REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wciąż można przejąć komunalne mieszkanie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy wciąż można przejąć komunalne mieszkanie?/ fot. Shutterstock
Czy wciąż można przejąć komunalne mieszkanie?/ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasób mieszkań komunalnych zmniejsza się z roku na rok, a czas oczekiwania na takie lokale w niektórych miastach wynosi nawet 10 lat. Trudno się dziwić, że w opisywanej sytuacji wiele osób jest zainteresowanych przejęciem gminnego „M” po śmierci swojego krewnego (będącego równocześnie najemcą lokalu).

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić zasady takiego wstąpienia w stosunek najmu po śmierci członka rodziny. Opisywana kwestia wydaje się szczególnie ciekawa w świetle niedawnych zmian ustawy o ochronie praw lokatorów.

REKLAMA

Polecamy: Specustawa mieszkaniowa z wyjaśnieniem rządowym

Kodeks cywilny określa zasady przejęcia „M” przez nowego najemcę

REKLAMA

Na wstępie warto wyjaśnić, że najem mieszkania od gminy jest regulowany przede wszystkim przez dwa akty prawne. W kodeksie cywilnym (KC) znajdziemy ogólne przepisy dotyczące wszystkich umów najmu (w tym również wynajmu lokalu komunalnego). Natomiast ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego zawiera szczegółowe regulacje odnoszące się jedynie do wynajmu mieszkań komunalnych. Jeżeli te same kwestie są regulowane przez ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. oraz kodeks cywilny, to stosuje się przepisy pierwszego z wymienionych aktów prawnych (zgodnie z zasadą, wedle której norma szczególna uchyla normę generalną).

Warto wiedzieć, że w przypadku przejęcia lokalu po śmierci najemcy, stosuje się artykuł 691 kodeksu cywilnego. Wspomniany przepis dotyczy wstąpienia osób krewnych i bliskich w stosunek najmu wszystkich mieszkań (nie tylko komunalnych). Wedle artykułu 691 KC, po śmierci najemcy w stosunek najmu mogą wstąpić następujące osoby:

  • małżonek niebędący współnajemcą lokalu
  • dzieci zmarłego najemcy i jego współmałżonka
  • uprawnieni do otrzymywania świadczeń alimentacyjnych od zmarłego najemcy
  • domownicy pozostający we wspólnym pożyciu ze zmarłym najemcą

Warunkiem wstąpienia w stosunek najmu mieszkania (również komunalnego) jest stałe zamieszkiwanie w tym lokum ze zmarłym najemcą (do chwili jego śmierci). Warto nadmienić, że artykuł 691 kodeksu cywilnego nie będzie stosowany jeśli zmarł tylko jeden z najemców lokalu. Wówczas nie ma podstawy do wstępowania w stosunek najmu. Kolejna ważna kwestia została uregulowana przez art. 691 par. 4 KC. Chodzi o możliwość wypowiedzenia stosunku najmu przez osoby, które w niego wstąpiły (na mocy art. 691 KC). Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl takie wypowiedzenie z zachowaniem terminów ustawowych jest możliwe również wtedy, gdy umowa została zawarta na czas określony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina określa procedury związane z przejęciem swojego mieszkania

Tak jak już wspomnieliśmy, ustawa o ochronie praw lokatorów określa szczegółowe zasady dotyczące najmu mieszkań komunalnych. Ten akt prawny w porównaniu do kodeksu cywilnego, nie zawiera jednak przepisów ustanawiających bardziej szczegółowe wymogi związane ze wstąpieniem w stosunek najmu.

Zobacz: Gospodarka komunalna

Właśnie dlatego w odniesieniu do lokali komunalnych stosowany jest artykuł 691 kodeksu cywilnego. Warto również pamiętać, że osoba ubiegająca się o najem mieszkania komunalnego po zmarłym krewnym lub bliskim, powinna spełnić warunki określone przez daną gminę w specjalnej uchwale. Takie wymagania zwykle dotyczą maksymalnego dochodu najemcy oraz braku prawa do innego lokum.  

Rząd zrezygnował z zakazu przejmowania mieszkań komunalnych …

W ramach uzupełnienia, trzeba wspomnieć o konsekwencjach niedawnych zmian ustawy o prawach lokatorów. Warto wiedzieć, że ustawodawca początkowo rozważał uniemożliwienie automatycznego wstępowania w stosunek najmu mieszkań komunalnych. Zgodnie z planowanymi rozwiązaniami, krewni lub bliscy zmarłego najemcy (niebędący współnajemcami), powinni zostać zobowiązani do opuszczenia gminnego lokum w trakcie 6 miesięcy.

REKLAMA

Osoby opuszczające wcześniej zajmowane mieszkanie, miały mieć prawo do najmu jednego lokalu komunalnego (pod warunkiem spełnienia kryteriów dochodowych). Takie rozwiązanie ostatecznie nie zostało jednak wprowadzone. Można przypuszczać, że przeszkodę stanowiła perspektywa protestów i niezadowolenia wielu użytkowników mieszkań komunalnych.

Pomimo rezygnacji rządu ze wspomnianej propozycji, niedawna nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów wpłynęła na sytuację osób, które chcą wstąpić w stosunek najmu po zmarłym krewnym lub bliskim. Trzeba nadmienić, że wstąpienie w umowę najmu zawartą po 20 kwietnia 2019 roku, będzie skutkowało objęciem lokatora nowymi i bardziej restrykcyjnymi zasadami. Chodzi tutaj między innymi o weryfikację dochodu lokatorów przez gminę (przeprowadzaną nie częściej niż co 2,5 roku) oraz podwyżki czynszu dla osób przekraczających limity dochodowe.

 Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA