REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozwolenie na budowę ogrodzenia

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pozwolenie na budowę ogrodzenia /Fot. Legi Polska
Pozwolenie na budowę ogrodzenia /Fot. Legi Polska
Legi Polska

REKLAMA

REKLAMA

Budowa ogrodzenia może być dość kosztowną inwestycją. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak taka budowa powinna przebiegać zgodnie z prawem.

Sędziowie pracujący w sądach cywilnych mogą wymienić całą listę powodów, które często prowokują sąsiadów do przeniesienia sporu na wokandę. Kwestie dotyczące różnego rodzaju ogrodzeń, z całą pewnością znajdują się na tej liście. Postanowiliśmy więc wyjaśnić, jakie usytuowanie ogrodzenia nie będzie skutkowało problemami z sąsiadem. Warto również dowiedzieć się, czy sąsiad jest zobowiązany do partycypowania w kosztach budowy ogrodzenia. W pierwszej kolejności nasi eksperci tłumaczą jednak, kiedy budowa ogrodzenia będzie związana z pewnymi formalnościami. To ważna kwestia, ponieważ od września 2020 r. zmieniają się niektóre przepisy prawa budowlanego.

REKLAMA

Polecamy: Gospodarowanie wodami. Korzystanie, zgody oraz usługi wodne

Zgłoszenie będzie potrzebne tylko przy wysokim „płocie”

Informacji o zasadach budowy ogrodzeń trzeba szukać w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Wspomniany akt prawny niedawno został znowelizowany. Kilka jego istotnych zmian wchodzi w życie z dniem 19 września 2020 r. Od tego dnia, zaczną obowiązywać zmiany dotyczące artykułu 29 i artykułu 30 prawa budowlanego. Wspomniane przepisy mówią między innymi o zasadach budowy ogrodzeń. Po przeanalizowaniu planowanych zmian w ustawie okazuje się jednak, że będą one miały wyłącznie znaczenie redakcyjne. Po 19 września 2020 r. budowa ogrodzeń na podstawie zgłoszenia nadal będzie wymagana tylko w przypadku, gdy takie rozgraniczające urządzenia budowlane mają mieć wysokość ponad 2,20 metra. Niższe ogrodzenia można będzie budować bez pozwolenia i zgłoszenia budowlanego.

Identyczne zasady dotyczące legalnej budowy ogrodzeń obowiązują również obecnie (tzn. pod koniec lipca 2020 r.). W tym kontekście warto pamiętać, że inwestor po zgłoszeniu planowanej budowy nie zawsze musi czekać 21 dni na milczącą zgodę urzędu. Starosta może przed upływem ustawowego terminu wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Może tak się stać jeśli budowa ogrodzenia nie będzie sprzeczna z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz przepisami szczegółowymi (np. ustawą o drogach publicznych).

Sąsiada nie można zmusić do płacenia za ogrodzenie …

Budowa ogrodzenia zwykle generuje spore koszty. Dotyczy to również sytuacji, gdy inwestor zrezygnował z najbardziej wymyślnych rozwiązań. Właśnie dlatego wiele osób planujących budowę ogrodzenia zastanawia się, czy można zmusić sąsiada do sfinansowania np. połowy kosztów inwestycji. Takie pytania prowokuje artykuł 154 kodeksu cywilnego. Mówi on, że mury, płoty i podobne urządzenia znajdujące się na granicy działek domyślnie służą do wspólnego użytku sąsiadów. Co więcej, art. 154 KC informuje również, że osoby korzystające z ogrodzenia znajdującego się na granicy działki, powinny wspólnie ponosić koszty jego utrzymania. Takie brzmienie przepisów kodeksu cywilnego nie oznacza jednak, że sąsiada można zmusić do pokrycia części kosztów związanych z nowym ogrodzeniem albo do późniejszego zwrotu części wydatków. Sąd Najwyższy w swojej uchwale z dnia 24 stycznia 2002 r. (sygn. akt III CZP 75/01) stwierdził, że: „przewidziany w art. 154 § 2 k.c. obowiązek ponoszenia kosztów urządzeń znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących nie obejmuje kosztów wybudowania nowego urządzenia”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasem interwencja geodety będzie bardzo potrzebna

W praktyce okazuje się, że niewielu sąsiadów jest skłonnych do partycypowania w kosztach budowy ogrodzenia. Niekiedy problemy dotyczące lokalizacji takiego urządzenia budowlanego okazują się bardziej dotkliwe niż sama odmowa sąsiada związana ze współfinansowaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie przebiegu granicy działki, warto najpierw skorzystać z pomocy geodety. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której budowa ogrodzenia jest planowana bezpośrednio na granicy. Właściciele działek planujący budowę nowego ogrodzenia powinni pamiętać, że jego ewentualne przesunięcie będzie bardzo kosztowne, a zasiedzenie fragmentu działki sąsiada zajmuje 20 lat (w dobrej wierze) lub 30 lat (w złej wierze).

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA