uznał za niezasadny zarzut nieuwzględnienia w postępowaniu administracyjnym decyzji prezesa UOKiK, w której zakazano stosowania praktyk naruszających konkurencję.

REKLAMA

Od tak sformułowanego wyroku sądu I instancji spółka wniosła skargę kasacyjną do NSA. Spółka podniosła m.in. zarzut naruszenia ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów poprzez uznanie, iż zezwolenie wydane przez organ, jako czynność prawna będąca przejawem nadużywania pozycji dominującej, jest mimo to ważna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NSA uchylił zaskarżony wyrok oraz decyzje organów I i II instancji. Zdaniem sądu kasacyjnego WSA nie przywiązał należytej wagi do okoliczności, że skarżący przedsiębiorca, przed wszczęciem przez organ z urzędu postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia, wystąpił z wnioskiem o zmianę zezwolenia w części wskazującej miejsce wywożenia odpadów. Zdaniem sądu, w tym postępowaniu mogło dojść do zmiany tej części zezwolenia. W ocenie NSA nie ulega zatem wątpliwości, że na wynik tego postępowania mogłaby mieć wpływ taka decyzja prezesa UOKiK.

NSA przypomniał, że przepis art. 8 ust. 1 ówcześnie obowiązującej ustawy z 2000 roku o ochronie konkurencji i konsumentów stanowił, że zakazane jest nadużywanie pozycji dominującej na rynku właściwym przez jednego lub kilku przedsiębiorców.

REKLAMA

Według art. 8 ust. 2 pkt 5 tej ustawy nadużywanie pozycji dominującej polegało między innymi na przeciwdziałaniu ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji, zaś art. 8 ust. 3 tej ustawy stanowił, że czynności prawne będące przejawem nadużywania pozycji dominującej są w całości lub w odpowiedniej części nieważne.

Sąd wyjaśnił, że skoro w rozpatrywanej sprawie cofnięcie zezwolenia nastąpiło wyłącznie z tego powodu, że skarżąca spółka zaprzestała wywozić odpady do wskazanego w zezwoleniu zakładu, a decyzja prezesa UOKiK stwierdzała, że taki warunek zezwolenia jest nadużyciem pozycji dominującej na rynku i nakazała zaniechanie stosowania tej praktyki, oraz skoro przed wszczęciem z urzędu postępowania o cofnięcie zezwolenia z powyższego powodu nastąpiło wszczęcie postępowania z wniosku skarżącej spółki o zmianę tego warunku zezwolenia, to cofnięcie zezwolenia nastąpiło z naruszeniem prawa.

Zdaniem NSA naruszenie takie nastąpiło poprzez nadużycie, gdyż mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której niewykonywanie zawartego w zezwoleniu warunku dotkniętego stwierdzoną wadą nieważności spowodowałoby cofnięcie tego zezwolenia.

Sąd podkreślił również, że decyzja prezesa UOKiK miałaby wpływ na kwestię weryfikacji zezwolenia w dotyczącej jego części, a tym samym na wynik sprawy z wcześniejszego wniosku skarżącej spółki o zmianę tego zezwolenia w tej właśnie części, a w następstwie także na byt wszczętego z urzędu, później niż wniosek spółki o zmianę zezwolenia, postępowania o cofnięcie zezwolenia i na jego wynik.

Wyrok NSA z 21 lutego 2007 r.

SYGN. AKT II GSK 238/06

Michał Kowalski

asystent sędziego NSA

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

REKLAMA

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA