REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dotyczące pozwoleń na budowę

Łukasz Matys

REKLAMA

REKLAMA

W piątek 13.02. 2009 r. odbyło się w Sejmie trzecie czytanie projektu nowelizacji prawa budowlanego. Niedługo zatem mogą się zmienić procedury wymagane do rozpoczęcia budowy. Mają się one przede wszystkim uprościć.

Jak jest obecnie

REKLAMA

Obecnie pozwolenie na budowę wydawane jest przez starostę powiatowego w drodze decyzji administracyjnej. Do tej decyzji odnoszą się wszystkie postanowienia zawarte w kodeksie postępowania administracyjnego.
Więcej na temat tego jak uzyskać pozwolenie na budowę przeczytasz tutaj

Jak ma być

REKLAMA

Zgodnie z planowanymi zmianami inwestor ma jedynie informować starostę o chęci rozpoczęcia budowy. Do zgłoszenia będzie musiał dołączyć wszystkie dokumenty wymagane przez obecne przepisy prawa. Będzie więc trzeba dołączyć:
projekt budowlany,
• decyzję o warunkach zabudowy,
• oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
• dowód prawa do dysponowania nieruchomością,
• dowód wniesienia opłaty skarbowej.

Starosta, który otrzyma te dokumenty będzie musiał sprawdzić ich poprawność i gdy twierdzi, że wszystkie z nich sporządzone są zgodnie z przepisami prawa wtedy wyda dziennik budowy inwestorowi. Natomiast w momencie gdy stwierdzi jakieś uchybienia formalne wtedy będzie musiał złożyć sprzeciw. Na wydanie dziennika budowy/zgłoszenie sprzeciwu starosta będzie miał 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wypadku gdy starosta wniesie sprzeciw wtedy inwestor będzie musiał ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę w dotychczasowej formie.

Nie każda jednak inwestycja będzie podlegała procedurze rejestracji. Niektóre nadal będą wymagały wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Tak będzie przede wszystkim w wypadku gdy budowla będzie znacząco wpływać na środowisko lub będzie wznoszona na obszarze Natura 2000.

Podsumowanie

W ocenie ekspertów proponowane przez koalicję zmiany nie wpłyną znacząco na szybkość załatwiania spraw w urzędzie. Do wniosku o rejestrację inwestycji będzie bowiem trzeba dołączyć wszystkie do tej pory wymagane dokumenty. Jak zatem się podnosi zmieni się jedynie nazwa z pozwolenia na budowę na rejestrację. Merytorycznie zaś żadne większe zmiany nie zajdą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Rząd nie da każdego miesiąca wsparcia osobom nie mającym pieniędzy na prąd?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA