REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega spółdzielcze uwłaszczenie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Na czym polega spółdzielcze uwłaszczenie?
Na czym polega spółdzielcze uwłaszczenie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Część spółdzielni skorzystała na ustawowym przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów pod blokami we własność. Wyjaśniamy, czy taka procedura oznacza korzyści dla spółdzielców.

Pandemia koronawirusa spowolniła procedury związane z masowym przekształceniem użytkowania wieczystego gruntów pod blokami w prawo własności. Nie zmienia to jednak faktu, że duża część takich ustawowych przekształceń została już sfinalizowana. Artykuły na temat masowego uwłaszczenia gruntów pod blokami, niestety często pomijają fakt, że ta operacja dotyczy również wielu spółdzielni mieszkaniowych. Dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, jak wspomniane przekształcenie wygląda ze spółdzielczej perspektywy. Chodzi nie tylko o punkt widzenia samych spółdzielni, ale również o ewentualne korzyści, które mogą osiągnąć posiadacze spółdzielczych lokatorskich i spółdzielczych własnościowych praw do lokali.

REKLAMA

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Spółdzielnia załatwia wszystkie procedury w imieniu lokatorów

Status spółdzielni jako podmiotu objętego przekształceniem użytkowania wieczystego gruntu pod blokami został uregulowany przez ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. 2018 poz. 1716). Wspomniany akt prawny wskazuje między innymi, że spółdzielnie nie poniosą opłaty przekształceniowej jeśli:

  • wniosły jednorazowo opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego
  • uzyskały użytkowanie wieczyste na podstawie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. poz. 279 oraz z 1985 r. poz. 99)
  • uzyskały użytkowanie wieczyste na podstawie innych tytułów prawnych przed dniem 5 grudnia 1990 r. (w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa)

Warto również podkreślić, że przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. nie traktują posiadaczy spółdzielczych lokatorskich i spółdzielczych własnościowych praw do lokali jako interesantów w sprawie przekształcenia. Wszystkie formalności związane z tą urzędową czynnością powinna załatwiać spółdzielnia. Władze krajowych spółdzielni już wielokrotnie informowały niecierpliwych lokatorów, że muszą oni czekać na odpowiednią informację dotyczącą między innymi bonifikaty.

Bonifikata powinna skutkować finansową ulgą dla lokatorów …

W kontekście bonifikaty dotyczącej opłaty przekształceniowej, warto także wspomnieć, że spółdzielnie mieszkaniowe mają do niej takie samo prawo, jak inni byli użytkownicy wieczyści gruntów pod budynkami mieszkalnymi. Różnica polega na tym, że spółdzielnia musi uwzględnić bonifikatę w rozliczeniach ze swoimi członkami posiadającymi spółdzielcze własnościowe i spółdzielcze lokatorskie prawa do mieszkań. Chodzi o to, że tacy spółdzielcy dzięki przekształceniu oraz bonifikacie nie będą już musieli ponosić kosztów związanych z opłatą roczną za użytkowanie wieczyste i opłatą przekształceniową. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wysokości opłaty eksploatacyjnej, która jest naliczana co miesiąc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie każda spółdzielnia może skorzystać na nowych przepisach

REKLAMA

Praktyka niestety pokazała, że nie wszystkie regulacje dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego pod spółdzielczymi blokami są dopracowane. Władzom wielu spółdzielni nie podoba się konieczność obniżenia opłat eksploatacyjnych, ponieważ przyznanie bonifikaty oznaczało wcześniej konieczność wygospodarowania sporych środków na jednorazowe wniesienie opłaty przekształceniowej. Te środki czasem pochodzą z kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię.

Jeszcze ważniejszym problemem jest fakt, że wiele spółdzielczych gruntów, na których stoją bloki, niestety nie może zostać objętych ustawowym uwłaszczeniem. Przyczynę stanowi nieuregulowany stan prawny części działek, które spółdzielnie zabudowywały w latach 60., 70. i 80. Ten problem jest znany od lat. Przy okazji masowego uwłaszczenia jeszcze raz mogliśmy się przekonać o jego skali oraz znaczeniu. Ostrożne szacunki wskazują, że z powodu prawnego bałaganu, masowe przekształcenie nie objęło działek, na których znajduje się około 80 000 - 100 000 mieszkań spółdzielczych.

Trzeba także pamiętać, że ustawowe przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie dotyczy wielu spółdzielczych działek zajętych przez chodniki, place zabaw, tereny zielone, boiska, parkingi oraz budynki gospodarcze. Przedstawiciele krajowych spółdzielni interweniowali w tej sprawie, ale na razie bezskutecznie.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA