REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana treści służebności gruntowej

REKLAMA

REKLAMA

Obciążenie nieruchomości służebnością gruntową nie oznacza jeszcze, że nasza nieruchomość będzie dożywotnio obciążona takim prawem. Ustawodawca przewidział bowiem okoliczności, które mogą spowodować zmianę treści służebności gruntowej.

Zgodnie z definicją służebności gruntowej zawartą w art. 285 kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności.

REKLAMA

Zobacz: Kodeks postępowania cywilnego

Tak ustanowiony zakres praw i obowiązków pomiędzy nieruchomością władnącą a nieruchomością obciążoną może jednak ulec zmianie. Prawo przewiduje trzy sytuacje, w których można wystąpić o zmianę treści służebności gruntowej:

REKLAMA

a) powstanie ważnej potrzeby gospodarczej po stronie nieruchomości obciążonej;
Ważna potrzeba gospodarcza musi mieć charakter obiektywny. Nie wystarcza subiektywne przekonanie właściciela nieruchomości obciążonej o konieczności zmiany treści służebności, jak również osobisty charakter tej potrzeby. Ważną potrzebę gospodarczą bada się bowiem od strony potrzeb nieruchomości władnącej, a nie od potrzeb jej właściciela. Realizacja rekreacyjnych potrzeb użytkowników nieruchomości obciążonej nie może nastąpić przez zmianę zakresu służebności gruntownej (tak: Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 22 lutego 2001 r. III CKN 289/2000).
Potrzeba gospodarcza musi powstać po dniu ustanowienie służebności gruntowej. Nie każda potrzeba gospodarcza będzie przy tym dostatecznym powodem do zmiany treści służebności gruntowej. Przepis art. 291 kc stanowi bowiem, że pomimo powstania ważnej potrzeby gospodarczej na nieruchomości obciążonej nie można zmienić treści służebności gruntowej, jeśli ta zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się również, że koszt zmiany treści służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości obciążonej, który z takim roszczeniem występuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) żądanie zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla nieruchomości obciążonej szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej (art. 294 kc)

Nie każda zmiana stosunków otwiera i uzasadnia możliwość zniesienia służebności gruntowej, lecz tylko taka, która pozostaje w bezpośrednim związku przyczynowym z wytworzeniem się stanu rzeczy szczególnie uciążliwego dla właściciela nieruchomości obciążonej i z reguły dotyczy sfery gospodarczej. Można więc odnieść się tu do potrzeb gospodarczych opisanych powyżej – z tym zastrzeżeniem, że przez zmianę stosunków w rozumieniu art. 294 kc należy rozumieć zarówno zmianę okoliczności związanych z wykonywaniem konkretnej służebności gruntowej, jak i ogólną zmianę stosunków społeczno-gospodarczych.

Badanie zmiany stosunków, o jakiej mówi powołany art. 294 kc, powinno objąć czas od powstania służebności do dnia rozstrzygania sprawy.

Z puntu widzenia praktyki istotna jest również uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 października 1994r. w sprawie III CZP 132/94, w której wyrażono pogląd, że „brak orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie zasiedzenia służebności gruntowej nie jest przeszkodą do zniesienia takiej służebności”

Zobacz: Służebność przesyłu

Ustawodawca w podobny sposób uregulował sytuację gdy służebność gruntowa straciła wszelkie znaczenie dla właściciela nieruchomości władnącej. W doktrynie prawniczej wskazuje się, że ma to miejsce wówczas gdy służebność przestała przynosić jakąkolwiek korzyść gospodarczą nieruchomości władnącej. W takim wypadku właściciel nieruchomości obciążonej może domagać się zniesienia służebności bez wynagrodzenia dla właściciela nieruchomości władnącej.

Zobacz: Stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości

c) wygaśnięcie służebności wskutek niewykonywania przez lat dziesięć
Przyjmuje się, że skoro służebność gruntowa ustanawiana jest w interesie właściciela nieruchomości władnącej to wymaga się od niego aby z tego prawa korzystał.

REKLAMA

Bierność właściciela nieruchomości władnącej przez lat 10 powoduje wygaśnięcie ustanowionej służebności. Dotyczy to zarówno służebności czynnych (gdy właściciel nieruchomości władnącej ma prawo korzystać z nieruchomości obciążonej w określonym zakresie), jak i biernych (polegających na obowiązku właściciela nieruchomości obciążonej na ograniczeniu się w korzystaniu z przysługującej mu własności).

W pierwszym wypadku dniem terminu jest upływ dnia, który datą odpowiada dniowi, w którym uprawniony zaprzestał wykonywania służebności, a w drugim - upływ dnia, który datą odpowiada dniowi, w którym na nieruchomości powstał stan sprzeczny z treścią służebności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA