REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa instytucja prawa zabudowy

Anna Sergiej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podczas II Forum hipoteki, które odbyło się w październiku 2009 roku w Warszawie eksperci omawiali rynek nieruchomości w Polsce, koncepcje hipoteki budowlanej, propozycje zmian ustawy o ochronie lokatorów, oraz nową instytucje jaką jest prawo zabudowy.

Porównując pierwsze półrocze roku 2009 do ubiegłego 2008 roku można zanotować spadek akcji kredytowej aż o 40 % . Banki coraz mniej chętnie udzielają kredytów, co wpływa na dostępność mieszkań, oraz ich wysokie ceny-mówi Agnieszka Drewcz- Tułodzieck- Prezes Fundacji na rzecz Kredytu hipotecznego.
Z badań przeprowadzonych przez Fundację dotyczących możliwości zakupu mieszkania bez konieczności zaciągania kredytu, wynika, że bez dodatkowych środków bankowych przeciętnego Polaka stać na zaledwie 0,5 m ² mieszkania z rocznej pensji. Sytuacja związana z dostępnością nieruchomości w Polsce jest jedną z gorszych w Europie.

REKLAMA

Koncepcja hipoteki budowlanej

Koncepcja hipoteki budowlanej pojawiła się w 2006 roku w Polsko-Niemieckim Centrum Prawa Bankowego.
Taka hipoteka byłaby hipoteka przymusową, kaucyjną, oraz wspólną. Ustawa o gwarancji zapłaty za roboty budowlane nie spełnia swoich oczekiwań i z tego względu konieczna są zmiany w kodeksie cywilnym, oraz wprowadzenie nowej instytucji zabezpieczającej płatności jaką byłaby hipoteka budowlana.
Zabezpieczałaby ona należności wszystkich biorących udział w procesie budowlanym. 

Ustawa o ochronie praw lokatorów-propozycje zmiany

praw lokatorów. Obecnie projekt ustawy jest po pierwszym czytaniu przekazany do Komisji Infrastruktury. Proponowane w ustawie rozwiązania bardzo mocno bronią prawa najemcy.
W projekcie ustawy pojawia się możliwość najmu okazjonalnego, instytucji, która pojawiła się w latach ubiegłych, zmieniona została w 2001, natomiast w 2005 roku przywrócono ją w bardzo wąskim zakresie.
Wśród ważniejszych zasad w projekcie ustawy znalazły się zapisy:
- najem okazjonalny lokalu miałby zastosowanie do lokali mieszkalnych których właścicielami są osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.
-obowiązkowymi elementami umowy ma być oświadczenie najemcy, w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu,
-ustawodawca obniżył ryczałtową stawkę podatku do 8,5 % .

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Upadłość konsumencka

Polska do tej pory była jednym z niewielu krajów, gdzie nie było regulacji upadłości konsumenckiej.
Według badania firmy Infor Monitor ponad 1 mln 300 osób ma kłopoty ze spłata kredytów, a zgodnie ze stanem na dzień 30 czerwca 2009 roku istnieje ok. 10 mld zł. zaległych zobowiązań finansowych.
W ciągu dwóch lat kwota zaległych zobowiązań finansowych ma ulec podwojeniu. Taka sytuacja wymaga podjęcia rozwiązań zmierzających do zmiany. 

Prawo zabudowy-nowa instytucja prawna

Pan Konrad Płochocki z Fundacji na rzecz kredytu hipotecznego omówił nową instytucję prawną „Prawa zabudowy”, a co za tym idzie likwidacje użytkowania wieczystego.
Nową instytucja prawna jest prawo zabudowy, które jest prawem do wzniesienia. Lub korzystania z budowli znajdującą się pod ziemia np. garaż), lub nad nią.

Prawo zabudowy ma być niezależnie wykonywane od prawa własności. Jest to prawo zbywalne, czasowe-ustanawiane od 30 do 100 lat, w przypadku jego wygaśnięcia wygasają również inne prawa. 

Jak do tej pory nie zostało ustalone, czy w takiej sytuacji instytucja użytkowania wieczystego powinna pozostać, czy nie.
Po wygaśnięciu prawa zabudowy własność budynku przechodziłaby w ręce poprzedniego właściciela. 

Fundacja na Rzecz Kredytu Hipotecznego, powołana została w 1991 roku przez ówczesnego Ministra Finansów, od 18 lat aktywnie w pracach. nad doskonaleniem ram systemowo-prawnych dla kredytu hipotecznego w Polsce.
Od 2001 roku Fundacja jako członek Europejskiej Federacji Hipotecznej, bierze udział w dyskusji na forum europejskim dotyczącej problematyki kredytu hipotecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA