REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wciąż można przejąć komunalne mieszkanie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy wciąż można przejąć komunalne mieszkanie?/ fot. Shutterstock
Czy wciąż można przejąć komunalne mieszkanie?/ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasób mieszkań komunalnych zmniejsza się z roku na rok, a czas oczekiwania na takie lokale w niektórych miastach wynosi nawet 10 lat. Trudno się dziwić, że w opisywanej sytuacji wiele osób jest zainteresowanych przejęciem gminnego „M” po śmierci swojego krewnego (będącego równocześnie najemcą lokalu).

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić zasady takiego wstąpienia w stosunek najmu po śmierci członka rodziny. Opisywana kwestia wydaje się szczególnie ciekawa w świetle niedawnych zmian ustawy o ochronie praw lokatorów.

REKLAMA

Polecamy: Specustawa mieszkaniowa z wyjaśnieniem rządowym

Kodeks cywilny określa zasady przejęcia „M” przez nowego najemcę

REKLAMA

Na wstępie warto wyjaśnić, że najem mieszkania od gminy jest regulowany przede wszystkim przez dwa akty prawne. W kodeksie cywilnym (KC) znajdziemy ogólne przepisy dotyczące wszystkich umów najmu (w tym również wynajmu lokalu komunalnego). Natomiast ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego zawiera szczegółowe regulacje odnoszące się jedynie do wynajmu mieszkań komunalnych. Jeżeli te same kwestie są regulowane przez ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. oraz kodeks cywilny, to stosuje się przepisy pierwszego z wymienionych aktów prawnych (zgodnie z zasadą, wedle której norma szczególna uchyla normę generalną).

Warto wiedzieć, że w przypadku przejęcia lokalu po śmierci najemcy, stosuje się artykuł 691 kodeksu cywilnego. Wspomniany przepis dotyczy wstąpienia osób krewnych i bliskich w stosunek najmu wszystkich mieszkań (nie tylko komunalnych). Wedle artykułu 691 KC, po śmierci najemcy w stosunek najmu mogą wstąpić następujące osoby:

  • małżonek niebędący współnajemcą lokalu
  • dzieci zmarłego najemcy i jego współmałżonka
  • uprawnieni do otrzymywania świadczeń alimentacyjnych od zmarłego najemcy
  • domownicy pozostający we wspólnym pożyciu ze zmarłym najemcą

Warunkiem wstąpienia w stosunek najmu mieszkania (również komunalnego) jest stałe zamieszkiwanie w tym lokum ze zmarłym najemcą (do chwili jego śmierci). Warto nadmienić, że artykuł 691 kodeksu cywilnego nie będzie stosowany jeśli zmarł tylko jeden z najemców lokalu. Wówczas nie ma podstawy do wstępowania w stosunek najmu. Kolejna ważna kwestia została uregulowana przez art. 691 par. 4 KC. Chodzi o możliwość wypowiedzenia stosunku najmu przez osoby, które w niego wstąpiły (na mocy art. 691 KC). Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl takie wypowiedzenie z zachowaniem terminów ustawowych jest możliwe również wtedy, gdy umowa została zawarta na czas określony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina określa procedury związane z przejęciem swojego mieszkania

Tak jak już wspomnieliśmy, ustawa o ochronie praw lokatorów określa szczegółowe zasady dotyczące najmu mieszkań komunalnych. Ten akt prawny w porównaniu do kodeksu cywilnego, nie zawiera jednak przepisów ustanawiających bardziej szczegółowe wymogi związane ze wstąpieniem w stosunek najmu.

Zobacz: Gospodarka komunalna

Właśnie dlatego w odniesieniu do lokali komunalnych stosowany jest artykuł 691 kodeksu cywilnego. Warto również pamiętać, że osoba ubiegająca się o najem mieszkania komunalnego po zmarłym krewnym lub bliskim, powinna spełnić warunki określone przez daną gminę w specjalnej uchwale. Takie wymagania zwykle dotyczą maksymalnego dochodu najemcy oraz braku prawa do innego lokum.  

Rząd zrezygnował z zakazu przejmowania mieszkań komunalnych …

W ramach uzupełnienia, trzeba wspomnieć o konsekwencjach niedawnych zmian ustawy o prawach lokatorów. Warto wiedzieć, że ustawodawca początkowo rozważał uniemożliwienie automatycznego wstępowania w stosunek najmu mieszkań komunalnych. Zgodnie z planowanymi rozwiązaniami, krewni lub bliscy zmarłego najemcy (niebędący współnajemcami), powinni zostać zobowiązani do opuszczenia gminnego lokum w trakcie 6 miesięcy.

REKLAMA

Osoby opuszczające wcześniej zajmowane mieszkanie, miały mieć prawo do najmu jednego lokalu komunalnego (pod warunkiem spełnienia kryteriów dochodowych). Takie rozwiązanie ostatecznie nie zostało jednak wprowadzone. Można przypuszczać, że przeszkodę stanowiła perspektywa protestów i niezadowolenia wielu użytkowników mieszkań komunalnych.

Pomimo rezygnacji rządu ze wspomnianej propozycji, niedawna nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów wpłynęła na sytuację osób, które chcą wstąpić w stosunek najmu po zmarłym krewnym lub bliskim. Trzeba nadmienić, że wstąpienie w umowę najmu zawartą po 20 kwietnia 2019 roku, będzie skutkowało objęciem lokatora nowymi i bardziej restrykcyjnymi zasadami. Chodzi tutaj między innymi o weryfikację dochodu lokatorów przez gminę (przeprowadzaną nie częściej niż co 2,5 roku) oraz podwyżki czynszu dla osób przekraczających limity dochodowe.

 Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA