REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowy Zasób Nieruchomości - co się zmieni?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Krajowy Zasób Nieruchomości - co się zmieni?
Krajowy Zasób Nieruchomości - co się zmieni?
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ramach rządowego pakietu mieszkaniowego, zmienią się przepisy dotyczące KZN. Teraz Krajowy Zasób Nieruchomości ma bardziej pomagać w budowie mieszkań na wynajem.

Krajowy Zasób Nieruchomości kojarzy się przede wszystkim z programem Mieszkanie Plus. Trudno się temu dziwić, bo utworzenie KZN było związane głównie ze wspomnianą inicjatywą mieszkaniową rządu. Trzeba jednak pamiętać, że działalność Krajowego Zasobu Nieruchomości pozwoliła również na zgromadzenie, aktualizację i uporządkowanie informacji dotyczących państwowych działek. Teraz rząd zamierza wykorzystać część posiadanych przez państwo gruntów do budowy mieszkań na wynajem w ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych. Tak zwane SIM-y mają stanowić rozwinięcie idei towarzystw budownictwa społecznego. W budowie lokali na wynajem będą też pomagać deweloperzy, z którymi zamierza współpracować KZN. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, jak nowe przepisy dotyczące Krajowego Zasobu Nieruchomości wpłyną na budowę mieszkań czynszowych.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Krajowy Zasób Nieruchomości teraz będzie mógł tworzyć SIM-y

W pierwszej kolejności, warto przyjrzeć się zmianom w zasadach działania KZN, które przewiduje społeczna część pakietu mieszkaniowego. Mowa o ustawie z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, która niedawno została już przyjęta przez Sejm. Wspomniany akt prawny przewiduje kilka nowości związanych z funkcjonowaniem Krajowego Zasobu Nieruchomości. Najważniejsze wydają się regulacje, zgodnie z którymi KZN będzie mógł tworzyć społeczne inicjatywy mieszkaniowe lub do nich przystępować jako udziałowiec. Podobna możliwość związana z przystąpieniem Krajowego Zasobu Nieruchomości w roli udziałowca ma dotyczyć także towarzystw budownictwa społecznego. W tym kontekście warto nadmienić, że TBS-y działające przed wejściem w życie nowych przepisów nie muszą zmieniać swojej nazwy na „SIM”.

Towarzystwa budownictwa społecznego, podobnie jak nowe SIM-y w przypadku inwestycji finansowanych kredytem z BGK, o który wniosek złożono po 31 grudnia 2021 roku, zapewnią możliwość stopniowego dochodzenia do własności lokali. Powolny wykup mieszkania przez najemców (w ramach comiesięcznych rat) będzie dotyczył również inwestycji realizowanych z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości. Zgodnie z nowymi przepisami, KZN będzie mógł wspierać społeczne budownictwo czynszowe zarówno poprzez wniesienie nieruchomości gruntowej pod zabudowę, jak i wkłady pieniężne. Co ciekawe, wynagrodzenie członka rady nadzorczej SIM/TBS reprezentującego Krajowy Zasób Nieruchomości ma być pokrywane przez tę drugą instytucję.

Deweloper otrzyma grunt w zamian za mieszkania dla gminy 

Warto wiedzieć, że temat zmian prawnych dotyczących Krajowego Zasobu Nieruchomości pojawia się także w drugiej (komercyjnej/rynkowej) części pakietu mieszkaniowego. Aktualnie wciąż jest ona przedmiotem prac legislacyjnych. Wiadomo, że rząd zamierza między innymi zachęcać deweloperów do współpracy poprzez ofertę przekazywania gruntów z KZN oraz działek gminnych na cele budownictwa mieszkaniowego. Ten pomysł jest jednym ze sztandarowych elementów komercyjnej części pakietu mieszkaniowego.

Wspomniane rozwiązanie, które media nazywają roboczo opcją „lokal za grunt” funkcjonuje już w innych krajach Unii Europejskiej. Jego zasady są bardzo proste. Mianowicie prywatny inwestor w zamian za działkę objętą miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy (popularną „WZ-ką”) zobowiąże się do wybudowania określonej liczby mieszkań. Będą one służyć jako lokale komunalne albo „M” wnoszone jako wkład do TBS-ów, SIM-ów lub spółek państwowych. Budowa mieszkań dla samorządu ma obniżyć koszt pozyskania działki przez inwestora. Co ważne, możliwe będzie również przekazanie deweloperowi gruntu z budynkiem przeznaczonym do generalnego remontu lub przebudowy na blok mieszkalny. W tym kontekście pojawiają się jednak dwie główne wątpliwości. Pierwsza z nich dotyczy tego, czy warunki współpracy z państwem rzeczywiście będą atrakcyjne dla deweloperów. Warto również pamiętać, że część klientów takich firm może być niezbyt przychylnie nastawiona do obecności w budynku lokali typowo czynszowych.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA