REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rola i zadania Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych

_ ZK
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za dystrybucję jakich środków pochodzących z funduszy europejskich odpowiada CKPŚ? Za jakie projekty finansowane ze środków unijnych odpowiada obecnie CKPŚ?

PRZEMYSŁAW PRZYBYLSKI

REKLAMA

Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe

Działalność Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ) dzieli się na dwa obszary. Jeden z nich to część rządowego systemu rozdziału środków UE na ochronę przyrody. Drugi to zadania wykonywane na rzecz Lasów Państwowych w zakresie pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych.

Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych jest jednostką organizacyjną Lasów Państwowych. Nad jego działalnością czuwa niezależna Rada złożona z przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Finansów i organizacji pozarządowych.

Zadania CKPŚ mieszczą się w dwóch niezależnych obszarach: działalność na zlecenie ministra środowiska oraz działalność na zlecenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na mocy porozumienia z ministrem środowiska CKPŚ pełni funkcję instytucji wdrażającej dla V osi priorytetowej Programu Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych. W latach 2007-2013 przewidziano prawie 90 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektów z zakresu: ochrony siedlisk i gatunków, zwiększania drożności korytarzy ekologicznych, opracowania planów ochrony oraz kształtowania postaw ekologicznych.

Rolą CKPŚ jest efektywna dystrybucja tych środków w sposób zapewniający zrealizowanie celu V osi, którym jest: ograniczenie degradacji środowiska naturalnego oraz strat jego zasobów i zmniejszania różnorodności biologicznej.

Do zadań centrum należy m.in. przeprowadzenie naboru wniosków o dofinansowanie w drodze konkursów, ich ocena prowadzona w grupach roboczych wspólnie z niezależnymi ekspertami, monitoring i kontrola realizacji projektów oraz sprawozdawczość z uzyskanych efektów rzeczowych i ekologicznych. W celu uniknięcia konfliktu interesu pracownicy CKPŚ są wyłączeni z oceny wniosków składanych przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych.

Drugi pion działalności CKPŚ skupia się wokół Lasów Państwowych. Decyzją dyrektora Generalnego Lasów Państwowych CKPŚ została powierzona rola koordynatora środowiskowych projektów realizowanych przez Lasy Państwowe przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.

REKLAMA

Obecnie CKPŚ kieruje pracami nad trzema dużymi projektami finansowanymi ze środków Funduszu Spójności. Projekty Retencja nizinna w lasach oraz Ochrona przeciwpowodziowa w górach zostały zidentyfikowane jako kluczowe dla środowiska i wpisane na listę projektów realizowanych w trybie indywidualnym w ramach III osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ). Trzeci projekt Rekultywacja terenów popoligonowych przygotowywany jest do konkursu w ramach II osi PO IiŚ.

Zadania CKPŚ obejmują m.in. nadzór merytoryczny nad realizacją projektów, prowadzenie postępowania oceny oddziaływania na środowisko oraz przygotowanie dokumen-acji wnioskowej i rozliczeniowej w celu przekazywania jej do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako instytucji wdrażającej dla II i III osi priorytetowej PO IiŚ.

Centrum prowadzi również analizy możliwości pozyskania środków pomocowych pochodzących z funduszy unijnych i krajowych instytucji finansujących oraz koordynuje proces składania przez Lasy Państwowe wniosków o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (więcej na stronie www.ckps.pl).

ZK

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA